Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Ricinovník (Ricinus Communis (Castor) Seed Oil):
Ricinovník je jednoletá bylina, která může dorůstat do výšky až 10 metrů. Sbírají se její semena, která jsou však při vnitřním užití vysoce toxická a mají projímavé účinky. Ze semen skočce se metodou za studena lisuje olej, tzv. ricinový olej, který lze svařit s vodou, a tak ztrácí jedovaté látky. Ricinový olej má světlounce žlutou barvu a řadí se mezi hustější oleje. Jako kosmetický prostředek je vhodné ho kombinovat s řidšími oleji. Je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, zejména ricinolejové.
Ricinový olej má silně promašťující účinky. Je vhodný k regeneraci pooperačních jizev i velmi suché pokožky, dokonce se používá k odstranění některých druhů bradavic. Pokožku jinak pomáhá změkčovat, mírní její podráždění a výborně v ní váže vlhkost. Ricinový olej je vhodný také k péči o pokožku hlavy, a to při potížích s lupy nebo při padání vlasů. Podporuje růst obočí, řas i nehtů. Dále se využívá k regeneraci bolavých svalů, a to především ve formě obkladů. Vhodný je i při vleklých bolestech kloubů. Při vnitřním užití se ricinový olej doporučuje užívat po konzultaci s odborníkem, a to kvůli jeho toxicitě a silně projímavým účinkům.
Levandule hybridní (Lavandula Hybrida (Lavandin) Oil):
Levandule hybridní (lavandin) je křížencem levandule lékařské (Lavandula angustifolia) a levandule širokolisté (Lavandula latifolia). Díky tomuto skřížení vznikl druh, který nese jak značné uklidňující účinky, tak i léčivé schopnosti. Pěstuje se ovšem i z komerčních důvodů, neboť obsahuje vyšší podíl silic než jiné druhy. Jako esenciální olej může způsobovat alergie a podráždění, ovšem vyznačuje se i zklidněním alergických reakcí (například od štípnutí hmyzem).
Lavandin má svěží levandulovou vůni s kafrovitým podtónem. Má silnější léčivé účinky na zdraví než levandule lékařská. Pomáhá léčit záněty a onemocnění dýchacích cest, močopohlavní infekce, také ulevuje od bolesti svalů, uvolňuje zatuhlé svalstvo i klouby. Je protizánětlivý, antiseptický, protiplísňový a protivirový a hodí se na všechny typy pleti. Zmírňuje bolesti spojené s kašlem, rýmou i horečkou. Oproti levanduli širokolisté má silnější zklidňující účinky na psychiku, pozdvihuje ducha, dodává energii a motivaci, kdy si člověk ovšem stále záchovává chladnou hlavu, pomáhá od depresí a nervozity. Lavandin celkově povzbuzuje jak fyzickou, tak mentální stránku.
Snědek chocholičnatý (Ornithogalum Umbellatum Extract):
Snědek chocholičnatý je vytrvalá cibulovina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae), dříve hyacintovitých či liliovitých dorůstající do výšky 10-30 cm. Bílá cibule vejčitého tvaru o průměru do 3 cm tvoří vedlejší cibulky. Snědek má podlouhlé, úzké listy, květenství tvoří chocholičnatý hrozen bílých květů. Bílé hvězdicovité květy se rozevírají až po 11. hodině dopoledne a zavírají se západem slunce. Kvete od dubna do května. Snědek chocholičnatý pochází z oblasti Středozemí. Dnes je rozšířen v oblastech od Anglie, přes Itálii až po Balkán. Roste též v severní Africe, na Kavkaze a v Malé Asii. Daří se mu hlavně na slunných stanovištích. U nás se nachází v západní části Čech. Snědek chocholičnatý patří mezi ohrožené druhy. Cibule a květy některých druhů snědků jsou pro člověka i hospodářská zvířata jedovaté, protože obsahují alkaloidy (např. kolchicin) a srdeční glykosidy. Dále tato rostlina obsahuje slizovitou šťávu. Bachova květová terapie zná snědek chocholičnatý jako Star Of Bethlehem.
Snědek chocholičnatý v podobě jednodruhové Bachovy esence pomáhá zejména neutralizovat následky šoku a traumat, fyzických i psychických. K těmto událostem patří např. různé nehody, úraz, zármutek ze smrti někoho z blízkých, rozvod, špatné zprávy, vyděšení apod. Bachovy kapky pomáhají při ztrátách i šoku staršího původu. Kromě plaménku plotního, chmerku ročního, netýkavky balzamíny, jabloně lesní, slivoně třešňové a devaterníku dvoubarvého je součástí krizových Bachových esencí. Říká se, že tyto Bachovky potěší duši a zmírňují bolest.
