Hledat
Filtrovat
Close

Pleťová voda měsíčková

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.

 

Přeslička (Horsetail):
Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů,revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech. Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

 

Řepík (Rapaeed):
Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a mají přetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.
Každý by se měl snažit udělat si jednou či dvakrát v roce bylinkovou koupel z řepíkového nálevu. Děti, mající tuberkulózu krčních uzlin, měly by se denně v řepíku koupat.

 

Levandule (Lavender):
Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi neojblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí. Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).
Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Člověka zároveň energizuje apozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní naslabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou). Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.

 

Heřmánek (Chamomile):
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.

 

Jitrocel (Plantago):
Jitrocel má protizánětlivý, tišící a hojivý účinek. Obsažené slizovité látky pečují o sliznice, pomáhají uvolňování hlenů a dělají tak z jitrocele vynikající prostředek proti dýchacím obtížím jako je bronchitida, astma, při kuřáckých záchvatech kašle nebo při klasické rýmě a kašli. Tyto slizovité látky taktéž přispívají k ochraně a správné funkci trávicího ústrojí. Jitrocel je proto výborný při poruchách trávení a zácpě. Jitrocelová šťáva z čerstvých listů se doporučuje i na žaludeční katary, vředy, při chorobách dvanáctníku a dokonce i při Crohnově chorobě.
Jitrocel má dále vynikající čisticí schopnosti. Napomáhá detoxikaci plic a žaludku. Navíc čistí i krev, čímž působí preventivně zevnitř proti ucpání žil, vzniku křečových žil nebotrombózy. Velkou výhodou užívání jitrocele je jeho enormně dobrá snášenlivost. Nejsou zaznamenány žádné nežádoucí účinky nebo nesnášenlivost s jinými léky či bylinami. Díky tomu jej můžeme užívat i dlouhodobě. Akorát v době těhotenství není vhodné užívat po delší dobu vysoké dávky jitrocele.

 

Šalvěj (Sage):
Působení šalvěje lékařské je široké díky jejím antibiotickým,protivirovým a protizánětlivým účinkům: pomáhá při léčbě různých druhů rakovin a při onemocnění míchy. Harmonizuje trávicí soustavu tím, že ulevuje od nadýmání, zabraňuje průjmům, působí proti křečím a pomáhá při žaludečních, střevních, žlučníkových potížích a při onemocnění jater. Zmírňuje záněty dásní a zubů, celkově pomáhá při zánětech v krku a odhleňuje. Také posiluje dýchací systém. Uplatnění najde i při třesu končetin, pročišťuje krev a zlepšuje činnost nervové soustavy. Povzbuzuje chuť k jídlu. Omezuje noční pocení (zejména nervového původu v období klimakteria nebo pubertě), pomáhá při nepravidelné menstruaci a snižuje produkci mateřského mléka. V kosmetice se šalvěj používá pro své stahující a dezinfekční schopnosti (pleťová voda má výborné účinky na problematickou a aknózní pleť), potlačuje tvorbu lupů (doporučuje se zde používat šalvějový odvar) a pro své účinky při léčbě zánětů v dutině ústní se její výtažky přidávají i do zubních past. Šalvěj by se neměla používat vnitřně ve větším množství, obsažený thujon je totiž jedovatý. Nedoporučuje se ani použití éterického oleje těhotným ženám a dětem do věku 3 let a jeho použití na kůži v neředěném stavu.

 

Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.

 

Řebříček:
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, připichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.
Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo fénem (pozn. překladatele: fén = jižní suchým a teplým vítr v Alpách), odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.

 

