Hledat
Filtrovat
Close

Chryzantémový čaj 30 g

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Chryzantéma:
Chryzantéma je známá především v čínské medicíně,kde se využívá pro své léčebné účinky již více než dva tisíce let! V dobách dávno minulých se tradovalo, že se jedná dokonce o bylinku,která dokáže prodloužit život nebo dokonce udělat člověka nesmrtelným :) V dobách dynastie Chan se z těchto "kouzelných" kvítků připravoval i magický prášek, který užívali pouze císaři, kteří se díky němu dožívali vysokého věku...
Číňané vyšlechtili spoustu druhů a chryzantémy milují. Jeden druh tzv. sladká chryzantéma s bílým květem se dokonce využívá i na čaj. Má totiž mnoho léčivých vlastností.  Popíjení chryzantémového čaje třeba zlepšuje zrak, posiluje oči a působí detoxikačně na náš organismus. Obsahuje totiž éterické oleje, vitamíny a další zdraví prospěšné prvky. V tomto chryzantémovém čaji najdete i třísloviny pomáhající při zažívání a trávení. Mimo jiné zamezuje tvorbě zubního kazu. V čínské medicíně se čaj využívá také pro zmínění únavy a při zánětech dýchacích cest.

- Má velmi silné antiseptické účinky, zabraňuje infekcím dýchacích cest, je tedy vhodná při jakýchkoliv respiračních onemocněních. 
- Snižuje horečku i bolest hlavy, takže až Vás zase chytne migréna, zkuste vypít minimálně jeden litr vlažného čaje a uvidíte, zda budete i tak muset sáhnout po chemii nebo příroda pomůže. 
- Dále uvolňuje křeče, snižuje zánět a vysoký tlak. 
- Vhodná je i pro diabetiky, při angíně. 
- Co se týká kůže, tak kromě uklidňujících a hojivých obkladů na oči, využíváme její vlastnost hojit vřídky a akné!

 

Obklad z chryzantémy čínské pro unavené oči:
Sušené kvítky přelité horkou vodou a louhované 15 minut  nabobtnají a  rozvinou se. Na každé oko se přiloží 5-6 kvítků a překryje se jemným papírovým ubrouskem, aby odsál přebytek výluhu. Oči se mohou překrýt teplým suchým ručníčkem, abychom květy udržely teplé.  Únava, začervenání, otoky mizí... A máte pocit, jako kdyby  z očí spadlo 15 kg ...

 

Aspekt:Hořký, sladký, chladný. Tropismus k meridiánům jater a plic

 

Indikace dle TČM: Rozhání vítr, odvádí horkost, tiší bolest hlavy a sráží horečku. Rozhání jaterní větrnou horkost a rozjasňuje zrak. Zarudnutí očí, slzení, či další projevy nedostatku JINu ledvin.

Chryzantéma vykazuje z pohledu Tradiční čínské medicíny následující vlastnosti:
- rozptyluje vítr a pročišťuje horkost, proto se používá při vnějším postižení větrnou horkostí a při počátečních stadiích teplých nemocí, které se projevují horečkami, bolestmi hlavy, krku a kašlem. Květ byliny je možné použít v počátečních stadiích i u nemocí epidemických, které mají obdobné příznaky.  Při těchto indikacích je lepší použít tzv. žlutou formu této květiny.
- vyrovnává játra a pročišťuje horkost, což se využívá u nemocí očí, závratí z větrné horkosti v dráze jater a při vzestupu jaterního jangu. Pro své vlastnosti se tedy může květ chryzantémy použít u očních onemocnění, jakými jsou například záněty a otoky oka, které jsou vyvolané ohněm jater.
- Stejně tak ji lze použít i v případě horkosti z prázdnoty, která je vyvolána nedostatkem jinové energie v játrech a ledvin. Tato nerovnováha se projevuje rozostřeným zrakem, světloplachostí, slzením ve větru, závratěmi, návaly horkosti, či horkostí pěti srdcí. Tedy pocity horka v dlaních, chodidlech a na hrudi. Při všech těchto příznacích se používá spíše bílá odrůda chryzantémy.
- odstraňuje jedovatost – v tomto případě se opět používá bílá forma, která má lepší schopnost pročišťovat horko a odstraňovat jedovatost z různých typů zduřenin a vředů, tedy z míst, kde se akumuluje horkost.

Říká se, že dlouhodobé používání byliny upravuje tok krve a ČCHI, nadlehčuje tělo, (pomáhá) odolávat starobě a prodlužuje věk. Toto tvrzení se však vztahuje spíše k bílé formě rostliny.

 

Z hlediska moderního výzkumu se zjistily tyto účinky: snižování cholesterolu, antivirové, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, protinádorové, kardioprotektivní a neuroprotektivní.

 

Popis:
Osvěžující nápoj z květů chryzantémy. Chryzantémový čaj se těší v Číně velké popularitě. Doporučuje se pít v průhledné sklenici. Pohled na rozvinuté chryzantémové květy v nálevu působí harmonizačně. 

 

Dávkování:
Špetku chryzantémových květů dejte do sklenice a zalejte převařenou vodou. Nálev lze opakovat. Vhodné popíjet 2-3x denně, zejména při duševní aktivitě či přepínání zraku.

 

Upozornění:
Nepřekračujete denní dávkování. Nevystavujete přímému slunečnímu záření. Není určeno pro děti. Není určeno pro těhotné a kojící ženy. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě mimo dosah dětí.

 

Balení:
40g

Blogové příspěvky, kde je zmíněn tento produkt
Chryzantéma nebo-li JU HUA
Chryzantéma je v tradiční čínské medicíně používána kvůli svým svěžím vlastnostem a sladké chuti. Má tropismus na plíce a játra a může se používat i jako obklad. Chryzantéma má protizánětlivé účinky, podporuje krevní oběh a zlepšuje zrak. Je důležité mít na paměti případné kontraindikace a konzultovat s odborníkem.
Pampeliška
Pampeliška lékařská, známá také jako smetánka lékařská, má hořkou a osvěžující chuť. Má tropismus na játra, žaludek a močový měchýř. Pampeliška má močopudné účinky a pomáhá odstraňovat svědění kůže, vyrážky a usazeniny v žaludku. Je také užitečná při problémech s játry, žlučníkem a trávením. Může se používat neupravená, sušená, ve formě tinktur nebo sirupů. Při užívání je vhodné dbát na individuální potřeby a konzultovat s odborníkem čínské medicíny.