Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Bříza:
Bříza bělokorá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých (Betulaceae), která dorůstá do výšky 25 m. Pochází z Evropy a Malé Asiie, u nás se vyskytuje do výšky 1000 m n.m. Kůra břízy je v mládí hnědá, posléze se změní na bílou a příčně rozpraskanou (dřevo břízy velmi dobře hoří, březová kůra hoří dokonce i mokrá). Listy a kůra obsahují flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, vitamin C, minerální látky, organické kyseliny, betulin, cukr a třísloviny. Pupeny břízy se pak využívají v gemmoterapii (obor, který využívá sílu pupenů, v nichž je obsažen genetický potenciál rostliny). Forma užití březových listů je různá: víno, čaj, koupel, březový olej, prášek, tinktura.
Bříza pomáhá při revmatismu, vodnatelnosti, zánětech (kostí, slinivky, ledvin), dně, ledvinových kamenech,obezitě - stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, čímž tělo připravuje k odbourávání tukových zásob. Také detoxikuje a čistí krev. Má dezinfekční, potopudné a močopudné účinky (aniž by docházelo k dráždění ledvin). V kosmetice se využívá březový výluh jako čisticí prostředek, který uvolňuje ucpané póry a podporujeregenerační schopnosti kůže, nebo se používá jako vlasová voda, kterou se oplachují umyté vlasy (posiluje vlasové kořínky a je vhodná pro všechny vlasové odstíny). Nedoporučuje se překračovat doporučené dávkování a dlouhodobě užívat březové listy, neboť může docházet k rozpadu červených krvinek.
Zlatobýl:
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.
Průtržník lysý napomáhá při:
Bylinatlumí křečovité bolesti různého původu, působí proti bakteriím zejména v oblasti močového ústrojí, zvyšuje vylučování kyseliny močové, rozrušuje močové kameny. Nesmí se používat při zánětech ledvin, není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Jehlice:
Jehlice se používá vždy tam, kdy je třeba zvýšit a urychlit odplavování škodlivin z organismu. Léčí ledviny, močový měchýř, močové cesty. Odvodňuje, čistí krev (detoxikuje), je značně močopudná. Zvyšuje vylučování kyseliny močové. Pomáhá rozpouštět močové a ledvinové kameny, brání jejich vzniku. Užívá se při dně a revmatismu (revmatoidní artritidě) , při problémech s lymfatickými žlázami a látkovou výměnou (metabolismem).
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podporuje klouby, očistu kloubů a organismu a ledviny.
Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.
Objem:
50 g