Tymián:
Tymián obecný je malý, hustě větvený stálezelený keř z čeledi hluchavkovitých s drobnými voňavými šedozelenými listy a bílými nebo světle fialovými květy. Pochází ze Středomoří, kde roste planě. Jeho domovem je jižní Francie, jižní a jihovýchodní Španělsko či jižní Itálie. Existuje nepřeberné množství druhů tymiánu, pěstuje se v mnoha varietách. Tymián kvete od června do října. Za terapeutickými účely se sbírá kvetoucí nať. Tymián obecný obsahuje silice s monoterpeny thymolem, cineolem, borneolem aj., dále flavonoidy, flavonové glykosidy, organické kyseliny (např. kávovou), pryskyřice, třísloviny, saponiny, minerály, např. vápník, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, zinek či křemík a vitamin A. Z tymiánu se připravuje éterický olej, tinktura, sirup a ve formě sušené byliny se používá k přípravě čaje a odvaru. Vzhledem k přítomnosti thymolu by se nemělo překračovat doporučené dávkování, aby nedošlo k poruchám ledvin a tymián by se neměl užívat dlouhodobě. Rovněž není vhodný pro těhotné ženy a kojící ženy a při poruchách funkce štítné žlázy.
Tymián obecný má dezinfekční účinky, ulevuje při nadýmání, průjmu, zlepšujetrávení a působí proti parazitům. Je vhodný v případě chronických zánětů žaludku, zmírňuje kašel, užívá se při bronchitidě či astmatu. Podporuje krevní oběh, napomáhá regeneraci střevní mikroflóry, proto ho lze využít během braní antibiotik či při kvasinkových onemocněních. Tymián má močopudné účinky, zabírá při infekcích močových cest,dně a revmatismu.Posiluje při vyčerpání,úzkosti a depresi, pomáhá při nespavosti. Tymián se zevně používá ve formě oleje - k mazání při artritidě, proti bolestem svalů a jako dezinfekční prostředek. Nálev či tinktura slouží jako ústní voda, lze je využít jako kloktadla při aftech. Éterický olej z tymiánu lze použít k potírání hrudníku a k masážím, příp. na rány, plíseň mezi prsty u nohou, při svrabu, vších a při štípnutí hmyzem. Silice z tymiánu jsou využívány při výrobě zubních past, ústních vod a parfémů.

 

Dub (Quercus):
Dub letní je listnatý strom z čeledi bukovitých (Fagaceae). Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Malé Asii na Kavkaze, také v některých lokalitách severní Afriky. Roste od nížin do podhůří, kde roste jako solitér nebo může vytvářet doubravy. Plodem je žalud. Jako rostlinná používá se kůra (Quercus cortex), která obsahuje vysoký podíl tříslovin (katechinové třísloviny), kyseliny galové a elagové, hořčin, flavonoidů a pryskyřice. Dubová kůra má stahující a protizánětlivé účinky. Používá se při průjmech, zánětech kůže, zánětech sliznic dutiny ústní a hltanu. Zevně se používá ve formě koupele, oplachu nebo obkladu (nejčastěji jako sedací koupel při hemoroidech).
Dubovou kůru můžeme také najít jako součást některých směsí s léčivými rostlinami, používaných často jako kloktadla. Používá se i v kosmetice, zejména té přírodní, jako součást různých přípravků (tonika, krémy, gely). Výtažky z dubové kůry (Quercus Robur Bark Extract) osvěžují pokožku a napomáhají jejímu zdravému vzhledu, působí lehce protizánětlivě a stahují rozšířené póry. Při poškození kůže na velké ploše by se dubová kůra neměla používat. Nesmí se přidávat do koupelí mokvajících zánětů kůže a poškozené kůže. Vnitřně se nedoporučuje užívat ji při nedostatečné funkci srdce a zvýšeném krevním tlaku. Díky vysokému obsahu tříslovin může způsobit zácpu.

 

Zlatobýl (Goldenrod):
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.

 

Popis:
Zklidňující a zjemňující pleťová voda. Šetrně odstraňuje nečistoty, uvolňuje póry a udržuje dobrý stav pleti. Pozitivní účinky použitých bylin na pokožku jsou známy již po generace. Obsahuje líh, jehož vysušující efekt je vyvážen hydratačními vlastnostmi bylinného extraktu. Hodí se pro kombinaci nebo střídání s jinými pleťovými vodami.

 

Použití:
Aplikujte 1–2× denně. Může být použita v koncentrované podobě nebo po naředění v poměru 1:3 vodou (nejlépe minerální) či bylinkovým odvarem. Neobsahuje tenzidy, a je proto vhodná pro dlouhodobé používání.

 

Objem:
100ml

 

Upozornění:
Při vniknutí přípravku do očí vypláchněte proudem vody. Uchovávejte v suchu, v dobře uzavřeném obalu, mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Sediment bylinného původu není na závadu.