Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Jablko:
Zralá jablka jsou příjemným a snadno dostupným lékem na mnoho potíží. Průjem a zácpa - zejména podporují trávení, zlepšují peristaltiku, regulují stolici (při zácpě jsou mírně projímavé, při průjmu lehce staví). Zlepšují krevní obraz (řeší chudokrevnost) a krevní oběh, posilují práci srdce (kardiotonikum). Jsou vhodnou potravinou při cukrovce, při revmatických chorobách, potížích s ledvinami i játry. Jablka jsou též vhodná k posílení organismu a při rekonvalescenci. Mírně snižují krevní (sérový) cholesterol. Posilují nemocný a vyčerpaný organismus. Čaj z jablečných slupek je vhodný proti nachlazení, kašli. Dále je vhodný na nemoci dna a revma (revmatoidní artritida) . Zevně se užívá jablečný ocet jako lék proti křečovým žilám, opuchlinám a na unavené nohy.
Hruška:
Obsahují mimo vitamínů hlavně vápník, fosfor a lehce stravitelné cukry. Mají antibakteriální, močopudný a posilující účinek, hlavně v kombinaci s ovesnými vločkami. Plody nebo šťáva se používají v lidovém léčitelství při obezitě, močových kamenech, vysokém krevním tlaku. Vařené a pečené se používají proti kašli a na záduchu, odvar ze sušených hrušek proti průjmům. Hrušky pročišťují střeva, odstraňují zácpu a jiné poruchy trávení. Některé odrůdy obsahují v dužině drobná zrníčka, která lidem s citlivými střevy a poruchami žlučníku, pokud je jedí syrové, způsobují těžkosti. Plané hrušky mají léčivější účinky, než hrušky ušlechtilé.
Šípek:
Šípky jsou močopudné a používají se k léčbě zánětu močového traktu a ledvin. Užívají se též ke zmírnění kolikových bolestí a při průjmu. Příznivě působí na žaludek. Zejména čerstvé šípky mají vysoký obsah vitaminu. Což se hodí při nemocech z nachlazení, kašli, horečkách atd. Sloužily jako léčivo proti kurdějím.
Ostružník:
Plody obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, fosfor, železo, hořčík a vápník. Plody zlepšují celkovou tělesnou kondici, podporují regeneraci a povzbuzují imunitu, jsou proto vhodným doplňkem stravy při rekonvalescenci, únavě a nachlazení. Zlepšují také stav cévního systému, doporučují se při arterioskleróze, křečových žilách, hemoroidech a díky zvýšenému prokrvení i při poruchách erekce. V těchto případech ale musíme užívat sušené plody, a to nejlépe z planě rostoucích keřů a hlavně dlouhodobě. Čaj z plodů je velmi chutný, oslazený medem můžeme podávat i dětem při jakýchkoli plicních problémech (zánět horních i dolních cest dýchacích, zápal plic, kašel).
Čerstvé plody by si měli odpustit lidé se záněty střev, žaludku a žaludečními vředy nebo poruchami činnosti žlučníku. Listy (opět sbírané z planých rostlin) léčí průjem, záněty a krvácení v trávicím a močovém ústrojí (zánět močového měchýře, žaludeční vředy, dvanáctníkové vředy, dyspepsie, dráždivý tračník), kloktat můžeme i při aftech a dalších zánětech v krku a ústech.
Fenykl:
Obsahuje éterické oleje, vitamíny (C a E) a draslík. Podporuje trávení a má uklidňující vliv na nervovou soustavu. Fenykl je znám svou schopností uvolnit zastavené větry a pomoci při plynatosti. Semena fenyklu mají protispasmatický účinek, zmírňují žaludeční křeče. Je bohatým zdrojem draslíku. Pro lidi s oblibou jídel s fenyklem může zvýšený příjem draslíku pomoci redukovat vysoký krevní tlak. Je důležitou součástí dětských čajů. Velmi příznivě působí proti bolení bříška u kojenců.
Echinacea:
Echinacea je léčivá květina používaná i domorodými obyvateli střední a severní Ameriky. Existuje několik druhů echinacei- Echinacea Angustifolia/ třapatka úzkolistá, Echinacea Pallida/ třapatka bledá, Echinacea Purpurea/ třapatka nachová. Také se můžeme setkat s názvem terčovka namísto třapatky, jedná se ale o stejnou rostlinu. Zpravidla kořeny třapatky mají silnější koncentraci léčivých látek než její nadzemní části. V užívání nemá žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, ovšem nedoporučuje se užívat například při cukrovce, roztroušené skleróze nebo autoimunitních onemocněních.
Třapatka bledá výborně funguje na chřipková onemocnění, třapatka nachová spíše na běžné nachlazení (rýma, kašel), onemocnění dýchacích cest a infekce močových cest. Obecně echinacea výrazně zvyšuje imunitu celého organismu a lidskému tělu dodává sílu. Aktivuje bilé krvinky a podporuje účinnost i množství protilátek bojujících proti infekcím, to jí dodává antibiotické účinky (proti bakteriím i virům). Při zevním užití vykazuje hojivé schopnosti na rány a mírná poranění (postačí mastička s obsahem echinacei).
Vřes:
Přidává se do směsí na léčení chorob ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty, má protizánětlivé účinky. Tím pomáhá při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest, zároveň také rozpouští močové kameny. Svou močopudností zlepšuje odvod tekutin z těla (otoky) , snižuje pocení, prospívá i při revmatických onemocněních. Kromě toho vřes pomáhá uklidňovat nervovou soustavu, uplatňuje se proti nespavosti a při poruchách látkové výměny (metabolismu) .
Protože je při nachlazení potopudný, můžeme ho využít i při onemocnění z prochladnutí a proti horečce.
Vřes má také jedno speciální uplatnění - je to jedna z mála rostlin, které pomáhají při takzvané řezavce (tj. řezavá bolest při močení, obvykle zánětlivého původu). I když se vřes používá především vnitřně, jeho stahující účinky můžeme uplatnit i zevně, a to k omývání ran.
Popis:
Krakonošovo čarobejlí s vyváženou chutí a vůní ovoce je balen jako porcovaný čaj po 2g a dvaceti kusech v krásně zdobené krabičce s krkonošským motivem, který se hodí i jako drobný dárek. Čaj je vhodný doplněk běžného pitného režimu ať v zimě jako horký nápoj, nebo v létě jako ledový čaj s ovocem. Jeho příprava je stejná jako u běžného čaje, necháme sáček vylouhovat 6-8 minut ve 250 ml horké vody o 100°C. Hruškový čaj můžeme osladit medem nebo sirobem který taky najdete v naší nabídce. Pokud si nejste jisti výběrem správného čaje, který by Vám vyhovoval, nabízíme Vám degustační krabičku.
Složení:
Jablko plod, hruška plod, šípek plod, ostružník list, fenykl plod, echinacea nať, vřes nať, aroma
Obsah balení:
20 sáčků á 2 g celková hmotnost 40 g