Hledat
Filtrovat
Close

Gynex

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Trnovník akát:
Trnovník akát byl dovezen jako medonosný strom a pro jeho hospodářský význam byla jeho výsadba propagována ještě v šedesátých letech 20. století. Med z akátu má velmi světlou barvu. Akátový med je jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) a nejléčivějších medů. Čerstvá kůra i větévky jsou léčivé (žaludeční překyselení, neuralgie líce). Borka, listy a semena jsou pro obsah alkaloidů lehce jedovaté, zejména pro koně.

 

Mochna husí:
Používá se nať, někdy kořen. Rostlina se užívá jako prostředek pro uvolnění křečí. Užívá se vnitřně v nálevu (2—3krát denně 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) nebo v prášku (3—4krát denně na špičku nože s čajovým nápojem nebo červeným vínem, spolu s mátou a meduňkou) proti průjmům, hlavně tehdy, jsou-li doprovázeny křečemi, při kolikách a bolestivé menstruaci, u gynekologických afekcí, při všech křečových stavech.
Protože účinek protikřečový se dostavuje pomalu, je možno užívat mochnu preventivně jako ochranný prostředek již několik dní před menstruací.
Zevně se mochna uplatňuje v koupelích při špatně se hojících a mokvajících ranách.

 

Všedobr horní:
V lidovém léčitelství bývá označován jako mistrův kořen či ruka sv. Jana. Z obsahových látek lze vyjmenovat terpenickou silici s limonenem, phellandrinem, pinenem, dále aromatické hořčiny, třísloviny, kumarinový derivát ostruthin, organické kyseliny, pryskyřice, vosky a některé další látky. V lidovém léčitelství se tato bylina užívá jako močopudná, na podporu vykašlávání a vůbec nemocech horních cest dýchacích, při žaludečních potížích (nechutenství, nadýmání, křečovité bolesti), pomáhat by měl i v případě revmatismu, dny či u pacientů trpících kožními nemocemi. Dále byl v tradičním léčitelství používán při stavech úzkosti či zmírnění psychického napětí či navození spánku. V případě zmíněného použití proti revmatismu se v lidovém léčitelství připravovala koupel rukou či nohou. Velmi často se z všedobru horského připravovala tinktura, čaj nebyl v léčitelství příliš oblíben pro svou nepříjemnou chuť. Nicméně je třeba upozornit, že i staří léčitelé si byli vědomi, že tato bylina není vhodná pro dlouhodobé užívání a musela se pečlivě užívat ve správném dávkování. Vyšší dávky mohou způsobit nevolnost, zvracení, podráždění sliznic trávicího ústrojí a depresivní stavy. Droga není vhodná pro těhotné a kojící ženy, ani pro děti. Byla podávána jak ve směsích, tak samostatně. Jako matečná tinktura je využívána i v některých homeopatických školách. Jako zajímavost lze na závěr uvést, že se v léčitelství používal i jako afrodisiakum.

 

Kakost smrdutý:
Aplikuje se při krvi v moči, při zánětech střev, urolitiáze, při chorobách ledvin, zánětech nervů, ischiasu, při otocích, ekzémech a neplodnosti.

 

Jestřabina lékařská:
Jestřabina se dává především do čajů pro kojící maminky, neboť podporuje tvorbu mateřského mléka. Dále se uplatňuje v čajích na cukrovku, neboť snižuje hladinu krevního cukru. Má močopudné a potopudné účinky. Extrakt ze semen a natě se používá v kožním lékařství.  

 

Fenykl obecný:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Svízel syřišťový:
Léčebný účinek všech uvedených druhů svízele je, podle stanovíště, přibližně stejný. Také se stejným způsobem používají. Svízelový čaj čistí ledviny, játra, slinivku a slezinu od chorobných látek. Kdo trpí poruchami soustavy lymfatických žláz, měl by denně pít tento čaj. Čaj ze svízele působí také proti bledničce, vodnatelnosti a píchání v boku.
Při zevním použití léčí tento čaj velmi rychle všechny kožní nemoci, rány, nežity (furunkly) a uhry (akné). Při umývání za tepla kromě toho napíná povadlou pleť v obličeji.
Čerstvě vymačkaná šťáva se s úspěchem používá také tehdy, potíráme-li jí denně nemocná místa na kůži, na nichž ji pak necháme zaschnout.  
Lidové léčitelství svízel doporučuje také při epilepsii, hysterií, tanci sv. Víta (chorea), nervových onemocněních, zadržování moči (močové retenci), tvorbě písku a kaménků. Čaj pomáhá rovněž při strumě, jestliže jím přes den důkladně kloktáme. Kloktání svízelovým čajem se osvědčilo i při obrně  hlasivek, stejně jako v případech rakoviny jazyka. I zde je třeba zdůraznit, že léčivá síla čerstvých rostlin je podstatně větší a u vážných onemocnění bychom každopádně měli používat byliny v čerstvém stavu.  

