Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Čekanka:
Čekanka obecná je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) dorůstající výšky 15-120 cm. V prvním roce pouze vytváří přízemní růžici řapíkatých listů. Větvená, hranatá, lysá nebo štětinatě chlupatá lodyha s kopinatými listy a zubatým okrajem se objevuje až ve druhém roce. Čekanka má jasně modré květy, jež se objevují od července do září.
Kořen čekanky je dlouhý, vřetenovitý a po naříznutí z něj vytéká mléčná šťáva. Plodem je žlutá až tmavě hnědá, vejčitá nažka. Předmětem sběru je kořen i květ a nať. Čekanka roste téměř po celé Evropě, ale i v Asii a Africe, zplaněla v Severní i Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu apod. Využívá se do čajových směsí, tinktur či jako náhražka kávy. Čekanka obsahuje sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy.
Dále jsou přítomny polyfenolické sloučeniny, seskviterpenickélaktony, vitaminy, minerální látky, např. vápník, hořčík, fosfor, železo, hořčina intybin, třísloviny, cholin, arginin, silici, sliz aj. látky. Kontraindikace nejsou známy, pouze se nedoporučuje užívat ji ve vysokých dávkách během těhotenství. Extrakty z čekanky neovlivňují běžně užívané léky. Dá se užívat dlouhodobě.
Pražený kořen čekanky se používá jako náhražka kávy, ale i léčivá bylina. Má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje látkovou výměnu, trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Podává se při zácpě. Čekanka též detoxikuje a posiluje játra, žlučník a slezinu. Pomáhá při žloutence a působí proti parazitům. V oblasti trávicího ústrojí působí protizánětlivě a antibakteriálně, čistí krev a napomáhá při ledvinových či močových potížích, včetně kamenů.
Působí mírně projímavě a močopudně a podporuje laktaci. Čekanka má významné antioxidační vlastnosti díky inulinu, jenž je vlastně rozpustnou vlákninou a působí jako prebiotikum podporující zdravou střevní mikroflóru. Zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy a posiluje imunitu. Vykazuje i protirakovinný a epigenetický efekt, je účinná zejména v případě nádorů tlustého střeva. Čekanka rovněž snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu, krevního cukru, posiluje srdce a cévní systém. Zevně se využívá ve formě obkladů na bolavé klouby hlavně při artróze a dále při vyrážkách, ekzémech, dermatitidě, zánětech kůže, opruzeninách či vředech. Nálev nebo odvar z modrých květů slouží k výplachům při únavě očí, slzení a očních zánětech. Lze ji kombinovat s chrpou. Šťáva z kořene čekanky podporuje růst vlasů.
Pampeliška:
Odstraňuje svrbění kůže,lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Pampeliška se s úspěchem užívá i při žloutence a chorobách sleziny.
Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, tak pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Pampeliška patří k rostlinám, které ani v zimě neodpočívají a rostou i ve studeném období.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Mochna nátržník:
Zánětu sliznice žaludku a střev a alergiích. Tlumí průjmy, velmi účinně napomáhá při alergických projevech, snižuje hladinu tuku v krvi, takže se hodí k léčbě vysoké hladiny cholesterolu.
Používá se při chorobách tlustého i tenkého střeva.
Lopuch:
Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve (detoxikace). To ho řadí mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně. Známé jsou příznivé účinky lopuchu na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při lupech i při maštění vlasů a opticky zvětšuje jejich objem.
Další dobrou vlastností lopuchu je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů. Bylinka trochu prohání (způsobuje průjem), vyvolává pocení a posiluje při jarní únavě.
Při vnějším použití pomáhá z lopuchu při plísňových onemocněních kůže a slouží také k omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené, trochu podrcené listy je dobré přikládat na otoky a svědivé vyrážky, stejně poslouží i silný odvar z kořene nebo listů.
Na modřiny se používá rozdrcený/rozmačkaný list lopuchu.
Oman pravý napomáhá při:
Trávicích potížích, nadýmání, kašli. Oman podporuje střevní činnost, tvorbu žluče a žaludečních šťáv. Je vhodný při problémech sežlučníkem, při tzv. „líném žlučníku“. Zlepšuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Obsahuje přírodní inulin, který podporuje trávení, správnou hladinu cukru v krvi. Inulin má pro organismus probiotický efekt – podporuje přirozenou bakteriální mikroflóru ve střevě.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podporuje přirozený stav a funkci kůže, přispívá k detoxikaci a správné střevní mikroflóře.
Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme.
Doporučujeme pít 2–3× denně.
Balení:
50 g