Hledat
Filtrovat
Close

Pylergen - bylinný čaj sypaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

 

Mochna nátržník:
Zánětu sliznice žaludku a střev a alergiích. Tlumí průjmy, velmi účinně napomáhá při alergických projevech, snižuje hladinu tuku v krvi, takže se hodí k léčbě vysoké hladiny cholesterolu.
Používá se při chorobách tlustého i tenkého střeva.

 

Zlatobýl:
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.

 

Řepík:
Řepík má velké léčivé účinky při všechzánětech v krku,ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a majípřetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.

 

Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.

 

Třezalka tečkovaná:
Psychickém napětí, bolestech, zánětech, alergiích, vředech v trávicím traktu, po mozkové příhodě. Bylina podporuje látkovou výměnu – čistí krev, má silné protizánětlivé účinky, léčí ekzémy,záněty v oblasti gynekologie, poškození slinivky a jater, záněty ledvin, hemoroidy.

Působí při lehkých depresích, psychickém napětí. Účinně napomáhá při doléčování po mozkové příhodě a mozkové obrně.

Olej hojí rány a kožní onemocnění, tlumí bolesti pohybového aparátu.
Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie. Mimo jiné dobře tlumí ischiadické bolesti páteře, bolesti vystřelující z páteře do nohou.

Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při dlouhodobém užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Přispívá k normálnímu fungování imunitního systému, ke zklidnění a přirozenému stavu horních cest dýchacích i kůže.

 

Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Objem:
50 g