Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Česnek medvědí:
Bylina má silné antibiotické účinky, působí proti hnilobnému kvašení ve střevech. Dobře působí při bakteriálním průjmu, infekci střev, také působí na některé druhy streptokoků a styfylokoků. Desinfikuje trávicí trakt, působí proti parazitům v trávicím traktu. Velmi účinně snižuje krevní tlak, dobře působí na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nejlepší účinek má výluh z poupat – gemmoterapie.
Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.
Jalovec obecný:
Revmatu, bolestech kloubů a páteře. Zlepšuje trávení a vylučování žluče. Velmi dobře působí ve formě výtažku z mladých výhonů - gemmoterapie, kdy regeneruje játra a jaterní buňku. V této formě má příznivý vliv na ledviny při jejich zánětu. Ve formě bylinného čaje se nesmí používat při potížích s ledvinami. Zevně působí zlepšení prokrvení a urychluje hojivé procesy.
Tymián:
Tymián obecný je malý, hustě větvený stálezelený keř z čeledi hluchavkovitých s drobnými voňavými šedozelenými listy a bílými nebo světle fialovými květy. Pochází ze Středomoří, kde roste planě. Jeho domovem je jižní Francie, jižní a jihovýchodní Španělsko či jižní Itálie. Existuje nepřeberné množství druhů tymiánu, pěstuje se v mnoha varietách. Tymián kvete od června do října. Za terapeutickými účely se sbírá kvetoucí nať. Tymián obecný obsahuje silice s monoterpeny thymolem, cineolem, borneolem aj., dále flavonoidy, flavonové glykosidy, organické kyseliny (např. kávovou), pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály, např. vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, zinek či křemík a vitamin A. Z tymiánu se připravuje éterický olej, tinktura, sirup a ve formě sušené byliny se používá k přípravě čaje a odvaru. Vzhledem k přítomnosti thymolu by se nemělo překračovat doporučené dávkování, aby nedošlo k poruchám ledvin a tymián by se neměl užívat dlouhodobě. Rovněž není vhodný pro těhotné ženy a kojící ženy a při poruchách funkce štítné žlázy.
Tymián obecný má dezinfekční účinky, ulevuje při nadýmání, průjmu, zlepšujetrávení a působí proti parazitům. Je vhodný v případě chronických zánětů žaludku, zmírňuje kašel, užívá se při bronchitidě či astmatu. Podporuje krevní oběh, napomáhá regeneraci střevní mikroflóry, proto ho lze využít během braní antibiotik či při kvasinkových onemocněních. Tymián má močopudné účinky, zabírá při infekcích močových cest,dně a revmatismu.Posiluje při vyčerpání,úzkosti a depresi, pomáhá při nespavosti. Tymián se zevně používá ve formě oleje - k mazání při artritidě, proti bolestem svalů a jako dezinfekční prostředek. Nálev či tinktura slouží jako ústní voda, lze je využít jako kloktadla při aftech. Éterický olej z tymiánu lze použít k potírání hrudníku a k masážím, příp. na rány, plíseň mezi prsty u nohou, při svrabu, vších a při štípnutí hmyzem. Silice z tymiánu jsou využívány při výrobě zubních past, ústních vod a parfémů.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Přispívá k přirozenému metabolismu cholesterolu, tuků a cukrů. Podporuje kardiovaskulární soustavu, trávení a pročištění organismu.
Dávkování:
1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělit na 2–3 dílčí dávky za den
Objem:
50 ml