Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Levandule:
Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi neojblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí. Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).
Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Člověka zároveň energizuje apozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní naslabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou). Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Heřmánek:
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.
Řebříček:
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, připichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.
Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo fénem (pozn. překladatele: fén = jižní suchým a teplým vítr v Alpách), odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.
Popis:
Zklidňující efekt na pokožku a pozitivní účinky použitých bylin jsou známy již po generace.Mast se používá k péči o pokožku dehydratovanou až velmi suchou, stárnoucí (méně pružná, ztenčená, snáze se poškodí a je náchylnější k tvorbě vrásek) a namáhanou pokožku nebo pokožku se sklonem k podráždění. Rovněž je vhodná ke zjemnění a zvláčnění hrubé, tuhé a rozpraskané kůže, jako ochranná mast při sportu, po slunění i do mrazu.
Použití:
Vtírejte do pokožky 1–2× denně v tenké vrstvě. Končetiny mažte směrem k srdci.
U osob s citlivou pletí doporučujeme otestovat snášenlivost vetřením malého množství masti.
Objem:
50ml
Upozornění:
Uchovávejte v chladu a temnu.