Hledat
Filtrovat
Close

Roll-on Menopauza

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Ricinovník (Ricinus Communis (Castor) Seed Oil):
Ricinovník je jednoletá bylina, která může dorůstat do výšky až 10 metrů. Sbírají se její semena, která jsou však při vnitřním užití vysoce toxická a mají projímavé účinky. Ze semen skočce se metodou za studena lisuje olej, tzv. ricinový olej, který lze svařit s vodou, a tak ztrácí jedovaté látky. Ricinový olej má světlounce žlutou barvu a řadí se mezi hustější oleje. Jako kosmetický prostředek je vhodné ho kombinovat s řidšími oleji. Je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména ricinolejové.
Ricinový olej má silně promašťující účinky. Je vhodný k regeneraci pooperačních jizev i velmi suché pokožky, dokonce se používá k odstranění některých druhů bradavic. Pokožku jinak pomáhá změkčovat, mírní její podráždění a výborně v ní váže vlhkost. Ricinový olej je vhodný také k péči o pokožku hlavy, a to při potížích s lupy nebo při padání vlasů. Podporuje růst obočí, řas i nehtů. Dále se využívá k regeneraci bolavých svalů, a to především ve formě obkladů. Vhodný je i při vleklých bolestech kloubů. Při vnitřním užití se ricinový olej doporučuje užívat po konzultaci s odborníkem, a to kvůli jeho toxicitě a silně projímavým účinkům.

Petitgrain (Citrus Aurantium Amara Oil):
Z větviček a listů pomerančovníku hořkého (Citrus aurantium var. amara) se parovodní destilací získává éterický olej (EO), známý pod názvem petitgrain. Tento název pochází z francouzštiny a znamená malé zrno. Původně byl totiž EO získáván z malých, nezralých plodů stromu. EO se používá v aromaterapii a jako kosmetická složka. Vůně petitgrainu je hluboká, sladká, ovocná a dřevitá. Je spolu s neroli jednou ze složek klasické Eau de Cologne. Éterický olej petitgrain se nesmí užívat vnitřně. Díky jeho silné koncentraci, tak jako je tomu u všech éterických olejů, by se ani petitgrain neměl používat na pokožku nezředěný, může jinak vyvolat alergickou reakci.
Přidává se do parfémů a výrobků osobní péče, určených pro problematickou pleť a vlasové péče, zejména pro vlasy s lupy. Éterický olej petitgrain se používá při poruchách trávení. Dříve byl brán jako protijed proti jedovatému bodnutí nebo kousnutí. Napouštěly se jím tkaniny proti molům. Působí proti infekcím, stafylokokovi, tlumí křeče, zácpy a funguje jako stimulant trávicího systému (pomáhá při nadýmání, pálení žáhy a při žaludečních a dvanácterníkových vředech) a systému oběhového (podporuje srdeční činnost, ale umí i snížit krevní tlak). Harmonizuje funkci nervového systému, pomáhá od negativních myšlenek - používá se jako nervové tonikum.

Levandule lékařská (Lavandula Officinalis Oil):
Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi neojblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí. Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).
Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Člověka zároveň energizuje a pozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní na slabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou). Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.

Citrónová tráva (Lemongrass, Cymbopogon Flexuosus Oil):
Citronová tráva (voňatka citronová) je druh aromatické traviny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), který se využívá k léčebným i kosmetickým účelům. Dorůstá do výšky 1,5 metru, pochází z Cejlonu a jiždí Indie. Celá rostlina má silně citronové aroma a roste po trsech do dlouhých trávovitých listů, které mají dužnatý základ (podobně jako je tomu u pórku). Pod pojmem citronová tráva najdeme dva snadno zaměnitelné druhy rostlin: Cymbopogon flexuosus a Cymbopogon citratus, druhy se ovšem liší pouze ve výskytu, účinky i aroma mají stejné. Přirozeně obsahují silice citral, geraniol, nerol, limonen a linalool, dále také obsahují flavonoidy a vysoké množství vitamin A, také vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a C. Je zdrojem minerálů, jako je draslík, vápník nebo hořčík. Lemongrass je protizánětlivý, antibakteriální, antimikrobiální, protiplísňový a má konzervační účinky, čímž prodlužuje životnost produktu.
Citronová tráva se používá jako dochucovadlo (hlavně v asijské kuchyni), také v kosmetice a lidovém léčitelství. Z listů a zdřevnatělých částí voňatky citronové se parovodní destilací získává éterický olej, nejčastěji nazývaný pod anglickým názvem lemongrass, který má svěží, mírně sladké a bylinkové, citrusové aroma, díky kterému je často součástí parfémů a deodoratnů. Díky vysokému obsahu vitaminu A má pozitivní vliv na stav pokožky, mírní nadměrnou produkci kožního mazu, pomáhá při akné a problematické pleti. Ulevuje od bolesti svalů, mírní otoky, podporuje činnost lymfatického systému a krevního oběhu, mírní krvácení a snižuje cholesterol v krvi. Pomáhá při žaludečních problémech, jako je nechutenství nebo při zánětech a infekcích zažívací traktu. Lemongrass pomáhá čistit ledviny a podporuje detoxikaci organismu. Na tělo má osvěžující efekt a ulevuje při chřipkách, horečkách nebo maláriích. Jeho aroma odpuzuje hmyz, přidává se proto do repelentů a vonných tyčinek. Působí na nervový systém, uvolňuje napětí, zklidňuje mysl, ulevuje od bolestí hlavy, závratí a migrény, mírní podráždění, zlepšuje náladu a podporuje schopnost koncentrovat se.