 

Chaluha bublinatá:
Mezi obsahové látky patří algináty (řazené mezi polysacharidy) a jód, jak je obvyklé u mořských řas. Díky obsahu jódu lze o užívání uvažovat u mírnějších poruch štítné žlázy (při snížené funkci), pokud pacient neužívá léky. Pokud ano, je to třeba probrat s lékařem. Mimo jiné i proto, že hrozí nebezpečí, že následkem přijímání vyšších a dlouhodobých dávek této léčivé drogy se zvýšená činnost štítné žlázy projeví hubnutím, pocením, únavou, častou řídkou stolicí. Dále je doporučována jako doplněk léčby, jako projímadlo a jako metabolikum. V lidovém léčitelství je chaluha bublinatá doporučována jako odtučňovací složka v čajových směsích. Dále bývá doporučována jako doplněk léčby při zánětech kloubů a revmatismu a mimo jiné přispívá i ke snížení hladiny lipidů a cholesterolu v krvi. Některé zdroje rovněž uvádějí, že užívání chaluhy může podporovat růst vlasů, ale toto je ve stádiu ověřování. V době těhotenství a kojení není použití chaluhy jako doplňku léčby doporučováno. Dále bylo zaznamenáno, že může zhoršovat akné.

 

Lékořice lysá:
Účinné látky obsažené v bylině rozpouštějí hlen a usnadňují odkašlávání. Užívají se při žaludečních vředech, dně a revmatismu. Mají zvláštní protizánětlivé účinky, podobné jako glukokortikoidy.

 

Měsíček lékařský:
Měsíček je jednou z hlavních gynekologických rostlin. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické potíže, tlumí gynekologické záněty, Dále je skvě|ým léčivem při žlučníkových a jaterních problémech. Při nedostatečné funkci jater se používá hlavně ve směsích s dalšímijaterními bylinami. Pomáhá při nejrůznějších vnitřních zánětech: zánět jícnu, zánět střev, dvanácterníku, žaludku, včetně žaludečních vředů. Měsíček má též kancerostatické působení, zvláště na žaludek a vnitřní orgány. Při vnějším použití se hodí zejména na záněty, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy. Měsíčekje vhodný i kvýplachům očí při různých zánětech. Je též dobrým kloktadlem při bolestech v krku a při různých vřídcích a zánětech v dutině ústní.

 

Jetel luční:
Červený jetel obsahuje přírodní látky nazvané fytoestrogeny, které jsou příbuzné svoji strukturou ženským pohlavním hormonům estrogenům, označované také jako izoflavony. Tyto fytoestrogeny se ve stravě objevují jen velmi zřídka a v malém množství. Proto bývá doporučováno u žen, které mají potíže v období klimaktéria (kdy je nedostatečná hladina estrogenů v krvi), užívat ty přírodní doplňky, které obsahují extrakty z bylin obsahujících tyto fytoestrogeny. Kromě červeného jetele mezi tyto zdroje patří ještě plody soji nebo také čočka či len. Tyto látky kromě pozitivních účinků na klimakterické potíže hrají ještě pozitivní roli při prevenci osteoporózy. Kromě této role mají ještě celou řadu dalších popsaných účinků (viz např. studie z univerzitní nemocnice ve Vídni publikovaná v časopise Gyne v roce 2003). V rostlinách učinkují jako antioxidanty (poutají volné radikály).

 

Hluchavka bílá:
V ženském organismu hluchavka výborně léčí menstruační problémy, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje bělotok, který se často vyskytuje u mladých žen. Proto se přidává po kontryhelu jako druhou nejdůležitější bylinku do všech čajových směsí na ženské choroby.  
U mužů, hlavně ve starším věku, bývají zas časté problémy při vylučování moči. Tady hluchavka příznivě ovlivňuje prostatu, uvolňuje močové cesty, usnadňuje močení a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest. Čaj z hluchavky má lahodnou chuť, pomáhá při nespavosti a příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány. Pro toto použití ho můžeme osladit medem a pít jako konzumní čaj.  
Silný hluchavkový odvar se používá zevně na omývání kožních ekzémů a je dobrý i do sedacích koupelí při hemoroidech. Mladé lístečky je zvykem přidávat i do jarních čisticích a vitaminových salátů.

