Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Lípa:
Lípa obecná je vysoký opadavý strom z čeledi slézovitých (Malvaceae). Jedná se o křížence lípy velkolisté a lípy malolisté. Je hojně rozšířená po celé Evropě, občas zplaňuje. Lípa obecná je v naší přírodě poměrně vzácná, zato je však často vysazována ve městech a parcích. Dříve byla lípa používána jako zdroj lýka a dřevěného uhlí. Lipové dřevo se stále používá, je oblíbené hlavně u řezbářů. Pro léčebné účely se používá lipový květ, který má podobu květenství s blanitým jazykovitým listenem. Příjemně vonící květy mají bělavě žlutou barvu a sbírají se nejlépe v době od června do července. Ke sběru jsou vhodná květenství všech tří zmíněných druhů lípy (obecné, velkolisté i malolisté). K účinným látkám květu patří silice, flavonoidy, třísloviny, fenolkarbonové kyseliny a sliz. Sbírá se také i list, který se v aromaterapii používá kinhalacím. Květ se k inhalačním účelům nehodí, neboť je značně alergotropní.
Lípa má potopudné, močopudné, žlučopudné, protizánětlivé, protikřečové a lehce sedativní účinky. Z lipového květu se připravuje čaj, který pomáhá při nachlazení. Ulevuje od kašle, podporuje vykašlávání hlenu a je účinný proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče. Lípa je bohatá na obsah vitaminu E, který má silné regenerační účinky na pleť a proto se používá i v kosmetice. Najdeme v ní éterické oleje, výtažky z květů, ale i plodů a listů. Sliz v lípě obsažený pokožku zklidňuje, posiluje stěny kapilár a má i protizánětlivý účinek. Květ, v čerstvém či sušeném stavu, je výborný i do koupele, která má relaxační a antistresové účinky. Odvar z lípy lze použít i na masáž hlavy. Lípa vlasovou pokožku prokrví, zlepší dopravu výživných látek ke kořínkům a urychlí tak i růst vlasů. Z lipového odvaru se dá připravit i ústní voda, která má antiseptické a protizánětlivé účinky.
Černý bez:
Bez černý je listnatý keř rostoucí do výšky 7-10 m. Je rozšířen hlavně v Evropě a také v jihozápadní Asii. U nás se vyskytuje na loukách, zahradách, kolem plotů, na okrajích lesů, hájů a luk. Kvete v bohatých soukvětích v červnu a červenci. Květy mají žlutobílou barvu v odstínech slonové kosti. Plodem jsou malé, černé, kulaté, lesklé bobule - bezinky. Černý bez má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. V oblasti léčitelství má černý bez velký význam. V dávných dobách byla tato rostlina považována za všelék, používal se k léčení velké škály neduhů. Léčebné účinky májí kořen, list, květ i plod. Květ obsahuje silici, sambunigrin, glykosid, rutin a tříslovinu. Zralý plod obsahuje organické kyseliny, vitamin A a C, silice, cukr. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.
Z listů se připravuje čaj, který čistí krev. Zevně lze listy použít jako obklady na místa postižená revmatismem. Listy a kůra jsou ovšem jedovaté. Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin. Kůra obsahuje třísloviny, alkaloidy a pryskyřice, které působí značně drasticky - může dojít k otravě, která se projevuje silným zvracením, průjmem, nechutenstvím a celkovou slabostí. Stejné příznaky se mohou objevit i při předávkování bezovými plody.
Čerstvé plody bezu černého mají projímavé účinky, sušením či tepelným zpracováním se tento jev ztrácí. Ze sušených květů se připravuje čaj, který pomáhá při prochlazení. Má potopudné a močopudné účinky, ničí bakterie. Zevně se květ používá jako přísada inhalačních směsí při bolestem hlavy, uší a zubů. Sirup či odvar z nich tlumí bolesti nervového původu, podporuje imunitu ačistí tělo od škodlivin. Šťáva z bezu černého podporuje normální funkci imunitního systému. Z plodů lze připravit všeobecně dobře známé bezinkové víno, či likér.
Ke kosmetickým účelům se používá např. výluh z květů k omývání problematické pleti. Květy bezu mají rovněž zklidňující účinky na pleť. Sušené květy (umixované s vodou) lze použít i jako základ pro zklidňující masku na pleť. Bez se také používá do uklidňujících a posilujících koupelí.
Heřmánek (Chamomile):
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.
Tymián:
Tymián obecný je malý, hustě větvený stálezelený keř z čeledi hluchavkovitých s drobnými voňavými šedozelenými listy a bílými nebo světle fialovými květy. Pochází ze Středomoří, kde roste planě. Jeho domovem je jižní Francie, jižní a jihovýchodní Španělsko či jižní Itálie. Existuje nepřeberné množství druhů tymiánu, pěstuje se v mnoha varietách. Tymián kvete od června do října. Za terapeutickými účely se sbírá kvetoucí nať. Tymián obecný obsahuje silice s monoterpeny thymolem, cineolem, borneolem aj., dále flavonoidy, flavonové glykosidy, organické kyseliny (např. kávovou), pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály, např. vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, zinek či křemík a vitamin A. Z tymiánu se připravuje éterický olej, tinktura, sirup a ve formě sušené byliny se používá k přípravě čaje a odvaru. Vzhledem k přítomnosti thymolu by se nemělo překračovat doporučené dávkování, aby nedošlo k poruchám ledvin a tymián by se neměl užívat dlouhodobě. Rovněž není vhodný pro těhotné ženy a kojící ženy a při poruchách funkce štítné žlázy.
