Hledat
Filtrovat
Close

Diviznová směs

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Divizna:
Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu  průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Z těchto důvodů tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli.  
Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad  při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Nazahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených  květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.

 

Lípa:
Lípa obecná je vysoký opadavý strom z čeledi slézovitých (Malvaceae). Jedná se o křížence lípy velkolisté a lípy malolisté. Je hojně rozšířená po celé Evropě, občas zplaňuje. Lípa obecná je v naší přírodě poměrně vzácná, zato je však často vysazována ve městech a parcích. Dříve byla lípa používána jako zdroj lýka a dřevěného uhlí. Lipové dřevo se stále používá, je oblíbené hlavně u řezbářů. Pro léčebné účely se používá lipový květ, který má podobu květenství s blanitým jazykovitým listenem. Příjemně vonící květy mají bělavě žlutou barvu a sbírají se nejlépe v době od června do července. Ke sběru jsou vhodná květenství všech tří zmíněných druhů lípy (obecné, velkolisté i malolisté). K účinným látkám květu patří silice, flavonoidy, třísloviny, fenolkarbonové kyseliny a sliz. Sbírá se také i list, který se v aromaterapii používá kinhalacím. Květ se k inhalačním účelům nehodí, neboť je značně alergotropní.
Lípa má potopudné, močopudné, žlučopudné, protizánětlivé, protikřečové a lehce sedativní účinky. Z lipového květu se připravuje čaj, který pomáhá při nachlazení. Ulevuje od kašle, podporuje vykašlávání hlenu a je účinný proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče. Lípa je bohatá na obsah vitaminu E, který má silné regenerační účinky na pleť a proto se používá i v kosmetice. Najdeme v ní éterické oleje, výtažky z květů, ale i plodů a listů. Sliz v lípě obsažený pokožku zklidňuje, posiluje stěny kapilár a má i protizánětlivý účinek. Květ, v čerstvém či sušeném stavu, je výborný i do koupele, která má relaxační a antistresové účinky. Odvar z lípy lze použít i na masáž hlavy. Lípa vlasovou pokožku prokrví, zlepší dopravu výživných látek ke kořínkům a urychlí tak i růst vlasů. Z lipového odvaru se dá připravit i ústní voda, která má antiseptické a protizánětlivé účinky.

 

Podběl:
Roste pouze v hlinité a jílovité půdě, je, dá se říci, znakem této půdy. Jsou to květy, které si můžeme  nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména  přizánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při zápalech pohrudnice (pleuritidě) , ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou  navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli připravit čaj ze směsi květů a listů. Počínaje přírodními lékaři starověku až po kněze Kneippa, všichni  souhlasně podběl chválí. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea), při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky, ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.
Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Při chronickém zánětu průdušek (chronické bronchitidě), provázeném opakujícím se záchvatem,obtížích při dýchání (záduše) ,   mají se vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká úleva. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Z listů podbělu můžeme připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech).

 

Vlčí mák:
Droga z květních plátků vlčího máku slouží k uklidnění, k tišení různých podrážděných orgánů. Tento účinek se projevuje také na průduškách tím, že odstraňuje nutkání ke kašli, proto se používá bylina i do čajových směsí na průdušky, proti chřipce a dětskému kašli.

 

Anýz:
Bedrník anýz je jednoletá, aromatická bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho semena se používají jako kořenící a léčivý přípravek. Destilací se z nich získává éterický olej pro potřeby aromaterapie. Má kořeněnou, jemně nasládlou vůni i chuť. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně, protože je to velmi toxický a nebezpečný nervový jed. V kosmetice se používá hlavně ve výrobcích ústní hygieny, přípravcích proti kandidóze (kožním plísním) a proti vším. Funguje i jako konzervační prostředek a prodlužuje životnost výrobku. Anýzový výtažek bývá častou přísadou lihovin.
Anýz zabraňuje nadýmání, léčí se s ním koliky a křeče břicha. Stimuluje vylučovací funkce, zlepšuje vylučování slin a žaludečních šťáv, posiluje srdce a krevní oběh. Je to skvělé antibiotikum, ničí bakterie včetně obávané E. coli. Uvolňuje hlen z dýchacích cest a působí jako prevence sepsí. Používal se proti melancholii a při morových epidemiích. Mírní projevy otoků těla a odvádí z něho přebytečnou vodu. Funguje jako fytoestrogen, používá se jako přírodní náhrada hormonální terapie.

 

Tymián:
Tymián obecný je malý, hustě větvený stálezelený keř z čeledi hluchavkovitých s drobnými voňavými šedozelenými listy a bílými nebo světle fialovými květy. Pochází ze Středomoří, kde roste planě. Jeho domovem je jižní Francie, jižní a jihovýchodní Španělsko či jižní Itálie. Existuje nepřeberné množství druhů tymiánu, pěstuje se v mnoha varietách. Tymián kvete od června do října. Za terapeutickými účely se sbírá kvetoucí nať. Tymián obecný obsahuje silice s monoterpeny thymolem, cineolem, borneolem aj., dále flavonoidy, flavonové glykosidy, organické kyseliny (např. kávovou), pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály, např. vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, zinek či křemík a vitamin A. Z tymiánu se připravuje éterický olej, tinktura, sirup a ve formě sušené byliny se používá k přípravě čaje a odvaru. Vzhledem k přítomnosti thymolu by se nemělo překračovat doporučené dávkování, aby nedošlo k poruchám ledvin a tymián by se neměl užívat dlouhodobě. Rovněž není vhodný pro těhotné ženy a kojící ženy a při poruchách funkce štítné žlázy.
Tymián obecný má dezinfekční účinky, ulevuje při nadýmání, průjmu, zlepšujetrávení a působí proti parazitům. Je vhodný v případě chronických zánětů žaludku, zmírňuje kašel, užívá se při bronchitidě či astmatu. Podporuje krevní oběh, napomáhá regeneraci střevní mikroflóry, proto ho lze využít během braní antibiotik či při kvasinkových onemocněních. Tymián má močopudné účinky, zabírá při infekcích močových cest,dně a revmatismu.Posiluje při vyčerpání,úzkosti a depresi, pomáhá při nespavosti. Tymián se zevně používá ve formě oleje - k mazání při artritidě, proti bolestem svalů a jako dezinfekční prostředek. Nálev či tinktura slouží jako ústní voda, lze je využít jako kloktadla při aftech. Éterický olej z tymiánu lze použít k potírání hrudníku a k masážím, příp. na rány, plíseň mezi prsty u nohou, při svrabu, vších a při štípnutí hmyzem. Silice z tymiánu jsou využívány při výrobě zubních past, ústních vod a parfémů.