 

Kontryhel obecný:
Kontryhel má kvalitní protizánětlivé účinky, často se podával při různých potížích s trávicím systémem. Jednalo se o tradiční lék při nadýmání, lehčích průjmech, bolestech břicha, pálení žáhy a také při žaludečních vředech. Při běhavce se podávala bylinková směs ze stejných dílů kontryhele obecného, mochny husí, máty peprné a jitrocele kopinatého. Jednu lžíci sušené drti zalijeme v termosce půl litrem vroucí vody a necháme hodinu louhovat. Pak tekutinu přecedíme a podáváme teplý šálek léčiva třikrát denně. Tento nálev není vhodný pro děti. Samotný kontryhel můžeme pro změnu použít na trávení a povzbuzení chuti. Stačí dvě lžičky rozdrolené bylinky zalít vroucí vodou, pět až deset minut necháme louhovat, přecedíme a podáváme půl sklenky třikrát denně.
Pomoc při průjmech a nebo zlepšení trávení jsou rozhodně velmi užitečné, ale určitě by bylince nevysloužily pověst nejlepšího přítele žen. Tuto přezdívku kontryhel dostal proto, že se v lidové medicíně velmi často podával při různých potížích s měsíčky, příliš silném krvácení, velkých menstruačních bolestech, zánětech vaječníků a během menopauzy. Při bolestivé menstruaci se doporučovala směs z kontryhele, meduňky a heřmánku. Jednu lžíci zalijeme skleničkou vroucí vody a necháme čtvrt hodiny louhovat pod pokličkou. Nápoj přecedíme a pijeme ho čerstvě připravený třikrát denně. Stejná směs se podávala i při menopauze.
Ženy určitě potěší i fakt, že kontryhel má blahodárné účinky na pleť. Obklady, koupele a tinktury urychlují hojení, působí proti různým kožním zánětům včetně akné a také zpevňují a regenerují naši pokožku. Efekty si můžeme vyzkoušet v omlazující koupeli, kterou připravíme tak, že smícháme padesát gramů kontryhele s dvaceti pěti gramy květů jírovce, měsíčku, heřmánku a lípy. Vše zalijeme dvěma a půl litry vody, povaříme pod pokličkou deset minut, dalších pět minut necháme louhovat a pak tekutinu přecedíme do vany naplněné vodou o teplotě přibližně třicet sedm stupňů. Máčíme celé tělo a průběžně omýváme i obličej přibližně patnáct minut. Pokud máme akné a hodně mastnou pleť, můžeme si z kontryhele obecného připravit léčivou tinkturu. Ta se dá úspěšně využít i při oparech a nežitech. Sklenku bylinek zalijeme půl litrem čtyřiceti procentního lihu a necháme dva týdny louhovat. Pak čirou tekutinu rozlijeme do tmavých lahviček a uskladníme. Pleť či nemocné místo ošetřujeme třikrát denně.

 

Brusnice borůvka:
Čerstvé plody obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek, především vitamín C, B2, B5, B6, provitamín A, železo, hořčík, vápník, mangan, měď, chrom a zinek.
Jsou výborné pro posílení zraku, zlepšují noční vidění, zostřují zrak a zlepšují prokrvení sítnice, proto se doporučují jako prevence u nemocí, kde jsou poruchy sítnice častou komplikací (kardiovaskulární nemoci, cukrovka), ale pomohou samozřejmě i při slábnoucím zraku nebo šerosleposti.
Plody také snižují cholesterol, zlepšují pevnost a pružnost cév, jsou tedy i vhodným doplňkem stravy při ateroskleróze, křečových žilách nebo žilní nedostatečnosti dolních končetin, ale i prevencí proti infarktu nebo mozkové mrtvici. Vysoké množství antioxidantů vychytává v těle volné radikály a tím vlastně zpomaluje stárnutí buněk a zároveň preventivně působí i proti rakovině a dalším civilizačním nemocem. Borůvková šťáva je výborná k hydrataci při chřipce a nachlazení, protože poskytuje nejen tekutiny, ale i výživu a zároveň snižuje horečku. Sušené plody jsou vynikajícím léčivem na akutní i chronický průjem, čaj ze sušených plodů je vhodný k dennímu pití při zánětech střev (dráždivý tračník, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc).

 

Krvavec toten:
Užívá se jako prostředek proti horečkám, při onemocněních plic, při krvácení a průjmech. Má velmi dobré antivirové a antibakteriální účinky, působí proti prvokům.

 

Popis:
Každý krok, který Energy činí, se opírá o skutečné, smysluplné hodnoty. Respektují vyváženost výsledků, v produktech i obchodnch vztazích. Všechny produkty jsou v maximální míře přírodní. Používají pouze nejvybranější, nejčistší a nejúčinnější dostupné látky, tak aby udrželi vyjímečnost výrobků.
 
Gynex je bioinformační přípravek se širokospektrálním účinkem.
 

Dávkování:
Pro dospělé 2-7 kapek 1-3x denně, pro děti od 12 let 7 kapek za den, děti od 3 let 2 kapky za den (7 kapek = 0,35 ml).
Před použitím nutno protřepat.

 

Balení:
30 ml

 

Upozornění:
Výrobek není určen dětem do 3 let. Užívání v době těhotenství a kojení konzultujte se svým lékařem. Ukládejte mimo dosah dětí! Doplňky stravy nejsou určeny k používání jako náhrada pestré stravy. Uchovávejte v suchu, mimo dosah přímého slunečního záření, při teplotě 10-25 °C. Chraňte před mrazem.