Hledat
Filtrovat
Close

Páteř - bylinný čaj porcovaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Bez černý:
Bez černý je listnatý keř rostoucí do výšky 7-10 m. Je rozšířen hlavně v Evropě a také v jihozápadní Asii. U nás se vyskytuje na loukách, zahradách, kolem plotů, na okrajích lesů, hájů a luk. Kvete v bohatých soukvětích v červnu a červenci. Květy mají žlutobílou barvu v odstínech slonové kosti. Plodem jsou malé, černé, kulaté, lesklé bobule - bezinky. Černý bez má široké využití v léčitelství, farmacii i potravinářství. V oblasti léčitelství má černý bez velký význam. V dávných dobách byla tato rostlina považována za všelék, používal se k léčení velké škály neduhů. Léčebné účinky májí kořen, list, květ i plod. Květ obsahuje silici, sambunigrin, glykosid, rutin a tříslovinu. Zralý plod obsahuje organické kyseliny, vitamin A a C, silice, cukr. Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky, které účinně působí proti bakteriím a mnohým houbám.

Z listů se připravuje čaj, který čistí krev. Zevně lze listy použít jako obklady na místa postižená revmatismem. Listy a kůra jsou ovšem jedovaté. Listy obsahují toxický glykosid sambucinigrin a alkaloid sambucin. Kůra obsahuje třísloviny, alkaloidy a pryskyřice, které působí značně drasticky - může dojít k otravě, která se projevuje silným zvracením, průjmem, nechutenstvím a celkovou slabostí. Stejné příznaky se mohou objevit i při předávkování bezovými plody. 

Čerstvé plody bezu černého mají projímavé účinky, sušením či tepelným zpracováním se tento jev ztrácí. Ze sušených květů se připravuje čaj, který pomáhá při prochlazení. Má potopudné a močopudné účinky, ničí bakterie. Zevně se květ používá jako přísada inhalačních směsí při bolestem hlavy, uší a zubů. Sirup či odvar z nich tlumí bolesti nervového původu, podporuje imunitu ačistí tělo od škodlivin. Šťáva z bezu černého podporuje normální funkci imunitního systému. Z plodů lze připravit všeobecně dobře známé bezinkové víno, či likér.

Ke kosmetickým účelům se používá např. výluh z květů k omývání problematické pleti. Květy bezu mají rovněž zklidňující účinky na pleť. Sušené květy (umixované s vodou) lze použít i jako základ pro zklidňující masku na pleť. Bez se také používá do uklidňujících a posilujících koupelí.

 

Dobromysl:
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních  nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou  soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá  tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také doinhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.

 

Přeslička:
Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů,revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech. Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

 

Třezalka tečkovaná napomáhá při:
Psychickém napětí, bolestech, zánětech, alergiích, vředech v trávicím traktu, po mozkové příhodě.
Bylina podporuje látkovou výměnu – čistí krev, má silné protizánětlivé účinky, léčí ekzémy,záněty v oblasti gynekologie, poškození slinivky a jater, záněty ledvin, hemoroidy.

Působí při lehkých depresích, psychickém napětí. Účinně napomáhá při doléčování po mozkové příhodě a mozkové obrně.

Olej hojí rány a kožní onemocnění, tlumí bolesti pohybového aparátu.
Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie. Mimo jiné dobře tlumí ischiadické bolesti páteře, bolesti vystřelující z páteře do nohou.

Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při dlouhodobém užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Podporuje pohybový aparát, klouby, kosti a chrupavky. Také napomáhá uvolnění.

 

Dávkování:
Čajový sáček zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Objem:
15 x 2,5g