 

Lékořice:
Lékořice lysá je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae), která dorůstá do výšky až 1,5 m. Pochází ze Středomoří (pěstuje se především v Řecku a Turecku). K nám se dostala v 16. století a na jižní Moravě (v okolí Mikulova) dokonce zplaněla. Pro svou charakteristicky sladkou chuť si získala pojmenování "sladké dřevo". Pro léčebné účely se z rostliny používá hlavně kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek - kumariny, tytoestrogeny a saponiny (hlavně glycyrrhizin, který stimuluje nadledvinky k tvorbě určitých hormonů a zvyšuje hladinu protivirové látky - interferonu, tvořenou imunitním systémem). Lékořice má antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhá při chronické únavě, onemocněních horních cest dýchacích - tiší kašel, rozpouští hlen a tlumí bolest v krku, také při menstruačních problémech a potížích spojených s menopauzou. Zvyšuje imunitu a doporučuje se jako podpůrný prostředek při léčbě hepatitidy. Působí velmi dobře i při zažívacích potížích (při zácpě, nadýmání, žaludečních vředech apod). Umí si poradit i s různými záněty a má regenerační účinky na slinivku. Navíc působí antisepticky, močopudně (rozpouští močové kameny) a pomáhá při kožních problémech (zevně se používá jako podpůrný prostředek krémů při léčbě ekzémů). Připravují se z ní léčebné čaje, tinktury, sirupy aj.
V potravinářství se lékořicový kořen používá jako prostředek upravující sladkost. Z lékořice se vyrábějí bonbony proti kašli, cukrovinky a likéry. Své nezastupitelné místo má i v kosmetice. Po staletí je známá díky svým bělícím účinkům na pokožku. Výluh z kořene pro jasnější, světlejší a sjednocenou pleť používaly už naše prababičky. Lékořice pleť vyživuje, posiluje, zklidňuje a zvlhčuje (vhodná i pro suchou a citlivou pleť). Působíproti začervenání i akné. Je vhodná na kožní problémy, jako je dermatitida, lupénka a rosacea. Působí na pigmentové skrvny, které zesvětluje a bojuje proti vzniku dalších. Navrací pokožce její jednotný tón, a proto se extrakty z lékořice často používají v přírodní kosmetice jako náhrada chemických látek zesvětlujících pokožku. Často se v kosmetických přípravcích používá v kombinaci s vitaminem C, tato kombinace zvyšuje účinek zesvětlování skvrn a posiluje pokožku proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek. Lékořici najdeme v celé řadě kosmetických produktů - přípravcích tělové a pleťové péče, líčidlech, ale i v zubních pastách, kde se přidává pro své antiseptické účinky. Při vnitřním užití ve vyšších dávkách může zvyšovat krevní tlak, hladinu sodíku a vody v organizmu, proto by se neměla používat u lidí s vysokým krevním tlakem, s poruchou srážlivosti krve a srdečními onemocněními. Nesmí ji používat těhotné ženy (může vyvolat potrat)a ženy kojící.

 

Popis:
Divizna příznivě působí na normální funkce dýchacího systému, trávení, stav slizničních buněk, hltanu a dýchacích cest. Také podporuje přirozenou obranyschopnost. Na normální funkce dýchacího systému také příznivě působí tymián, mateřídouška a lípa, které jsou zároveň antioxidanty. Dále je zde obsažen extrakt z podbělu, který podporuje normální funkce horních dýchacích cest. Relaxační účinek má mák vlčí. Dále směs obsahuje extrakt z anýzu, petrklíče, lékořice, třapatky, kopřivy, lišejníku a měsíčku.

 

Popis:
Diviznová směs obsahuje byliny, které napomáhají udržet normální funkci dýchacího systému (divizna, lípa, máta, tymián, bez, anýz, yzop, lékořice) a dýchacích cest, podílí se na udržení dobrého stavu slizničních buněk a normální činnosti hltanu (divizna). Udržují imunitní systém, tedy přirozenou obranyschopnost organismu (divizna, lípa, máta, bez, lékořice). Napomáhají ke zdravému spánku a odpočinku (lípa, heřmánek) a příznivě působí při usínání (mák).

 

Dávkování:
1–5 ml rozmíchejte ve 100–250 ml teplé, vlažné či studené vody (může být i perlivá) nebo slabého čaje. Nedoporučujeme používat minerální vodu.
Podávejte 3–6× denně mimo jídlo.
Vhodné i pro dlouhodobé užívání.

Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:118. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.

 

Balení:
100 ml

 

Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.