Hledat
Filtrovat
Close

Harmonie žaludku

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Objevte náš nový čaj Harmonie Žaludku, unikátní směs čínských a českých bylin.

Harmonie žaludku primárně pomahá při:

  • Normální funkci trávení 🍲
  • Přispívá k relaxaci a klidu mysli 🧘‍♀️
  • Napomáhá normální činnosti trávicí soustavy a působí proti nadýmání 🌿

Využíváme naši dlouholeté znalosti čínských bylin, které kombinujeme s výběrem známých prosperujících českých bylin.

Tradiční čínské medicíně se věnujeme už přes 20 let, za tu dobu jsme zkusili nespočet bylin a dali dohromady skvělou směs pro podporu normálního trávení.

Zkuste "Harmonii Žaludku" a objevte, jak kombinace českých a čínských bylin mohou podpořit vaše zdraví a pohodu. 

 

Obsahující byliny:

Lékořice:
Lékořice lysá je vytrvalá rostlina z čeledi bobovitých (Fabaceae), která dorůstá do výšky až 1,5 m. Pochází ze Středomoří (pěstuje se především v Řecku a Turecku). K nám se dostala v 16. století a na jižní Moravě (v okolí Mikulova) dokonce zplaněla. Pro svou charakteristicky sladkou chuť si získala pojmenování "sladké dřevo". Pro léčebné účely se z rostliny používá hlavně kořen, který obsahuje nejvíce účinných látek - kumariny, tytoestrogeny a saponiny (hlavně glycyrrhizin, který stimuluje nadledvinky k tvorbě určitých hormonů a zvyšuje hladinu protivirové látky - interferonu, tvořenou imunitním systémem). Lékořice má antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhá při chronické únavě, onemocněních horních cest dýchacích - tiší kašel, rozpouští hlen a tlumí bolest v krku, také při menstruačních problémech a potížích spojených s menopauzou. Zvyšuje imunitu a doporučuje se jako podpůrný prostředek při léčbě hepatitidy. Působí velmi dobře i při zažívacích potížích (při zácpě, nadýmání, žaludečních vředech apod). Umí si poradit i s různými záněty a má regenerační účinky na slinivku. Navíc působí antisepticky, močopudně (rozpouští močové kameny) a pomáhá při kožních problémech (zevně se používá jako podpůrný prostředek krémů při léčbě ekzémů). Připravují se z ní léčebné čaje, tinktury, sirupy aj.
V potravinářství se lékořicový kořen používá jako prostředek upravující sladkost. Z lékořice se vyrábějí bonbony proti kašli, cukrovinky a likéry. Své nezastupitelné místo má i v kosmetice. Po staletí je známá díky svým bělícím účinkům na pokožku. Výluh z kořene pro jasnější, světlejší a sjednocenou pleť používaly už naše prababičky. Lékořice pleť vyživuje, posiluje, zklidňuje a zvlhčuje (vhodná i pro suchou a citlivou pleť). Působíproti začervenání i akné. Je vhodná na kožní problémy, jako je dermatitida, lupénka a rosacea. Působí na pigmentové skrvny, které zesvětluje a bojuje proti vzniku dalších. Navrací pokožce její jednotný tón, a proto se extrakty z lékořice často používají v přírodní kosmetice jako náhrada chemických látek zesvětlujících pokožku. Často se v kosmetických přípravcích používá v kombinaci s vitaminem C, tato kombinace zvyšuje účinek zesvětlování skvrn a posiluje pokožku proti předčasnému stárnutí pleti a tvorbě vrásek. Lékořici najdeme v celé řadě kosmetických produktů - přípravcích tělové a pleťové péče, líčidlech, ale i v zubních pastách, kde se přidává pro své antiseptické účinky. Při vnitřním užití ve vyšších dávkách může zvyšovat krevní tlak, hladinu sodíku a vody v organizmu, proto by se neměla používat u lidí s vysokým krevním tlakem, s poruchou srážlivosti krve a srdečními onemocněními. Nesmí ji používat těhotné ženy (může vyvolat potrat)a ženy kojící.

 

Kozinec blanitý:
Posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost, má protivirové (antivirové) účinkyRozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení ulevuje při zadržování tekutin, neboť bylina je výrazně močopudná. Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici) nebo salmonelózu
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také brání tukové degeneraci jater (steatóze).

 

Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.

 

Divizna:
Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu  průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Z těchto důvodů tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli.  
Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad  při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Nazahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených  květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo. 

 

Meduňka:
Meduňka lékařská (případně citrónová), je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Je příbuzná mátě a má mátovo-citrónové aroma. Meduňka obsahuje silice (citral, citronelal, geraniol a linalol), třísloviny, kyseliny hydroxytriterpenové, hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky. Z rostliny se používá list a nať (před kvetením). Používá se jako koření, čerstvá se pro své citronové aroma přidává do nápojů a ovocných salátů. Z listů se vyrábí meduňkový likér. Nať se v lidovém léčitelství používá jako hypnotikum a sedativum. Velice známý je meduňkový čaj, který pomáhá při nespavosti, uklidňuje, uvolňuje a podporuje zažívání.
Své místo meduňka nachází i v aromaterapii. Působí příznivě na psychiku, kterou zklidňuje, může být až lehce sedativní, ovšem celkově zlepšuje náladu. Pomáhá s nespavostí, nechutenstvím, nadýmáním, potížemi s trávením, úzkostem i stresu. Má pozitivní vliv na fungování mozku (pomáhá se studiem), lehce podporuje růst vlasů a je to mírný antioxidant, funguje tedy proti prvním známkám stárnutí. Díky jejím antivirovým a antibakteriálním účinkům pomůže i v boji s akné.

