Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Ricinovník (Ricinus Communis (Castor) Seed Oil):
Ricinovník je jednoletá bylina, která může dorůstat do výšky až 10 metrů. Sbírají se její semena, která jsou však při vnitřním užití vysoce toxická a mají projímavé účinky. Ze semen skočce se metodou za studena lisuje olej, tzv. ricinový olej, který lze svařit s vodou, a tak ztrácí jedovaté látky. Ricinový olej má světlounce žlutou barvu a řadí se mezi hustější oleje. Jako kosmetický prostředek je vhodné ho kombinovat s řidšími oleji. Je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména ricinolejové.
Ricinový olej má silně promašťující účinky. Je vhodný k regeneraci pooperačních jizev i velmi suché pokožky, dokonce se používá k odstranění některých druhů bradavic. Pokožku jinak pomáhá změkčovat, mírní její podráždění a výborně v ní váže vlhkost. Ricinový olej je vhodný také k péči o pokožku hlavy, a to při potížích s lupy nebo při padání vlasů. Podporuje růst obočí, řas i nehtů. Dále se využívá k regeneraci bolavých svalů, a to především ve formě obkladů. Vhodný je i při vleklých bolestech kloubů. Při vnitřním užití se ricinový olej doporučuje užívat po konzultaci s odborníkem, a to kvůli jeho toxicitě a silně projímavým účinkům.
Petitgrain (Citrus Aurantium Amara Oil):
Z větviček a listů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium var. amara) se parovodní destilací získává éterický olej (EO), známý pod názvem petitgrain. Tento název pochází z francouzštiny a znamená malé zrno. Původně byl totiž EO získáván z malých, nezralých plodů stromu. EO se používá v aromaterapii a jako kosmetická složka. Vůně petitgrainu je hluboká, sladká, ovocná a dřevitá. Je spolu s neroli jednou ze složek klasické Eau de Cologne. Éterický olej petitgrain se nesmí užívat vnitřně. Díky jeho silné koncentraci, tak jako je tomu u všech éterických olejů, by se ani petitgrain neměl používat na pokožku nezředěný, může jinak vyvolat alergickou reakci.
Přidává se do parfémů a výrobků osobní péče, určených pro problematickou pleť a vlasové péče, zejména pro vlasy s lupy. Éterický olej petitgrain se používá při poruchách trávení. Dříve byl brán jako protijed proti jedovatému bodnutí nebo kousnutí. Napouštěly se jím tkaniny proti molům. Působí proti infekcím, stafylokokovi, tlumí křeče, zácpy a funguje jako stimulant trávicího systému (pomáhá při nadýmání, pálení žáhy a při žaludečních a dvanácterníkových vředech) a systému oběhového (podporuje srdeční činnost, ale umí i snížit krevní tlak). Harmonizuje funkci nervového systému, pomáhá od negativních myšlenek - používá se jako nervové tonikum.
Levandule lékařská (Lavandula Officinalis Oil):
Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi neojblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí. Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).
Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Člověka zároveň energizuje a pozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní na slabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou). Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.
Citrónová tráva (Lemongrass, Cymbopogon Flexuosus Oil):
Citronová tráva (voňatka citronová) je druh aromatické traviny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), který se využívá k léčebným i kosmetickým účelům. Dorůstá do výšky 1,5 metru, pochází z Cejlonu a jiždí Indie. Celá rostlina má silně citronové aroma a roste po trsech do dlouhých trávovitých listů, které mají dužnatý základ (podobně jako je tomu u pórku). Pod pojmem citronová tráva najdeme dva snadno zaměnitelné druhy rostlin: Cymbopogon flexuosus a Cymbopogon citratus, druhy se ovšem liší pouze ve výskytu, účinky i aroma mají stejné. Přirozeně obsahují silice citral, geraniol, nerol, limonen a linalool, dále také obsahují flavonoidy a vysoké množství vitamin A, také vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a C. Je zdrojem minerálů, jako je draslík, vápník nebo hořčík. Lemongrass je protizánětlivý, antibakteriální, antimikrobiální, protiplísňový a má konzervační účinky, čímž prodlužuje životnost produktu.
