Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Čekanka:
Čekanka obecná je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) dorůstající výšky 15-120 cm. V prvním roce pouze vytváří přízemní růžici řapíkatých listů. Větvená, hranatá, lysá nebo štětinatě chlupatá lodyha s kopinatými listy a zubatým okrajem se objevuje až ve druhém roce. Čekanka má jasně modré květy, jež se objevují od července do září.
Kořen čekanky je dlouhý, vřetenovitý a po naříznutí z něj vytéká mléčná šťáva. Plodem je žlutá až tmavě hnědá, vejčitá nažka. Předmětem sběru je kořen i květ a nať. Čekanka roste téměř po celé Evropě, ale i v Asii a Africe, zplaněla v Severní i Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu apod. Využívá se do čajových směsí, tinktur či jako náhražka kávy. Čekanka obsahuje sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy.
Dále jsou přítomny polyfenolické sloučeniny, seskviterpenickélaktony, vitaminy, minerální látky, např. vápník, hořčík, fosfor, železo, hořčina intybin, třísloviny, cholin, arginin, silici, sliz aj. látky. Kontraindikace nejsou známy, pouze se nedoporučuje užívat ji ve vysokých dávkách během těhotenství. Extrakty z čekanky neovlivňují běžně užívané léky. Dá se užívat dlouhodobě.
Pražený kořen čekanky se používá jako náhražka kávy, ale i léčivá bylina. Má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje látkovou výměnu, trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Podává se při zácpě. Čekanka též detoxikuje a posiluje játra, žlučník a slezinu. Pomáhá při žloutence a působí proti parazitům. V oblasti trávicího ústrojí působí protizánětlivě a antibakteriálně, čistí krev a napomáhá při ledvinových či močových potížích, včetně kamenů.
Působí mírně projímavě a močopudně a podporuje laktaci. Čekanka má významné antioxidační vlastnosti díky inulinu, jenž je vlastně rozpustnou vlákninou a působí jako prebiotikum podporující zdravou střevní mikroflóru. Zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy a posiluje imunitu. Vykazuje i protirakovinný a epigenetický efekt, je účinná zejména v případě nádorů tlustého střeva. Čekanka rovněž snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu, krevního cukru, posiluje srdce a cévní systém. Zevně se využívá ve formě obkladů na bolavé klouby hlavně při artróze a dále při vyrážkách, ekzémech, dermatitidě, zánětech kůže, opruzeninách či vředech. Nálev nebo odvar z modrých květů slouží k výplachům při únavě očí, slzení a očních zánětech. Lze ji kombinovat s chrpou. Šťáva z kořene čekanky podporuje růst vlasů.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Řepík (Rapaeed):
Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.
Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.
Benedikt:
Používá se převážně ve formě odvaru, šťávy nebo čaje. Vzhledem ke svým antivirovým účinkům je vhodné používat silný odvar z benediktu lékařského k omývání bolavých míst při pásovém oparu. Šťávu z benediktu lze přikládat na rány například po operaci rakoviny prsu.
Silnější čaj z benediktu může při vnitřním užívání vyvolat zvracení, proto pozor na předávkování. Benedikt lékařský se nedoporučuje těhotným ženám a osobám s plicními chorobami.
Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.
Pampeliška:
Odstraňuje svrbění kůže,lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Pampeliška se s úspěchem užívá i při žloutence a chorobách sleziny.
Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, tak pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Pampeliška patří k rostlinám, které ani v zimě neodpočívají a rostou i ve studeném období.
Řebříček:
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, připichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.
Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo fénem (pozn. překladatele: fén = jižní suchým a teplým vítr v Alpách), odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Napomáhá k normální činnosti jater, jejich očistě a také podporuje zažívání.
Dávkování:
Čajový sáček zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, potom scedíme.
Doporučujeme pít 2–3× denně.
Obsah:
15x2,5g