Tymián obecný má dezinfekční účinky, ulevuje při nadýmání, průjmu, zlepšujetrávení a působí proti parazitům. Je vhodný v případě chronických zánětů žaludku, zmírňuje kašel, užívá se při bronchitidě či astmatu. Podporuje krevní oběh, napomáhá regeneraci střevní mikroflóry, proto ho lze využít během braní antibiotik či při kvasinkových onemocněních. Tymián má močopudné účinky, zabírá při infekcích močových cest,dně a revmatismu.Posiluje při vyčerpání,úzkosti a depresi, pomáhá při nespavosti. Tymián se zevně používá ve formě oleje - k mazání při artritidě, proti bolestem svalů a jako dezinfekční prostředek. Nálev či tinktura slouží jako ústní voda, lze je využít jako kloktadla při aftech. Éterický olej z tymiánu lze použít k potírání hrudníku a k masážím, příp. na rány, plíseň mezi prsty u nohou, při svrabu, vších a při štípnutí hmyzem. Silice z tymiánu jsou využívány při výrobě zubních past, ústních vod a parfémů.
Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.
Tužebník:
Tužebník je vynikající močopudná a potopudná bylina, která se užívá vždy tam, když chceme odvést škodlivé zplodiny z organismu. Zejména je to při chřipkách a různých infekčních onemocněních doprovázených horečkou. Snižuje horečku a mírní bolesti. Tužebníkje též jednou z hlavních bylin na léčbu revmatických potíží a dny (zvyšuje vylučování solí z organismu). Působí protizánětlivě. Má blahodárný vliv na zažívání, zlepšuje látkovou výměnu, zmírňuje překyselení žaludku (snižuje vyměšování žaludeční kyseliny), léčí žaludeční vředy a gastritidu. Dále upravuje a regeneruje střevní mikroflóru. Zevně se používá k očním výplachům při zánětu spojivek. Obklady z tužebníku se dávají na klouby postižené revmatickými a artritickými bolestmi.
Anýz:
Bedrník anýz je jednoletá, aromatická bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho semena se používají jako kořenící a léčivý přípravek. Destilací se z nich získává éterický olej pro potřeby aromaterapie. Má kořeněnou, jemně nasládlou vůni i chuť. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně, protože je to velmi toxický a nebezpečný nervový jed. V kosmetice se používá hlavně ve výrobcích ústní hygieny, přípravcích proti kandidóze (kožním plísním) a proti vším. Funguje i jako konzervační prostředek a prodlužuje životnost výrobku. Anýzový výtažek bývá častou přísadou lihovin.
Anýz zabraňuje nadýmání, léčí se s ním koliky a křeče břicha. Stimuluje vylučovací funkce, zlepšuje vylučování slin a žaludečních šťáv, posiluje srdce a krevní oběh. Je to skvělé antibiotikum, ničí bakterie včetně obávané E. coli. Uvolňuje hlen z dýchacích cest a působí jako prevence sepsí. Používal se proti melancholii a při morových epidemiích. Mírní projevy otoků těla a odvádí z něho přebytečnou vodu. Funguje jako fytoestrogen, používá se jako přírodní náhrada hormonální terapie.
Yzop:
Již ve středověku si yzop získal úctu a vážnost jako léčivá rostlina a koření, s oblibou ho pěstovali v klášterech. Má značně posilující účinky na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Pro toto použití doporučuji připravit si macerát yzopu ve víně. Má příjemnou chuť i vůni, do macerátu můžeme přidat též trochu saturejky a rozmarýnu. Jiné osvědčené použití yzopu - je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.
Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto ho přidávám do čajových směsí, které mají jako nežádoucí vedlejší účinek právě snížení tlaku. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu.Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. Yzop může být prevencí cévní mozkové příhody (mrtvice).
V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se yzop nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
Přeslička (Horsetail):
Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů,revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech. Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Popis:
Lipová směs obsahuje byliny, které podporují imunitní systém (černý bez, anýz, heřmánek, máta), přispívají k normální funkci dýchacího systému (černý bez, anýz, máta, yzop), usnadňují odkašlávání (lípa), uvolňují dýchací cesty s rýmou (heřmánek), mají antiseptické vlastnosti a uklidňující účinek (tužebník).
Použití:
1–5 ml (1–3 čajové lžičky) rozmíchejte ve 100–250 ml teplé, vlažné či studené vody (může být i perlivá) nebo slabého čaje. Nedoporučujeme používat minerální vodu.
Podávejte 1–5× denně mimo jídlo. Vhodné i pro dlouhodobé užívání.
Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:118. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.
Objem:
100ml
Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.