Šalvěj muškátová (Salvia Sclarea (Clary) Oil):
Šalvěj muškátová je dvouletá nebo vytrvalá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), dorůstající výšky 30-140 cm. Lodyha je přímá, větvená, chlupatá s přízemní listovou růžicí. Zelené či stříbrošedé dlouze řapíkaté listy jsou vejčité a chlupaté. Kvete od června do srpna bílými, růžovými či modrofialovými krátce stopkatými květy. Šalvěj upřednostňuje sušší a slunná stanoviště. Jde o rostlinu s velmi intenzivní vůní, původně pocházející ze Středomoří, jihozápadní a střední Asie. U nás i na Slovensku se pěstuje zřídka. Z této byliny lze připravit odvar. Z poupat a květů, včetně zavadnutých listů se parní destilací získává esenciální olej, který obsahuje linalylacetát, linalool, sclareol, neryl-acetát, beta-caryophylen, geraniol a bicyclo-germacren. Při běžném dávkování nemá šalvěj žádné kontraindikace. Některé zdroje uvádějí, že není vhodná pro těhotné a kojící ženy. V případě vyšších dávek může způsobit bolesti hlavy. Nedoporučuje se při. hypertenzi a epilepsii. Jako přírodní sedativum může zvýšit opojení alkoholem apod.
Léčivé působení šalvěje muškátové je podobné jako u šalvěje lékařské. Dříve byla využívána pro čistotu a jas očí, zlepšovala zrak a sloužila jako prevence před ztrátou vidění. Tehdy se oční víčka potíraly odvarem z tého byliny. Bylina rovněž uvolňovala mysl, podporovala jasnovidectví a usnadňovala porod. Díky obsaženým aromatickým látkám se šalvěj muškátová využívá zejména v aromaterapii, kosmetice, například při výrobě parfémů, pro výrobu vonných olejů a také při výrobě muškátového vína, nápojů, pečiva, cukrovinek apod. Listy se mohou přidávat do různých pokrmů či vonných květinových směsí, potpourri. Éterický olej má blahodárné účinky na centrální nervový systém, stimuluje některá mozková centra, např. hypothalamus a hypofýzu. Působí antidepresivně až euforicky a zároveň sedativně, snižuje krevní tlak. Šalvěj ulevuje v případě křečí všeho druhu a napomáhá uvolnění při svalovém napětí. Aromaolej má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, eliminuje plísně. Je velmi účinný při opakovaných infekcích, například střev či močových cest. Čistí a léčí rány, dokonce i i ty špatně se hojící. Dále je známo její afrodiziakální působení. Šalvěj muškátová je jednou ze základních ženských bylin. Posiluje dělohu, je dobrou prevencí před různými potížemi v klimakteriu a upravuje menstruaci. Také má dezinfekční a stahující vlastnosti, například na dásně. Šalvěj udržuje zdravý vzhled kůže a vypíná ji. Dobře působí při akné či při nadměrném vypadávání vlasů. Éterický olej se v kombinaci se základovým používá k masážím.
Máta klasnatá (Mentha Viridis (Spearmint) Leaf Oil):
Máta klasnatá je statná vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Má větvenou čtyřhrannou lodyhu dorůstající do výšky 0,5-1 m, masivní podzemní oddenky, je porostlá hustými chlupy. Její listy s krátkými řapíky jsou přisedlé. Máta klasnatá tvoří růžové či bílé květy, korunní lístky mají světle růžovou, popř. růžovo fialovou barvu. Kvete od července do září. Máta klasnatá má svůj původ v západní Evropě a Středomoří. Roste např. v Evropě, Asii, Africe, Severní i Jižní Americe, Austrálii či na Novém Zélandu. Máta klasnatá obsahuje karvon, který jí dodává charakteristickou, jemně kořeněnou vůni. Dalšími látkami jsou cineol, karvon, eugenol, limonen, geraniol, farnesol, terpinen, borneol, alfa pinen, apigenin, alfa terpineol, thymol, sabinen, mentofuran a v menším množství též menthol a menthon. Vedle silic jsou v tomto druhu máty obsaženy flavonoidy, arginin, kyselina octová, beta karoten, beta sitosterol, hesperidin, caryophylen, benzaldehyd, benzylakohol, ethanol, kyseliny, vitaminy řady B, vápník, hořčiny, třísloviny a další látky. Běžně se využívají listy a nať, z nichž se získává esenciální olej, nebo se suší. Zvýšeným dávkám nany máty by se měly vyhnout hlavně těhotné a kojící ženy.