 

Heřmánek:
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.

 

Jablečník:
Jablečník je univerzální bylina. Jako všechny  hořké byliny se hodí proléčení žaludečních problémů. Tlumí křeče v trávicím traktu. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv a žluči. Léčí játra i žlučník. Pomáhá při průjmu.
Podporuje práci srdce, odstraňuje srdeční arytmii. Užívá se při zánětech lymfatických žláz. Je dobrým lékem i při suchém kašli a při bronchitidě.  

 

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Šalvěj (Sage):
Působení šalvěje lékařské je široké díky jejím antibiotickým,protivirovým a protizánětlivým účinkům: pomáhá při léčbě různých druhů rakovin a při onemocnění míchy. Harmonizuje trávicí soustavu tím, že ulevuje od nadýmání, zabraňuje průjmům, působí proti křečím a pomáhá při žaludečních, střevních, žlučníkových potížích a při onemocnění jater. Zmírňuje záněty dásní a zubů, celkově pomáhá při zánětech v krku a odhleňuje. Také posiluje dýchací systém. Uplatnění najde i při třesu končetin, pročišťuje krev a zlepšuje činnost nervové soustavy. Povzbuzuje chuť k jídlu. Omezuje noční pocení (zejména nervového původu v období klimakteria nebo pubertě), pomáhá při nepravidelné menstruaci a snižuje produkci mateřského mléka. V kosmetice se šalvěj používá pro své stahující a dezinfekční schopnosti (pleťová voda má výborné účinky na problematickou a aknózní pleť), potlačuje tvorbu lupů (doporučuje se zde používat šalvějový odvar) a pro své účinky při léčbě zánětů v dutině ústní se její výtažky přidávají i do zubních past. Šalvěj by se neměla používat vnitřně ve větším množství, obsažený thujon je totiž jedovatý. Nedoporučuje se ani použití éterického oleje těhotným ženám a dětem do věku 3 let a jeho použití na kůži v neředěném stavu.

 

Zeměžluč:
Jméno zeměžluč je odvozeno od výrazně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek  a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus), zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici.  
Má i jiné dobré účinky. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek (má tedy vliv na chudokrevnost) a zlepšuje krevní oběh. Mírně zvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu (imunitu a imunitní systém) .
Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní.  
Pokud máme k dispozici také jiné byliny z rodiny hořkých rostlin, kombinace s nimi posiluje i rozšiřuje léčivé vlastnosti zeměžluči. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu (bylinu).

 

Použití:
2,5 gramů směsi zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 7-10 minut. Podávejte 2-3 šálky čaje denně. Doporučujeme dosladit medem.

 

Balení:
60g

 

Upozornění:
Nepřekračujte doporučenou denní dávku. Skladujte na suchém a temném místě při pokojové teplotě a v uzavřeném obalu. Tento doplněk stravy neslouží jako náhrada pestré stravy. Uchovávejte mimo dosah dětí. Není určeno dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám.

Blogové příspěvky, kde je zmíněn tento produkt
Jak se zbavit hemoroidů pomocí čínské medicíny
Hemoroidy jsou častým, ale často opomíjeným problémem, který může výrazně ovlivnit kvalitu života. Tradiční čínská medicína nabízí komplexní přístup k léčbě, zaměřený nejen na zmírnění příznaků, ale i na odstranění jejich příčin. V článku se dozvíte více o příčinách, prevenci a účinných metodách léčby pomocí bylinných směsí, akupunktury a úpravy stravy.
Letní horko a čínská medicína
V letním období podle čínské medicíny platí několik zásad: dbát na zdraví srdce, konzumovat lehčí jídla jako ryby a zeleninu, vyvarovat se přílišného horkého a kořeněného jídla, udržovat dostatečnou hydrataci, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, dodržovat zdravý spánkový režim a cvičit pro udržení harmonie.
Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku
V dnešním světě se stále více obracíme k tradičním metodám léčby a porozumění našemu zdraví. Jedním z takových přístupů je tradiční čínská medicína (TCM), která se zaměřuje na harmonii mezi tělem a duší. V tomto článku prozkoumáme, jak TCM chápe psychiku a jaké strategie nabízí pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Tradiční čínská medicína nabízí bohatou paletu strategií pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Pro dosažení skutečného blahobytu je důležité chápat propojení mezi tělem a duší a pracovat na harmonizaci obou aspektů našeho bytí. S pomocí TCM můžeme dosáhnout nejen fyzického zdraví, ale také klidu a vyváženosti v naší psychice.
Přírodní lékárnička na cesty za teplem
V našem novém článku se dozvíte, co nesmí chybět v lékárničce při cestování s dětmi do teplých krajin. Poradíme vám, jak předcházet trávícím potížím, zvládat zvracení u dětí a jak se vypořádat s chladem z klimatizace. Buďte připraveni a užijte si dovolenou bez stresu!