Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Borůvka:
Brusnice borůvka je rostlina z čeledi brusnicovitých (Vacciniaceae).
Tvoří nízký keřík dorůstající do výšky 50 cm s opadavými listy. Kvete bílými až narůžovělými květy od dubna do června. Plodem je černomodrá bobule, borůvka, která obsahuje mnoho drobných semínek.
Vyskytuje se v Evropě (kromě jihu), na Kavkaze, Sibiři, Mongolsku, v Severní Americe a Grónsku. Roste v souvislém porostu, v tzv. borůvčí v některých typech lesů. U nás se vyskytuje hojně v horách, ve středních polohách roztroušeně a v nízkých teplých oblastech pouze vzácně.
Borůvka je velmi chutné ovoce, které obsahuje antioxidanty, flavonoidy, karotenoidy, provitamin A, resveratrol, vitamin B, C, minerály (hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom), ovocné cukry, kyselinu jablečnou a citrónovou, třísloviny, pektin, barviva aj. Je oblíbenou lesní plodinou, která se používá v kuchyni, léčitelství i kosmetice. Předmětem sběru je plod, ale také listy, které kromě flavonoidů a tříslovin obsahují glukoniny (myrtillin), tanin, silice, sliz a pryskyřici.
Borůvky jsou výborné pro posílení zraku, zlepšují prokrvení sítnice, a proto jsou vhodné jako prevence poruch sítnice, šerosleposti a slábnoucího zraku. Snižují cholesterol, zlepšují pevnost a pružnost cév, jsou tak vhodným doplňkem léčby aterosklerózy, křečových žil či žilní nedostatečnosti dolních končetin (tzv. studených nohou), prevencí infarktu a mozkové mrtvici.
Díky vysokému obsahu antioxidantů borůvky zpomalují stárnutí buněk a působí preventivně proti rakovině.
Borůvková šťáva je výborným podpůrným prostředkem při léčbě chřipky a nachlazení, tělo hydratuje, snižuje horečku a působí antisepticky.
Sušené plody se používají na léčbu akutního i chronického průjmu.
Čaj ze sušených plodů je doporučován při zánětech střev, dráždivém tračníku, Crohnově nemoci.
Myrtillin obsažen v borůvkových listech snižuje hladinu krevního cukru, ale měli by se mu vyhnout osoby s nemocnými játry, neboť může způsobovat jaterní poruchu.
Odvar z listí je účinný přizánětech močového měchýře či kožních onemocněních, jako jelupénka. Borůvky také prospívají regeneraci sliznic, mají uklidňující účinek a zvyšují odolnost vůči radiaci, jsou také podpůrným prostředkem při léčbě neplodnosti.
Vysoký obsah vitaminů a antioxidantů borůvkám zaručuje jedno z předních míst i v kosmetice. Borůvky podporují mladistvý vzhled pokožky, kterou navíc i rozzáří. Využívají seproti stárnutí kolagenových tkání. Urychlují hojení a odstraňují kosmetické nedostatky. Podporují růst vlasů, bojují proti jejich předčasnému šedivění, barvené vlasy chrání před vyblednutím a eliminují škody způsobené sluncem, smogem, mořskou či chlorovanou vodou. Jsou vhodné také na problematickou, aknózní pokožku.
Morušovník bílý napomáhá při:
Diabetu II. typu. Rostlina jemným způsobem snižuje hladinu cukru v krvi, zrychluje metabolismus a tlumí chutě na sladké pokrmy, takže je vhodná jako podpůrná léčba při nadváze. Používaná léčebná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.
Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podílí se na udržování správné hladiny cukru v krvi, podporuje celkovou vitalitu s stav organismu.
Dávkování:
1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělit na 2–3 dílčí dávky za den
Objem:
50 ml