Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Divizna:
Divizna patří mezi nejstarší léčivé rostliny. Ve starověku byla opředena pověrami, ale již tehdy se používala na průdušky a plíce. K tomuto účelu slouží výhradně i dosud. Uvolňuje hleny, léčí sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek a hrtanu a zmírňuje dráždění horních cest dýchacích. Z těchto důvodů tvoří významnou složku čajových směsí proti kašli.
Divizna však má i jiné léčivé účinky. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických a svalových bolestech, na obtížně se hojící rány, na opuchliny a vředy, podobně jako devětsil. Nazahleněný nos se doporučuje šňupání prášku ze sušených květů. Čaj z květů posiluje slabou menstruaci, silný odvar se používá jako kloktadlo.
Lípa:
Lípa obecná je vysoký opadavý strom z čeledi slézovitých (Malvaceae). Jedná se o křížence lípy velkolisté a lípy malolisté. Je hojně rozšířená po celé Evropě, občas zplaňuje. Lípa obecná je v naší přírodě poměrně vzácná, zato je však často vysazována ve městech a parcích. Dříve byla lípa používána jako zdroj lýka a dřevěného uhlí. Lipové dřevo se stále používá, je oblíbené hlavně u řezbářů. Pro léčebné účely se používá lipový květ, který má podobu květenství s blanitým jazykovitým listenem. Příjemně vonící květy mají bělavě žlutou barvu a sbírají se nejlépe v době od června do července. Ke sběru jsou vhodná květenství všech tří zmíněných druhů lípy (obecné, velkolisté i malolisté). K účinným látkám květu patří silice, flavonoidy, třísloviny, fenolkarbonové kyseliny a sliz. Sbírá se také i list, který se v aromaterapii používá kinhalacím. Květ se k inhalačním účelům nehodí, neboť je značně alergotropní.
Lípa má potopudné, močopudné, žlučopudné, protizánětlivé, protikřečové a lehce sedativní účinky. Z lipového květu se připravuje čaj, který pomáhá při nachlazení. Ulevuje od kašle, podporuje vykašlávání hlenu a je účinný proti katarům horních cest dýchacích. Nálev z květů reguluje činnost trávicího traktu, podporuje tvorbu žaludečních a střevních šťáv a mírní žaludeční křeče. Lípa je bohatá na obsah vitaminu E, který má silné regenerační účinky na pleť a proto se používá i v kosmetice. Najdeme v ní éterické oleje, výtažky z květů, ale i plodů a listů. Sliz v lípě obsažený pokožku zklidňuje, posiluje stěny kapilár a má i protizánětlivý účinek. Květ, v čerstvém či sušeném stavu, je výborný i do koupele, která má relaxační a antistresové účinky. Odvar z lípy lze použít i na masáž hlavy. Lípa vlasovou pokožku prokrví, zlepší dopravu výživných látek ke kořínkům a urychlí tak i růst vlasů. Z lipového odvaru se dá připravit i ústní voda, která má antiseptické a protizánětlivé účinky.
Lichořeřišnice větší:
Zánětech horních cest dýchacích a v urogenitální oblasti. Bylina působí proti virům a bakteriím. Působí proti streptokokům, stafylokokům, e-coli, některým druhům salmonel. Je velmi účinná při zánětu močového měchýře, gynekologických zánětech, výtocích, chřipce, angině, nachlazení, zánětech ledvin, zánětech čelních dutin a horních cest dýchacích. Je vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. Velmi rychlá a účinná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie.
Šípek:
Růže šípková, latinsky Rosa canina, je léčivá bylina náležící do čeledi růžovitých (Rosaceae), která má podobu trnitého keře dorůstajícího 1-3 m. Roste po celé Evropě, kromě velmi vzdáleného severu. Vyskytuje se i v oblastech Ruska a Kavkazu i v některých částech střední Asie. U nás roste od nížin až po horské oblasti. Růže šípková se hojně využívala ve starověkém Řecku a Římě (její květy byly symbolem lásky). Z rostliny se používají krásně vonící, bílé či světle růžové květy, ale především plod - šípek, který má větší obsah léčivých látek. Šípky jsou jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Formy užití plodu jsou různé: výluhy, odvary, v kosmetice hlavně rostlinný olej (dále jen RO), který se získává extrakcí za pomoci oxidu uhličitého (CO2) nebo mechanickým lisováním.