Geránium (Pelargonium Graveolens Oil):
Pelargonie vonná je rostlina z čeledi kakoskovitých, která dorůstá do výšky až 130 cm. Její květenství je růžové a kvete od jara do podzimu. Jako okrasná rostlina se často objevovala na oknech našich babiček. Pro kosmetický a parfemářský průmysl se pěstuje zejména v Africe, a to například v Keně nebo v Egyptě. V kosmetice i parfemářství se nejčastěji používá éterický olej, který se parovodně destiluje z květů geránia. Éterický olej má těžší růžovou vůni se sladce kořenitým nádechem. Přirozeně obsahuje geraniol, citronellol, linalool a citral. Můžeme se setkat i s gerániem v prémiové kvalitě, které označuje jako bourbonské, v inci ho najdeme jako Pelargonium graveolens var. roseum. Éterický olej z geránia se nesmí užívat vnitřně, na pokožku by se neměl aplikovat nezředěný a nesmí se užívat při zvýšené srážlivosti krve, neboť sám pomáhá zastavit krvácení, jinak nemá žádné další kontraindikace.
Geránium je protizánětlivé, hojivé, antibakteriální, protiplísňové, zklidňující, tonizující a na pokožku stahující. Pomáhá hojit a klidnit podrážděnou nebo nemocnou pokožku, a to v případě ekzémů, různých kožních poranění i mírnějších popálenin, také hojí jizvy a bojuje proti akné. Geránium je vhodné na suchou i mastnou pokožku, oba dva typy pleti pomáhá harmonizovat a navrátit do normální stavu tím, že reguluje tvorbu kožního mazu. To má přímý vliv na elasticitu pokožky a její mladistvý vzhled, navíc sjednocuje barevný tón pleti. Geránium funguje i jako prevence proti striím (mohou jej používat těhotné a kojící ženy). Ve vlasové péči působí pelargonie vonná proti lupům a stimuluje růst vlasů díky jejím prokrvujícím účinkům. Geránium je vhodné při menopauze, pomáhá stabilizovat hormony, tím zmírňuje návaly horka a problémy s nespavostí. Má protizánětlivé účinky na dýchací, travicí, močovou, rozmnožovací a nervovou soustavu. Stimuluje lymfatický systém a bojuje proti přílišnému zavodnění organismu, ulevuje tak od otoků končetin, také pomáhá zbavit se celulitidy. Jeho inhalace uklidňuje při pracovním stresu a vyčerpání z přepracovanosti.

