Hledat
Filtrovat
Close

Ostropestřecová kaše jemná

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Slunečnicový olej:
Slunečnicový olej je jeden z nejznámějších rostlinných olejů. Označuje se jako hřejivý, podporuje prokrvení pokožky, je proto vhodný jako základní olej pro přírodní kosmetické receptury. Napomáhá hojení akné a ekzémů.zvláčňující účinky, díky vysokému obsahu vitaminu E kůži výborně hojí a regeneruje. V kosmetice, masážní praxi, farmacii a dalších oborech zaujímá své důležité místo. Při vlasových zábalech regeneruje a navrací vlasům lesk a pružnost.

 

Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.

 

Lopuch (Silum):
Prvořadou léčivou schopností lopuchu je silné čištění krve (detoxikace). To ho řadí mezi výborné rostlinné léky na všechny druhy kožních chorob, přičemž se používá zevně i vnitřně. Známé jsou příznivé účinky lopuchu na růst vlasů, pomáhá proti vypadávání, při  lupech i při maštění vlasů a opticky zvětšuje jejich objem.  
Další dobrou vlastností lopuchu je mírné rozpouštění žlučových a močových kamenů. Bylinka trochu prohání (způsobuje průjem), vyvolává pocení a posiluje při jarní únavě.
Při vnějším použití pomáhá z lopuchu při plísňových onemocněních kůže a slouží také k omývání obličeje při uhrovitosti a mastné pleti. Spařené, trochu podrcené listy je dobré přikládat na otoky a svědivé vyrážky, stejně poslouží i silný odvar z kořene nebo listů.
Na modřiny se používá rozdrcený/rozmačkaný list lopuchu.

 

Benedikt:
Používá se převážně ve formě odvaru, šťávy nebo čaje. Vzhledem ke svým antivirovým účinkům je vhodné používat silný odvar z benediktu lékařského k omývání bolavých míst při pásovém oparu. Šťávu z benediktu lze přikládat na rány například po operaci rakoviny prsu.
Silnější čaj z benediktu může při vnitřním užívání vyvolat zvracení, proto pozor na předávkování. Benedikt lékařský se nedoporučuje těhotným ženám a osobám s plicními chorobami.

 

Libeček:
Při ledvinových potížích se nikdy nepoužívá samostatně, pouze ve směsi, neboť může ledviny dráždit. Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu  a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako  mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci.  
Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce.

 

Puškvorec:
Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Zmiňují se o něm dokonce i staré hieroglyfické texty a byl nazýván také jako svatá třtina. Do Evropy ho přivezli pravděpodobně Tataři, kteří ho považovali za rostlinu, která čistí vodu a podle nich ta, v níž roste je zaručeně pitná. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.
Kořen puškvorce posiluje v mnoha ohledech náš organismus. Pomáhá při špatném trávení, nadýmání žaludku nebo střev, ale také při kolikových záchvatech. Prospěšný je také při dně a nemocech žláz, odhleňuje střeva a napomáhá při poruchách metabolismu.
Tato bylina také pomáhá s nechutenstvím a detoxikuje krev. Odvar z ní léčí omrzliny a špatně se hojící rány. Je také dobrá na zklidnění a relaxaci, proti některým alergiím, astmatu a dokáže pomoci se řadou dalších obtíží.

 

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Chmel:
Humulus Lupulus, česky chmel otáčivý, je stejná rostlina, ze které se vyrábí i pivo a patří do konopovité čeledi. Z chmelu se do kosmetiky využívají jen jeho šištice, z nich vzniká zpravidla extrakt. Ten má silné konzervační účinky, mohl by proto fungovat i jako antioxidant. Obsahuje spoustu minerálů, vitaminy řady B a látky podobné ženským hormonům, potenciálně tak může pomoci s regulací menstruačního cyklu.
V podobě čaje má mírné sedativní až narkotické účinky, pomáhá s nechutenstvím a nespavostí, je močopudný a uvolňuje svalovou tenzi. Na pleť má zklidňující účinky, je antimikrobiální, protizánětlivý, lehce dezinfekční, tonizující a zjemňující. Pleť je po aplikaci vláčnější a jemnější. Chmel nepatří mezi alergeny a v kosmetickém průmyslu nepředstavuje žádné riziko pro zdraví člověka.

 

Popis:
Ostropestřec podporuje regeneraci jaterních buněk, posiluje obranyschopnost těla, podporuje trávení a zlepšuje detoxikační schopnost jater. Fenykl příznivě ovlivňuje vylučování močí, čímž také napomáhá detoxikaci organismu. Lopuch, benedikt, libeček a pampeliška zlepšují trávení. Pampeliška přispívá k normální činnosti žaludku a jater. Lopuch udržuje normální hladinu glukózy v krvi, pročišťuje krev a přispívá k normálnímu stavu pokožky, kloubů a chrupavek. Libeček podporuje fyzickou výkonnost a pampeliška s ostropestřecem se využívají jako antioxidant.

 

Použití:
1 čajovou lžičku 1–3× denně při jídle. Tedy přibližně 1 lžička na 15–20 kg tělesné hmotnosti na den. Neužívat na noc.
Doporučené dávkování pro zvířata: u menších zvířat a dravců 1 lžičku na 10–15 kg váhy, u větších zvířat a býložravců 1 lžička na 30–50 kg hmotnosti na den.

 

Objem:
100ml

 

Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Sediment bylinného původu je přirozený. Povrch kaše udržujte pod hladinou oleje. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.