Hledat
Filtrovat
Close

Pomerančová kůže - bylinný čaj sypaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Svízel syřišťový:
Čistí ledviny. Čistí játra. Čistí slinivku břišní. Může způsobit poruchu lymfatického systému a lymfatických cév. Pomáhá při anémii, chudokrevnosti a bledničce. Zabraňuje nadměrnému zadržování tekutin v těle (vodnatelnost). Může způsobovat píchání v boku. Má pozitivní vliv na různá kožní onemocnění. Podporuje hojení ran. Může pomáhat při zánětu mazových žláz vlasů nebo chlupů (nežit). Přispívá k léčbě akné a snižuje jejich výskyt. Pomáhá zlepšit kvalitu pleti obličeje. Může mít pozitivní vliv na epilepsii. Pomáhá při symptomech hysterie. Může pomoci při choré (tanci svatého Víta). Má příznivý vliv na nemoci nervového systému. Pomáhá při močové retenci. Podporuje rozpouštění a odstranění močového písku a močových kamenů. Může pomoct při rozpouštění a odstranění ledvinového písku a ledvinových kamenů. Má pozitivní vliv při obmně hlasivek. Může být využívána jako doplňková léčba rakoviny jazyka. Má pozitivní vliv na zdraví štítné žlázy. Pomáhá při různých onemocněních dásní.

 

Jírovec:
Kaštan se v léčitelství používá pro výrobu mastí. Jeho dřevo je využíváno ve stavebnictví k výrobě nábytku. U nás bývají starší stromy napadeny houbami, proto nábytek z kaštanu je z velké části dovezen z ciziny. Dříve se používaly také všechny části tohoto stromu včetně listů, kaštanů, kůry, slupek pro barvení látek. Nektar z květů je velmi bohatý na cukry, a proto je důležitý pro včelaře a následnou výrobu medu. Plody kaštanu se používají v léčitelství pro výrobu mastí. Výtažek z kaštanu se používá i jako přídavek v kosmetice či v šampónech.

 

Truskavec:
Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky (bělotok). Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.
Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž  můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči (krvácení do bělimy, bělma oka).  

 

Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

 

Přeslička (Horsetail):
Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů,revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech. Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

 

Tužebník:
Tužebník je vynikající močopudná a potopudná bylina, která se užívá vždy tam, když chceme odvést škodlivé zplodiny z organismu. Zejména je to při chřipkách a různých infekčních onemocněních doprovázených horečkou. Snižuje horečku a mírní bolesti. Tužebníkje též jednou z hlavních bylin na léčbu revmatických potíží a dny (zvyšuje vylučování solí z organismu). Působí protizánětlivě. Má blahodárný vliv na zažívání, zlepšuje látkovou výměnu, zmírňuje překyselení žaludku (snižuje vyměšování žaludeční kyseliny), léčí žaludeční vředy a gastritidu. Dále upravuje a regeneruje střevní mikroflóru. Zevně se používá k očním výplachům při zánětu spojivek. Obklady z tužebníku se dávají na klouby postižené revmatickými a artritickými bolestmi.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Přispívá k normálnímu fungování lymfatického systému, prokrvení a k přirozenému stavu cév a kůže.

 

Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Objem:
50 g