Citronová tráva se používá jako dochucovadlo (hlavně v asijské kuchyni), také v kosmetice a lidovém léčitelství. Z listů a zdřevnatělých částí voňatky citronové se parovodní destilací získává éterický olej, nejčastěji nazývaný pod anglickým názvem lemongrass, který má svěží, mírně sladké a bylinkové, citrusové aroma, díky kterému je často součástí parfémů a deodoratnů. Díky vysokému obsahu vitaminu A má pozitivní vliv na stav pokožky, mírní nadměrnou produkci kožního mazu, pomáhá při akné a problematické pleti. Ulevuje od bolesti svalů, mírní otoky, podporuje činnost lymfatického systému a krevního oběhu, mírní krvácení a snižuje cholesterol v krvi. Pomáhá při žaludečních problémech, jako je nechutenství nebo při zánětech a infekcích zažívací traktu. Lemongrass pomáhá čistit ledviny a podporuje detoxikaci organismu. Na tělo má osvěžující efekt a ulevuje při chřipkách, horečkách nebo maláriích. Jeho aroma odpuzuje hmyz, přidává se proto do repelentů a vonných tyčinek. Působí na nervový systém, uvolňuje napětí, zklidňuje mysl, ulevuje od bolestí hlavy, závratí a migrény, mírní podráždění, zlepšuje náladu a podporuje schopnost koncentrovat se.
Geránium (Pelargonium Graveolens Oil):
Pelargonie vonná je rostlina z čeledi kakoskovitých, která dorůstá do výšky až 130 cm. Její květenství je růžové a kvete od jara do podzimu. Jako okrasná rostlina se často objevovala na oknech našich babiček. Pro kosmetický a parfemářský průmysl se pěstuje zejména v Africe, a to například v Keně nebo v Egyptě. V kosmetice i parfemářství se nejčastěji používá éterický olej, který se parovodně destiluje z květů geránia. Éterický olej má těžší růžovou vůni se sladce kořenitým nádechem. Přirozeně obsahuje geraniol, citronellol, linalool a citral. Můžeme se setkat i s gerániem v prémiové kvalitě, které označuje jako bourbonské, v inci ho najdeme jako Pelargonium graveolens var. roseum. Éterický olej z geránia se nesmí užívat vnitřně, na pokožku by se neměl aplikovat nezředěný a nesmí se užívat při zvýšené srážlivosti krve, neboť sám pomáhá zastavit krvácení, jinak nemá žádné další kontraindikace.
Geránium je protizánětlivé, hojivé, antibakteriální, protiplísňové, zklidňující, tonizující a na pokožku stahující. Pomáhá hojit a klidnit podrážděnou nebo nemocnou pokožku, a to v případě ekzémů, různých kožních poranění i mírnějších popálenin, také hojí jizvy a bojuje proti akné. Geránium je vhodné na suchou i mastnou pokožku, oba dva typy pleti pomáhá harmonizovat a navrátit do normální stavu tím, že reguluje tvorbu kožního mazu. To má přímý vliv na elasticitu pokožky a její mladistvý vzhled, navíc sjednocuje barevný tón pleti. Geránium funguje i jako prevence proti striím (mohou jej používat těhotné a kojící ženy). Ve vlasové péči působí pelargonie vonná proti lupům a stimuluje růst vlasů díky jejím prokrvujícím účinkům. Geránium je vhodné při menopauze, pomáhá stabilizovat hormony, tím zmírňuje návaly horka a problémy s nespavostí. Má protizánětlivé účinky na dýchací, travicí, močovou, rozmnožovací a nervovou soustavu. Stimuluje lymfatický systém a bojuje proti přílišnému zavodnění organismu, ulevuje tak od otoků končetin, také pomáhá zbavit se celulitidy. Jeho inhalace uklidňuje při pracovním stresu a vyčerpání z přepracovanosti.
Majoránka (Origanum Majorana Oil):
Majoránka je mrazuvzdorná, vytrvalá rostlina, která roste do výšky až 60 cm. Kvete v červenci až září sytě růžovými až růžově červenými květy. Majoránka pochází původně ze Středomoří, ale je velmi oblíbená po celém světě. Pěstuje se hlavně ve Francii, v Maďarsku, Egyptě, Španělsku, Francii a Portugalsku. Majoránkový éterický olej se získává parovodní destilací listů rostliny. Obsahuje terpinen-4-ol, sabinen, gama terpinen, alpa terpinen. Éterický olej majoránka má teplou, dřevitě kořeněnou vůni se zelenými podtóny a světle žlutou barvu. Nesmí se používat neředěná na kůži, může vyvolat kontaktní alergie. Jeho použití je zakázáno v těhotenství, v době kojení, u malých dětí, onkologických pacientů a lidí s poruchami krvetvorby.