Díky vysokému obsahu účinných látek, jako je vitamin C, dále flavonoidy, vitaminy skupiny B, vitamin A a K, mají šípky široké spektrum působení. V lidovém léčitelství se šípky doporučují při cukrovce, únavě, úplavici, vykašlávání krve, černém kašli, těžkostech při močení, silné menstruaci, slzení očí a hemoroidech, napomáhají snižovat cholesterol v krvi, zpomalují ukládání škodlivých látek v cévách. RO z šípku má blahodárné účinky na pleť: regeneruje zralou pleť, urychluje hojení jizviček (ať už po akné nebo po operativních zákrocích), snižuje viditelnost pigmentových skvrn, eliminuje výskyt akné a jiných nedokonalostí. Šípkový čaj působí silně močopudně, což může být nepříjemné, ale žádné vedlejší účinky růže šípkové jako takové nejsou známé.
Modřín opadavý napomáhá při:
Zánětech horních cest dýchacích, bolestech kloubů, revmatismu. Podporuje funkcežlučníku, jater a ledvin, tlumí bolesti páteře. Používaná léčebná forma je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny.
Vrba bílá:
Bolestech, vysokých teplotách, nachlazení. Bylina velmi účinně napomáhá při chřipce, nachlazení, zánětech ledvin a močového ústrojí, zánětech žil, pocitu neklidných a těžkých nohou.
Používá se při zánětu trojklanného nervu, revmatismu, bolestech hlavy – migrénách a psychickém rozladění.
Vrba bílá není vhodná pro těhotné ženy a v akutním stavu žaludečních a dvanácterníkových vředů.
Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, z ní pak byl roku 1899 synteticky připraven aspirin.
Velmi dobrý účinek má výtažek z pupenů - gemmoterapie.
Grep:
Citrus paradisi je věčně zelený ovocný strom dorůstající výšky 5-10 m. Tato subtropická dřevina má lesklé, tmavě zelené, oválné listy a silně aromatické, bílé květy. Na dospělém stromě se urodí ročně až 700 ks plodů. Plody - grapefruity mají v průměru 10-20 cm, váží okolo 0,5 kg a jsou zelené, žluté či narůžovělé barvy. Jejich dužina je mírně nahořklá a šťavnatá. Grapefruity byly objeveny na karibském ostrově Barbados, odkud se dostaly do Ameriky. V Evropě jsou známy až od 19. století. Běžně se pěstují v Brazílii, Kalifornii, Texasu, na Floridě, ale též ve Španělsku, Turecku a Izraeli. Plody grapefruitu obsahují draslík, vitaminy skupiny B, vitaminy C, D, E a K, betakaroten, flavonoidy, chinin, karotenoid lykopen, minerály a stopové prvky, například hořčík, vápník, železo, zinek, měď či mangan. Dále jsou přítomny pektin, limonoidy, sacharidy.
Z pupenů grepu se připravuje tinktura, ze semen extrakt a z oplodí se lisuje esenciální olej.
Grapefruity není vhodné konzumovat s cukrem, protože to způsobuje kvašení v žaludku. Grep ve vyšších dávkách může ovlivňovat působení některých léků, je nutná konzultace s lékařem. Jedinci alergičtí na citrusové plody by měli být opatrní. Éterický olej z grepu může zvyšovat fotosenzibilitu.
Grapefruit má velice příznivé účinky na lidský organismus. Používá k přípravě ovocných salátů, šťáv, koktejlů či džemů.
Využívá se při odtučňovacích kúrách, napomáhá snižování nadváhy. Grapefruit posiluje imunitu, dodává energii, zlepšuje chuť k jídlu a zároveň tlumí chuť na sladké.
Má blahodárné účinky na krevní oběh a látkovou výměnu, upravuje hladinu krevního cukru, snižuje hladinu zlého LDL cholesterolu, pozitivně působí nasrdce a čistí cévy. Tento citrus má skvělé detoxikační vlastnosti (hlavně na játra), zmírňuje trávicí obtíže a obnovuje narušenou střevní mikroflóru. Je skvělým pomocníkem přiinfekcích dutiny ústní a dýchacích cest, chřipkách apod. Grapefruit též zmírňuje problémy spojené s křečovými žilami, pomáháředit krev a je výbornouprevencí před vznikem rakoviny, zejména plic a žaludku.
Snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, dny, revmatismu a artritidy, doporučuje se po prodělaném onemonění Lymskou boreliozou. Grapefruitová jadérka působí jako silné přírodní antibiotikum, mají protizánětlivé a protiplísňové účinky.
Extrakt z jader se uplatňuje při různých kožních onemocněních,kvasinkových infekcích a zánětech pochvy. Rovněž se podílí na zlepšení stavu alergií, astmatu nebo ekzémů a zabírá při aftech, akné, bradavicích či lupénce.
Esenciální olej z grepu působí antidepresivně, osvěžuje a čistí lymfatický systém. Extrakt z grepu je součástí růzsných kosmetických přípravků.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podílí se na přirozeném stavu dýchacích cest a sliznic, podporuje imunitu, odpočinek, pocení a vykašlávání.
Dávkování:
1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělit na 2–3 dílčí dávky za den
Objem:
50 ml