Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.
Hloh:
Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním pro nemocné srdce, neboť posiluje aprokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard), výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.
Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje krevní oběh.
Srdečník:
Srdečník je stará léčivá rostlina, původem ze Sibiře. Tam byla založena jeho tradice jako léku na choroby srdce, která mu také dala jméno. To je dosud zcela opodstatněné, neboť rostlina je výborným lékem na všechna srdeční onemocnění, související zejména s vysokým krevním tlakem. Čaj pomáhá při slabosti a poruchách funkce srdečního svalu, tiší bolesti srdce a léčí anginu pectoris. Zvětšuje diastolu (dobu plnění srdečních dutin krví) a snižuje tepovou frekvenci srdce. Druhé, ne méně důležité použití srdečníku v bylinkářské praxi souvisí s jeho výraznou schopností uklidňovat organismus. Blahodárně působí na nervovou soustavu, proto je ve spojení s prvním účinkem prvotřídním lékem při srdeční neuróze. Jejího působení na nervovou soustavu se využívá i při neklidu v klimakteriu (přechodu), při nervozitě, úzkosti, migréně, bolestech hlavy, přepracovanosti a srdečních obtížích způsobených zvýšenou činností štítné žlázy. Značně uklidňujícím účinkem na celý organismus se srdečník podobá kozlíku, v některých případech dokáže být ještě silnější.
Léčivé účinky srdečníku se dobře uplatňují i při onemocnění štítné žlázy a prostaty. Průvodním znakem je při jeho používání příznivý vliv na poruchy trávení a na průjmy. Jako u všech léků na srdce i se srdečníkem musíme zacházet opatrně, poradit se s lékařem a zvýšit pozornost při dávkování, neboť rostlina může být mírně jedovatá, především při samostatném užívání.
Jablečník:
Jablečník je univerzální bylina. Jako všechny hořké byliny se hodí proléčení žaludečních problémů. Tlumí křeče v trávicím traktu. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv a žluči. Léčí játra i žlučník. Pomáhá při průjmu.
Podporuje práci srdce, odstraňuje srdeční arytmii. Užívá se při zánětech lymfatických žláz. Je dobrým lékem i při suchém kašli a při bronchitidě.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Jírovec:
Kaštan se v léčitelství používá pro výrobu mastí. Jeho dřevo je využíváno ve stavebnictví k výrobě nábytku. U nás bývají starší stromy napadeny houbami, proto nábytek z kaštanu je z velké části dovezen z ciziny. Dříve se používaly také všechny části tohoto stromu včetně listů, kaštanů, kůry, slupek pro barvení látek. Nektar z květů je velmi bohatý na cukry, a proto je důležitý pro včelaře a následnou výrobu medu. Plody kaštanu se používají v léčitelství pro výrobu mastí. Výtažek z kaštanu se používá i jako přídavek v kosmetice či v šampónech.
Ginkgo:
Jinan dvojlaločný pochází z Asie a roste až 1000 let. Jeho listy se používají v tradiční medicíně i kosmetice. Obsahuje více než 40 složek, prospěšných pro naši kůži, hlavně flavonoidy (chrání pokožku před poškozením) a terpenoidy (zlepšují průtok krve). V kombinaci s kurkumou, medem a ženšenem zpomaluje projevy stárnutí, redukuje vrásky a zabraňuje vysušování pleti. Působí jako přírodní ochrana před sluncem. Vyvažuje obsah melaninu v pokožce u hyperpigmentace (tmavé kožní skvrny) a Vitiliga (bílé skvrny na těle). Stimuluje fibroblasty (základní buňky vazivové tkáně), čímž zlepšuje tvorbu kolagenu.
Je to antioxidant, působí protizánětlivě, mírní vypadávání vlasů a podporuje jejich zdravý růst. Používá se při plicních onemocněních (bronchitida, astma), napomáhá zlepšovat funkce krevního oběhu (užívá se při nedostatečném prokrvení končetin), stimuluje mozkové funkce, je vhodný pro studenty i větší děti. Má své místo v léčbě Alzehimerovy choroby, podporuje koncentraci. Při dodržování nízkého dávkování nevykazuje škodlivost, v neopatrném vysokém dávkování může ale vyvolat alergickou reakci v podobě průjmu, bolesti hlavy, nevolnosti.
Popis:
Mátová směs obsahuje byliny, které napomáhají udržovat normální činnost srdce (máta, srdečník, hloh), zachovávají oběhovou soustavu (hloh, jírovec, jinan), přispívají k normální činnosti kardiovaskulárního systému (srdečník, jablečník), tedy i normální činnosti cévní soustavy (jírovec, kopřiva), příznivě působí na krevní tlak (srdečník, jablečník), krevní oběh (jinan), žíly, vlásečnice (jírovec) a transport kyslíku (hloh). Podílí se na udržení normální činnosti mozku a kognitivních schopností (jinan). Působí příznivě na mikrocirkulaci (jinan, jablečník) a udržení periferního oběhu, čímž přispívají k dobrému sluchu a zraku (jinan). Napomáhají při pocitu pocit těžkých nohou (kopřiva, jírovec) a udržují normální hladinu glukózy (kopřiva, jablečník) a cholesterolu v krvi (bříza). Příznivě působí jako antioxidant (máta, bříza, jinan).
Použití:
1–5 ml (1–3 čajové lžičky) rozmíchejte ve 100–250 ml teplé nebo vlažné vody či slabého čaje. Nedoporučujeme používat minerální ani perlivou vodu.
Podávejte 2–4× denně mimo jídlo. Vhodné pro dlouhodobé užívání.
Nápoj není vhodný pro zapíjení léků.
Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:118. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.
Objem:
100ml
Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Může snižovat srážlivost krve. Není určeno dětem do 3 let.