V kosmetice se majoránka přidává do výrobků zaměřených na pleť se sklony k akné a zvýšenému maštění. Působí proti infekci a plísním a funguje jako účinný přírodní konzervant. Stimuluje prokrvení pokožky a regeneraci kožních buněk, zlepšuje hojení a zajizvení, a díky tomu se přidává i do přípravků proti strijím. V aromaterapii se používá jako sedativum při depresivních stavech a poruchách spánku. Funguje jako tonikum respiračního, vylučovacího i endokrinního systému, pomáhá při neplodnosti a bolestech hlavy, snižuje horečku a stará se o správný průběh menstruačního cyklu.
Snědek chocholičnatý (Ornithogalum Umbellatum Extract):
Snědek chocholičnatý je vytrvalá cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae), dříve hyacintovitých či liliovitých dorůstající do výšky 10-30 cm. Bílá cibule vejčitého tvaru o průměru do 3 cm tvoří vedlejší cibulky. Snědek má podlouhlé, úzké listy, květenství tvoří chocholičnatý hrozen bílých květů. Bílé hvězdicovité květy se rozevírají až po 11. hodině dopoledne a zavírají se západem slunce. Kvete od dubna do května. Snědek chocholičnatý pochází z oblasti Středozemí. Dnes je rozšířen v oblastech od Anglie, přes Itálii až po Balkán. Roste též v severní Africe, na Kavkaze a v Malé Asii. Daří se mu hlavně na slunných stanovištích. U nás se nachází v západní části Čech. Snědek chocholičnatý patří mezi ohrožené druhy. Cibule a květy některých druhů snědků jsou pro člověka i hospodářská zvířata jedovaté, protože obsahují alkaloidy (např. kolchicin) a srdeční glykosidy. Dále tato rostlina obsahuje slizovitou šťávu. Bachova květová terapie zná snědek chocholičnatý jako Star Of Bethlehem.
Snědek chocholičnatý v podobě jednodruhové Bachovy esence pomáhá zejména neutralizovat následky šoku a traumat, fyzických i psychických. K těmto událostem patří např. různé nehody, úraz, zármutek ze smrti někoho z blízkých, rozvod, špatné zprávy, vyděšení apod. Bachovy kapky pomáhají při ztrátách i šoku staršího původu. Kromě plaménku plotního, chmerku ročního, netýkavky balzamíny, jabloně lesní, slivoně třešňové a devaterníku dvoubarvého je součástí krizových Bachových esencí. Říká se, že tyto Bachovky potěší duši a zmírňují bolest.
Netýkavka žlaznatá (Impatiens Glandulifera Extract):
Netýkavka žláznatá je jednoletá rostlina z čeledi netýkavkovitých (Balsaminaceae) dorůstající do výšky až 2,5 m. Původem je z Himalájí, odkud se přes Anglii rozšířila po celé Evropě. Má ostře růžové, silně vonící květy s dlouhými stopkami. Kvete od června do října. Tobolka osahující semena po dozrání puká a při doteku (podnětem může být i vítr či déšť) vystřeluje černá semena až do vzdálenosti 7 m. Semena jsou jedlá, svou chutí připomínají oříšky. Bylina roste na vlhkých stanovištích, při okrajích rybníků, potoků a řek. Netýkavka žláznatá má oproti netýkavce malokvěté, se kterou se často zaměňuje, léčivé účinky. Čerstvá šťáva pomáhá při bodnutí či kousnutí hmyzem nebo popálení kopřivou. Z čerstvých květů se vyrábí tinktura (používá se hlavně v Číně), která slouží k léčbě plísňových onemocnění (plísně sliznic, nehtů, kůže, kvasinky střev apod.). Výtažek z netýkavky se používá pro výrobu Bachových květových esencí. Konkrétně se jedná o esenci Impatiens. Bachovy květové esence jsou léčebnou metodou, která získala své pojmenování po svém tvůrci, anglickém lékaři, doktoru Edwardu Bachovi. Ten ve své praxi vypozoroval souvislost mezi psychickým stavem pacienta a průběhem nemoci.
Vytvořil tak metodu založenou na 38 výtažcích z planě rostoucích rostlin, podporující psychickou rovnováhu pacienta. Esence jsou rozděleny do 7 skupin (strach, nejistota, nezájem o okolí, osamělost, skleslost a zoufalství, přecitlivělost, přílišná péče o ostatní). Impatiens esence náleží do skupiny „Osamělost“. Je vhodná pro lidi, kteří jsou snadno podráždění a ztrácejí trpělivost. Může u nich docházet k výbuchům temperamentu. Jsou nervózní a neklidní a nemají trpělivost např. s pomalejšími kolegy. Impatiens pomáhá, aby dotyčný řešil problémy v klidu a diplomaticky, aby se vůči svému okolí choval s porozuměním a trpělivostí. Bachovy květové esence člověku pomáhají zvládnout negativní emoce, harmonizovat mysl a nastavit přirozenou obranyschopnost organismu, nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky.