Majoránka (Origanum Majorana Oil):
Majoránka je mrazuvzdorná, vytrvalá rostlina, která roste do výšky až 60 cm. Kvete v červenci až září sytě růžovými až růžově červenými květy. Majoránka pochází původně ze Středomoří, ale je velmi oblíbená po celém světě. Pěstuje se hlavně ve Francii, v Maďarsku, Egyptě, Španělsku, Francii a Portugalsku. Majoránkový éterický olej se získává parovodní destilací listů rostliny. Obsahuje terpinen-4-ol, sabinen, gama terpinen, alpa terpinen. Éterický olej majoránka má teplou, dřevitě kořeněnou vůni se zelenými podtóny a světle žlutou barvu. Nesmí se používat neředěná na kůži, může vyvolat kontaktní alergie. Jeho použití je zakázáno v těhotenství, v době kojení, u malých dětí, onkologických pacientů a lidí s poruchami krvetvorby.
V kosmetice se majoránka přidává do výrobků zaměřených na pleť se sklony k akné a zvýšenému maštění. Působí proti infekci a plísním a funguje jako účinný přírodní konzervant. Stimuluje prokrvení pokožky a regeneraci kožních buněk, zlepšuje hojení a zajizvení, a díky tomu se přidává i do přípravků proti strijím. V aromaterapii se používá jako sedativum při depresivních stavech a poruchách spánku. Funguje jako tonikum respiračního, vylučovacího i endokrinního systému, pomáhá při neplodnosti a bolestech hlavy, snižuje horečku a stará se o správný průběh menstruačního cyklu.

Snědek chocholičnatý (Ornithogalum Umbellatum Extract):
Snědek chocholičnatý je vytrvalá cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae), dříve hyacintovitých či liliovitých dorůstající do výšky 10-30 cm. Bílá cibule vejčitého tvaru o průměru do 3 cm tvoří vedlejší cibulky. Snědek má podlouhlé, úzké listy, květenství tvoří chocholičnatý hrozen bílých květů. Bílé hvězdicovité květy se rozevírají až po 11. hodině dopoledne a zavírají se západem slunce. Kvete od dubna do května. Snědek chocholičnatý pochází z oblasti Středozemí. Dnes je rozšířen v oblastech od Anglie, přes Itálii až po Balkán. Roste též v severní Africe, na Kavkaze a v Malé Asii. Daří se mu hlavně na slunných stanovištích. U nás se nachází v západní části Čech. Snědek chocholičnatý patří mezi ohrožené druhy. Cibule a květy některých druhů snědků jsou pro člověka i hospodářská zvířata jedovaté, protože obsahují alkaloidy (např. kolchicin) a srdeční glykosidy. Dále tato rostlina obsahuje slizovitou šťávu. Bachova květová terapie zná snědek chocholičnatý jako Star Of Bethlehem.
Snědek chocholičnatý v podobě jednodruhové Bachovy esence pomáhá zejména neutralizovat následky šoku a traumat, fyzických i psychických. K těmto událostem patří např. různé nehody, úraz, zármutek ze smrti někoho z blízkých, rozvod, špatné zprávy, vyděšení apod. Bachovy kapky pomáhají při ztrátách i šoku staršího původu. Kromě plaménku plotního, chmerku ročního, netýkavky balzamíny, jabloně lesní, slivoně třešňové a devaterníku dvoubarvého je součástí krizových Bachových esencí. Říká se, že tyto Bachovky potěší duši a zmírňují bolest.

Kaštanovník jedlý (Castanea Sativa Seed Extract):
Kaštanovník jedlý (nebo setý) je opadavý strom dorůstající výše až třiceti metrů. Dožívá se i pěti set let, v příhodných podmínkách dokonce i dvou tisíc. Jeho dřevo je velmi kvalitní, trvanlivé a pevné. Plodem jsou kaštany, které jsou po jednom až třech uzavřeny v pichlavé šišce. Kaštanovník pochází z oblasti Středomoří a je pěstován i ve střední Evropě, všude tam, kde se mu dostává teplého a vlhkého vzduchu. V jižní Evropě najdeme celé kaštanovníkové sady.
Z kaštanu se zužitkují listy, plody i jeho kůra. V listech jsou přítomny vitamin K a stopové prvky, zejména železo, hořčík a fosfor. Nálev z listů je vhodný při bronchitidě a astmatu, usnadňuje vykašlávání a navíc působí antirevmaticky. Plody detoxikují játra a spolu s odvarem z kůry stromu působí protiprůjmově. Osvědčily se také při krvácení ze zažívacího ústrojí. Plody kaštanu jsou také vynikající pochoutkou, zvláště po upečení. Jejich chuť je jemně nasládlá, podobná chuti oříšků. Lze z nich umlít přirozeně bezlepkovou mouku.

