Hledat
Filtrovat
Close

Nafouklé břicho - bylinný čaj sypaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Andělika čínská:
Andělika čínská je statná vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae) s přímou, dutou a rýhovanou lodyhou dorůstající až do výšky 2 m. Její oddenek je řepovitý a aromatický, listy velké, zpeřené a ostře pilovité. Květenství ve formě polokulovitých okolíků s drobnými, bílými květy může mít průměr až 15 cm. Plodem je vejčitá až podlouhlá dvounažka nahnědlé barvy. Svůj původ má andělika v Asii, ovšem během let byla zavlečena do celého světa. Předmětem sběru je kořen, respektivě oddenek rostliny, který se používá přímo, je součástí čajů nebo se zpracovává do různých extraktů, kapslí apod.

V oddenku anděliky čínské je obsaženo vysoké množství účinných látek, jako jsou esenciální oleje, ftalidy (např. ligustilid, butylftalid, angelicid aj.), vitaminy, aminokyseliny, polysacharidy, kyselina ferulová, vanilová a kumariny angelol G, angelikon a umbeliferon. K dalším látkám patří terpenoidy, např. β-kadinen, karvakrol či cis-β-ocimen. Anděliku čínskou by neměly brát ženy v průběhu menstruace, při krvácení z dělohy a jedinci, kteří užívají léky ovlivňující srážlivost krve, např. warfarin. 

Léčivých účinků anděliky čínské je už dlouhou dobu ceněno zejména v Číně a Japonsku. Díky svým četným příznivým účinkům bývá označována za ženský žen-šen. Oddenek anděliky čínské má totiž blahodárný vliv nahormonální rovnováhu u žen. Harmonizuje menstruační cyklus a upravuje premenstruační syndrom, působí jako podpůrný prostředek k otěhotnění, usnadňuje porod a zároveň eliminuje neblahé průvodní jevy klimakteria, jako jsou např. návaly horka. Andělika působí na zvýšení průtoku krve v děloze a uvolnění svalových křečí, chrání před vysoušením poševní sliznice, eliminuje myomy a cysty.

V lidovém léčitelství je údajně doporučována ke zvětšení poprsí, protože působí na zdravou produkci progesteronu. Dále podporuje dobrou funkci žláz s vnitřní sekrecí, napomáhá lepšímu trávení a pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu - uklidňuje psychiku a uplatňuje se v případě poruch spánku. Andělika čínská má protizánětlivé a protirakovinné účinky, posiluje imunitu a dá se rovněž užívat při poruchách srážlivosti krve. Podporuje rovněž zdravý kardiovaskulární systém, upravuje krevní tlak, chrání játra a ledviny a působí na dobrý stav kostí a kloubů. Andělika má příznivý vliv na vitalitu, je účinným antioxidantem zpomalujícím stárnutí, eliminuje bolesti hlavy při migréně a pomáhá při chudokrevnosti. Některé výzkumy potvrzují, že může andělika pomoci zpomalit průběh Alzheimerovy choroby. Andělika čínská je též účinná v případě kožních onemocnění, např. při lupénce.

 

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.

 

Pampeliška:
Odstraňuje svrbění kůže,lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Pampeliška se s úspěchem užívá i při žloutence a chorobách sleziny.  
Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, tak pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Pampeliška patří k rostlinám, které ani v zimě neodpočívají a rostou i ve studeném období.

 

Meduňka:
Meduňka lékařská (případně citrónová), je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Je příbuzná mátě a má mátovo-citrónové aroma. Meduňka obsahuje silice (citral, citronelal, geraniol a linalol), třísloviny, kyseliny hydroxytriterpenové, hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky. Z rostliny se používá list a nať (před kvetením). Používá se jako koření, čerstvá se pro své citronové aroma přidává do nápojů a ovocných salátů. Z listů se vyrábí meduňkový likér. Nať se v lidovém léčitelství používá jako hypnotikum a sedativum. Velice známý je meduňkový čaj, který pomáhá při nespavosti, uklidňuje, uvolňuje a podporuje zažívání.
Své místo meduňka nachází i v aromaterapii. Působí příznivě na psychiku, kterou zklidňuje, může být až lehce sedativní, ovšem celkově zlepšuje náladu. Pomáhá s nespavostí, nechutenstvím, nadýmáním, potížemi s trávením, úzkostem i stresu. Má pozitivní vliv na fungování mozku (pomáhá se studiem), lehce podporuje růst vlasů a je to mírný antioxidant, funguje tedy proti prvním známkám stárnutí. Díky jejím antivirovým a antibakteriálním účinkům pomůže i v boji s akné.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Napomáhá správnému trávení, funkci střev a střevní mikroflóře.

 

Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Objem:
50 g