Sporýš lékařský (Verbena Officinalis Extract):
Sporýš lékařský je vytrvalá, jednoletá, častěji dvouletá bylina z rodu hluchavkotvarých a čeledi sporýšovitých, která je vysoká 30 - 70 cm. U nás není původní, ale na našem území se vyskytuje už od neolitu. Ze své domoviny (Středozemí a Afriky) se postupně rozšířila do dalších zemí na světě. Sporýš se vyskytuje po celé Evropě až po oblast jižního Ruska a Kavkaz, kromě Islandu. Dalšími oblastmi jeho výskytu jsou Středomoří, Afrika, Asie i Severní Amerika. Roste u silnic a cest, podél příkopů, na návsích, podél řek v kamenito-štěrkovitých půdách či jako zahradní plevel. Má růžové až světle fialové květy. Sporýš je léčivá bylina, jejíž nadzemní část obsahuje glykosid verbenalin a verbelin, silici s citralem, flavonoidy, saponiny a kyselinu křemičitou. K dalším účinným látkám patří hořčiny, třísloviny a sliz, které ulehčují při žaludečních a střevních obtížích či při zánětech horních cest dýchacích. V případě kožních problémů se používá zevně. Čerstvé výhonky sporýše se používají do polévek a salátů, sušený se přidává do různých čajových směsí. Sporýš by neměly užívat těhotné ženy, protože působí jako tzv. uterotonikum, což je látka využívaná k posílení činnosti děložního svalstva, k zesílení kontrakcí či zastavení krvácení.
Sporýš lékařský byl v keltské kultuře považován za jednu z nejdůležitějších bylin s léčivou a magickou mocí. Předepisoval se k posílení nervové soustavy, proti nespavosti a nervozitě, při zhoršené funkci jater a sleziny, při chudokrevnioosti, k vyvolání menstruace, při klimakterických potížích, na podporu tvorby mléka při kojení, při různých poraněních i jako ústní voda. Sporýš zabírá při bolestech hlavy a zubů, při zažívacích problémech a má pozitivní vliv na ledviny. Výluh - čaj ze sporýše má mírně citronovou chuť podobně jako nálev připravený z aloisie citronové. Výtažek ze sporýše rozpouští hleny, má protizánětlivé působení, posiluje imunitu při onemocněních horních cest dýchacích a při zánětech vedlejších nosních dutin. Usnadňuje vykašlávání. Sporýš čistí střeva a napomáhá obnově střevní mikroflóry. Podporuje detoxikaci organismu - čistí hlavně játra a ledviny, působí močopudně. Nálev ze sporýše lékařského posiluje v době rekonvalescence, dobře působí při chronické bronchitidě, při lehčím zánětu trojklanného nervu či v případě tenzních (tupých či svíravých) bolestí hlavy. Tato hořká bylina napomáhá s vyrovnáváním hladiny krevního cukru a při hypertenzi. Zevním způsobem se sporýš využívá do kloktadel s protizánětlivým účinkem, ke koupelím a obkladům na špatně se hojící rány, hemoroidy, popáleniny, při revmatismu nebo jako vlasové tonikum.
Popis:
Roll-on energie Le Fleurs de Bach je činný pomocník v praktickém balení s jednoduchou aplikací propojuje Bachovu terapii s aromaterapií.
Použití:
Aplikujte v případě potřeby na zápěstí, spánky nebo okraje rtů.
Složení:
Alcohol
Propanediol Dicaprylate
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil
Glycerin, Citrus Aurantium Amara Oil
Parfum (Fragrance)
Lavandula Officinalis Oil
Cymbopogon Flexuosus Oil
Aqua
Pelargonium Graveolens Oil
Origanum Majorana Oil
Santal Austrocaledonium (Sandalwood) Oil
Ornithogalum Umbellatum Extract
Salix Vitellina Extract
Ilex Aquifolium Extract
Impatiens Glandulifera Extract
Verbena Officinalis Extract
Linalool
Citral
Geraniol
Limonene
Citronellol
Benzyl Salicylate
Coumarin
Objem:
10 ml esence