Hlodáš evropský (Ulex Europaeus Extract):
Hlodáš evropský je dekorativní keř s listy přeměněnými na trny. Dosahuje výšky 1-2 metrů. Z úžlabí trnů vyrůstá velké množství nápadných voňavých žlutých květů. Plody jsou lusky s tmavými semeny. Ve volné přírodě se hlodáš vyskytuje zejména v západní a jižní Evropě, kde vytváří souvislé neprůchodné porosty. Pro svůj dekorativní vzhled a nenáročnost je často sázen v okrasných zahradách a parcích, kde se s ním můžeme setkat i nás.
Květy hlodáše mají výraznou sladkou vůni a v minulosti se používaly na dochucení některých druhů whisky. Lze z nich také připravit víno či sirup. Hlodáš se využívá v Bachově terapii, kde patří mezi základní esence. Tato esence (anglicky Gorse) se doporučuje při pesimizmu a pocitech beznaděje. Semena hlodáše obsahují jedovatý alkaloid ulexin, který vyvolává pocení a křeče. Ostatní části rostliny jsou neškodné.

Růže šípková (Rosa Canina (Rose Hip) Extract):
Růže šípková, latinsky Rosa canina, je léčivá bylina náležící do čeledi růžovitých (Rosaceae), která má podobu trnitého keře dorůstajícího 1-3 m. Roste po celé Evropě, kromě velmi vzdáleného severu. Vyskytuje se i v oblastech Ruska a Kavkazu i v některých částech střední Asie. U nás roste od nížin až po horské oblasti. Růže šípková se hojně využívala ve starověkém Řecku a Římě (její květy byly symbolem lásky). Z rostliny se používají krásně vonící, bílé či světle růžové květy, ale především plod - šípek, který má větší obsah léčivých látek. Šípky jsou jedním z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Formy užití plodu jsou různé: výluhy, odvary, v kosmetice hlavně rostlinný olej (dále jen RO), který se získává extrakcí za pomoci oxidu uhličitého (CO2) nebo mechanickým lisováním.
Díky vysokému obsahu účinných látek, jako je vitamin C, dále flavonoidy, vitaminy skupiny B, vitamin A a K, mají šípky široké spektrum působení. V lidovém léčitelství se šípky doporučují při cukrovce, únavě, úplavici, vykašlávání krve, černém kašli, těžkostech při močení, silné menstruaci, slzení očí a hemoroidech, napomáhají snižovat cholesterol v krvi, zpomalují ukládání škodlivých látek v cévách. RO z šípku má blahodárné účinky na pleť: regeneruje zralou pleť, urychluje hojení jizviček (ať už po akné nebo po operativních zákrocích), snižuje viditelnost pigmentových skvrn, eliminuje výskyt akné a jiných nedokonalostí. Šípkový čaj působí silně močopudně, což může být nepříjemné, ale žádné vedlejší účinky růže šípkové jako takové nejsou známé.

Hořeček nahořklý (Gentianella Amarella Extract):
Hořeček nahořklý je dvouletá bylina z čeledi hořcovitých (Gentianaceae) vysoká 10-35 cm. Lodyha je přímá, obyčejně až v horní polovině větvená. Větve jsou vzpřímené, takže typická rostlina má úzce válcovitý tvar; listy vstřícné, kopinaté, přisedlé. Květenství je víceramenný vrcholík; květy čtyř až pětičetné, kalich lysý, úzce nálevkovitý, s úzkými špičatými cípy delšími než trubka, mezi nimiž jsou zářezy tvaru uzoučkého U, vzácně V. Koruna květenství je světle fialová, s trubkou delší než kalich včetně cípů, s cípy kolovitě rozloženými až polovzpřímenými; ústí korunní trubky s třásnitými přívěsky (jejich přítomností se hořečky liší od hořců); plody tobolky přesahující neopadavou korunu. Vyskytuje se v Evropě, severní Asii, na Dálném východě, v Severní Americe. U nás dříve v Čechách roztroušeně v pásmu od nížin do podhůří, vzácně na jihozápadní a střední Moravě, v současnosti mizející druh. V Českém středohoří je nejznámější lokalita s dosti hojným výskytem u Malého Chvojna.
Hořeček nahořklý roste na pastvinách, v lomech a na vápenci, v krátkostébelných trávnících, hlavně na pastvinách nebo v opuštěných lomech, v nížinách a pahorkatinách. Vyskytuje se od nížin až po pahorkatiny, na horách jen vzácně. Má rád plné slunce a vyšší vlhkost. Kvete od července do září, někdy dokvétá až do října. Dříve se vyskytoval roztroušeně na většině území Čech a na jihozápadní Moravě, dnes již velice vzácně.
Hořeček nahořklý je rostlinou mizející, podle Červeného seznamu cévnatých rostlin ČR dokonce kriticky ohrožený druh.
Přidává se jako funkční látka do bachových květových esencí, a to při pocitech skleslosti, ztráty odvahy a melancholie.

