Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Bříza:
Bříza bělokorá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých (Betulaceae), která dorůstá do výšky 25 m. Pochází z Evropy a Malé Asiie, u nás se vyskytuje do výšky 1000 m n.m. Kůra břízy je v mládí hnědá, posléze se změní na bílou a příčně rozpraskanou (dřevo břízy velmi dobře hoří, březová kůra hoří dokonce i mokrá). Listy a kůra obsahují flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, vitamin C, minerální látky, organické kyseliny, betulin, cukr a třísloviny. Pupeny břízy se pak využívají v gemmoterapii (obor, který využívá sílu pupenů, v nichž je obsažen genetický potenciál rostliny). Forma užití březových listů je různá: víno, čaj, koupel, březový olej, prášek, tinktura.
Bříza pomáhá při revmatismu, vodnatelnosti, zánětech (kostí, slinivky, ledvin), dně, ledvinových kamenech,obezitě - stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, čímž tělo připravuje k odbourávání tukových zásob. Také detoxikuje a čistí krev. Má dezinfekční, potopudné a močopudné účinky (aniž by docházelo k dráždění ledvin). V kosmetice se využívá březový výluh jako čisticí prostředek, který uvolňuje ucpané póry a podporujeregenerační schopnosti kůže, nebo se používá jako vlasová voda, kterou se oplachují umyté vlasy (posiluje vlasové kořínky a je vhodná pro všechny vlasové odstíny). Nedoporučuje se překračovat doporučené dávkování a dlouhodobě užívat březové listy, neboť může docházet k rozpadu červených krvinek.
Vrbovka:
V lidovém léčitelství má vrbovka nezaměnitelnou úlohu. Její účinky lze však užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinnými přípravky podobného terapeutického účinku. Účinné látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty, což bylo potvrzeno i laboratorními studiemi v případě koncentrovaného a čištěného roztoku aplikovaného přímo na zmíněnou tkáň. V lidovém léčitelství se pokračuje dále, vrbovka má řešit problémy jako je bolestivost při močení, časté nutkání k močení, drobné úniky moči nebo pomáhá zmírnit závažnější inkontinence. Lidoví léčitelé sahají po vrbovce při chorobách ledvin,zánětech močového měchýře a různých onemocnění prostaty zvláště její ochranného působení při benigní hyperplazii prostaty (zbytnění prostaty). Ohledně zánětů urologického traktu se doporučují již zmíněné kombinace, nejčastější bylinné směsi obsahují medvědici lékařskou (v ČR je bohužel sběr volně rostoucího keříku zakázán - chráněná rostlina), brusinku, zlatobýl, truskavec ptačí, blešník, přesličku nebo břízu. Bylinné směsi by měly také upravit pružnost endotelu močové trubice a pomáhat proti vzniku edémů.
Účinné látky vrbovky malokvěté v silné koncentraci vykazujíprotizánětlivý efekt na určité kmeny bakterií, čímž lze předpokládat jeho "úlevový efekt" při zánětech močových cest. Je prokázané, že účinné látky vrbovky vykazují právě antioxidační efekt. Lidová medicína doporučuje vrbovku malokvětou při potřebě pročištění krve, léčitelé ji volí jako vhodný doplněk při dietních opatřeních nebo k celkové očistě organismu (například během jara). Účinné látky v patřičné dávce napomáhají utišovat menopauzální projevy u žen (výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna).
Zevně se užívá odvar z vrbovky malokvěté k podpořehojení mokvavých i suchých nehlubokých ran. Vrbovka by totiž měla urychlit proces hojení. V lidovém léčitelství se dočítáme, že je vrbovka vhodná ke zmírnění potíží zažívacího traktu, při krvácení konečníku, při menstruačních potížích, při poškození sliznice úst nebo proti tvorbě zánětlivých výpotků.
Zlatobýl:
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.
Vřes:
Zánětech ledvin, močových cest, ledvinových kaméncích. Bylina desinfikuje močové ústrojí, působí při zánětu ledvinové pánvičky, odvodňuje, vylučuje kyselinu močovou z těla, takže dobře působí při dně a revmatismu.
Působí dobře i při gynekologických zánětech a trávicích potížích.
Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie, která mimo jiné silně zvyšuje imunitu a podporuje doléčování karcinomů v oblasti ledvin močového ústrojí a prostaty.
Kotvičník:
Kotvičník se užívá při ateroskleróze, ischemické chorobě srdeční a vysokém krevním tlaku. U aterosklerózy, která je většinou provázena poškozením koronárních tepen, se množství cholesterolu snižuje na 25-30 %. Značně také klesá obsah lipidů, ß-lipoproteinů a upravuje se krevní srážlivost. U diabetu, spolu s preparátysnižujícími obsah cukru v krvi, má prokazatelný vliv na metabolismus lipidů a cukrů. Má také tonizující a obecně zlepšující účinky, zvláště po těžkých nemocích. Při klinických studiích byl zjištěn dramatický nárůst síly, vytrvalosti a schopnosti svalové regenerace. Dále snižuje hladinu sodíku, brání zadržování tekutin a vykazuje určité analgetické působení.
Potvrdil se výrazný účinek při různých pohlavních a reprodukčních poruchách.
S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník vhodný pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy. Kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nebyly dosud objeveny. Kotvičník by neměli užívat pacienti se zvětšenou prostatou a při rakovině prostaty. Kotvičník zvyšuje hladinu testosteronu a to může nemocnou prostatu ovlivnit.
Libeček:
Při ledvinových potížích se nikdy nepoužívá samostatně, pouze ve směsi, neboť může ledviny dráždit. Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci.
Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podporuje prostatu, močové ústrojí, pohlavní orgány a vylučování.
Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.
Objem:
50 g