Hořčice polní (Sinapis Arvensis Extract):
Hořčice polní je jednoletá,středně vysoká bylina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae) s přímou, větvenou, chlupatou lodyhou s hranatým profilem, vysokou 30-90 cm. Její listy jsou střídavě řapíkaté, spodní peřenoklané, lodyžní vejčitě podlouhlé a horní přisedlé. Hořčice kvete sytě žlutými květy od května do října. Plody jsou válcovité šešule s výrazným zobanem, semena jsou kulovitá, hladká, lesklá ve žlutohnědé, hnědé až černé barvě. Jedna rostlina hořčice dokáže vyprodukovat až několik tisíc semen. Hořčice se vyskytuje na polích, náspech a podél cest. Daří se jí na úrodných půdách v nížinách, ale i v podhůřích. Pravděpodobně pochází ze Středomoří. Dnes roste po celé Evropě a objevuje se i na dalších kontinentech. Předmětem sběru jsou semena, ze kterých se lisuje hořčičný olej a vyrábí hořčičná mouka. Hořčičná semena obsahují bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, slizy, glykosid sinigrin a sinalbin, vitaminy A, B, C, E, minerály a stopové prvky, např. vápník, železo, draslík, sodík, fosfor, hořčík, zinek, aminokyseliny, beta-sitosterol a další látky. Pro těhotné ženy a děti do 6 let není vhodná koupel z hořčičné mouky. Hořčičný olej se v rámci EU smí používat jen k zevním účelům.
Hořčice polní je plevel, ale zároveň i medonosná rostlina, jejíž semena ostré chuti slouží jako dochucovadlo. Zjara se dají její listy konzumovat jako salát, hořčičná semínka podporují trávení a jsou jednou ze složek plnotučné hořčice. Z hořčičných semen se lisuje olej, který se používá vnitřně na zlepšení trávení, podporuje funkci žlučníku a chuť k jídlu, ale je též vhodný k k masážím. Hořčice polní zvyšuje tvorbu slin a má antibakteriální účinky. Lze žvýkat i samotná hořčičná semínka. Výtažek z hořčice polní (Mustard) je i součástí Bachovy květové esence, jež se využívá při dlouhodobém období zoufalství a melancholie. Napomáhá obnovení radosti ze života, navozuje vnitřní stabilitu, klid a uvolněnost. Zevně hořčice polní prokrvuje pokožku. Zábaly a obklady z hořčičné mouky dobře působí na astma a v případeě. revmatu, revmatoidní artritidy či dny. Koupel z hořčičné mouky uvolňuje křeče, mírní bolest a dá se využít i při ischiasu. Rovněž ulevuje při nachlazení, zánětu vedlejších nosních dutin, migréně či zeleném zákalu a pomáhá při potížích s prokrvením a s krevním oběhem. Hořčičný olej stimuluje pokožku, prokrvuje, tiší bolesti a uvolňuje křeče. V ájurvédě se hořčice používá ke zmírnění bolesti svalů, při revmatismu a jako stimulant na podporu růstu vlasů.

Popis:
Roll-on menopauza Le Fleurs de Bach je činný pomocník v praktickém balení s jednoduchou aplikací propojuje Bachovu terapii s aromaterapií.

Použití:
Aplikujte v případě potřeby na zápěstí, spánky nebo okraje rtů.

Složení:
Alcohol
Propanediol Dicaprylate
Ricinus Communis Seed Oil
Glycerin
Citrus Aurantium Amara Oil
Parfum (Fragrance)
Lavandula Officinalis Oil
Cymbopogon Flexuosus Oil
Aqua
Pelargonium Graveolens Oil
Origanum Majorana Oil
Santal Austrocaledonium (Sandalwood) Oil
Ulex Europaeus Extract
Castanea Sativa Seed Extract
Ornithogalum Umbellatum Extract
Rosa Canina (Rose Hip) Extract
Gentianella Amarella Extract
Sinapis Arvensis Extract
Salix Vitellina Extract
Linalool
Citral3
Geraniol
Limonene
Citronellol
Benzyl Salicylate
Coumarin

Objem:
10 ml esence