V léčitelství se běžně používají čerstvé nebo sušené listy máty klasnaté k přípravě osvěžujícího čaje, který má hojivé účinky na trávicí ústrojí a ústní dutinu. Odvar z máty klasnaté dobře působí při infekcích horních cest dýchacích (inhalace) a při zažívacích problémech, lze jím také kloktat. Může se přidávat do léčivých koupelí v případě kožních infekcí a revmatismu. Nana máta využívá při jaterních a žlučníkových chorobách, křečích hladkého svalstva či při potížích s dráždivým trakčníkem. Jako součást bylinných čajů má zklidňující účinky, působí blahodárně při nervozitě, žaludečních neurózách, harmonizuje nervový systém. Různé herbáře se o mátě klasnaté zmiňují jako o léčivé bylině pomáhající při bolestech v krku, nachlazení, v příp. bolesti zubů či hlavy a při zánětlivých onemocnění dýchací soustavy a pohybového aparátu. Přímo na kůži se aplikuje máta klasnatá ve formě odvaru, čímž dochází k tišení místních bolestí svalů, ulevuje při artritidě, kopřivce či svědění. Esenciální olej působí na bolavé klouby při revmatismu, ztuhlosti či svalových křečích. Některé studie prokázaly kladné účinky mátového oleje v aromaterapii, např. u lidí s Alzheimerovou chorobou. Lidová medicína nanu mátu též doporučuje k léčbě rakoviny. V menším rozsahu byl prokázán též antimykotický vliv. Mentha viridis odpuzuje hmyz a hlodavce.
Plamének plotní (Clematis Vitalba Extract):
Plamének plotní je vytrvalá dřevitá liána z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae), která dorůstá do výšky 6-12 m. Evropský druh je rozšířen hlavně ve Středomoří, u nás se původní druh vyskytuje zejména v teplejších oblastech (jižní Morava). V Čechách je zplanělý. Roste v lužních lesích, křovinách a podél vodních toků. Okvětní lístky plaménku mají bílou až zelenkavě bílou barvu, na obou stranách jsou běloplstnaté. Plodem je ochmýřená nažka. V zahradách se vysazuje pro zakrytí nevzhledných míst či pro vytvoření soukromí. Extrakt z plaménku se používá pro výrobu Bachových květových esencí. Konkrétně se jedná o esenci Clematis (Bílá lesní réva). Bachovy květové esence jsou pojmenovány po svém tvůrci, anglickém lékaři, doktoru Edwardu Bachovi. Ten si ve své praxi všiml, že psychický stav pacienta úzce souvisí s průběhem nemoci. Vytvořil tak originální léčebnou metodu pro psychickou podporu pacientů.
Tvoří ji 38 výtažků z květů a rostlin rozdělených do 7 skupin (strach, nejistota, nezájem o okolí, osamělost, skleslost a zoufalství, přecitlivělost a přílišná péče o ostatní). Esence člověku pomáhají zvládnout negativní emoce, harmonizovat mysl a nastavit přirozenou obranyschopnost organismu. Esence nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky. Esence Clematis se řadí do skupiny „Nezájem o okolí“. Je vhodná pro všechny snílky, kteří jsou neustále ve svých fantaziích a konfrontace s povinnostmi je pro ně nanejvýš stresující záležitostí. Nejsou schopni své problémy řešit a být tady a teď. Utíkají se do spánku. Do podobného stavu se může dostat i pracující člověk, který se snaží pracovními činnostmi uniknout před nějakým problémem (těžká ztráta, nemoc apod.). Clematis navrací jedince do reality. Dotyčný je pak schopný se svým problémům, které stojí bezprostředně před ním, postavit a řešit je.
Chmerek roční (Scleranthus Annuus Extract):
Chmerek roční je drobná nízká rostlina z čeledi hvozdíkovitých. Má šedozelené lodyhy, které jsou poléhavé, vystoupavé nebo přímé, rozvětvené a růžicově rozložené. Listy jsou vstřícné, úzké a špičaté. Kvete od jara do podzimu, jeho květy jsou pětičetné, velmi nenápadné, zelené a drobné, s neúplným okvětím bez koruny. Plodem je nepukavá tobolka obsahující 1-2 semena. Chmerek roční se vyskytuje v celé Evropě, západní Asii a severní Africe, se zemědělskými plodinami se dostal i na další světadíly. V České republice je rozšířen téměř na celém území. Obvykle roste na polích s obilím, v zahradách, úhorech, mezích, suchých pastvinách i kamenitých svazích, na březích řek nebo podél cest. Vyhovuje mu kyselejší půda.
Chmerek roční patří mezi rostliny používané v Bachově květové terapii, kde je jednou ze základních esencí a také součástí různých produktů obsahujících Bachovy esence. Esence z něj je vhodná především pro lidi trpící nerozhodností. Pomáhá také při nevolnostech na cestách.
Devaterník penízkovitý (Helianthemum Nummularium Extract):
Devaterník penízkovitý je polokeř z čeledi cistovitých (Cistaceae), který dorůstá do výšky 50 cm. Roste na suchých kamenných stráních a také v lesostepích. Barva listů může být proměnlivá od zelené až po šedobílou. Barva květů je žlutá. Jedná se o proměnlivý druh, který u nás vytváří několik poddruhů. Výtažek z devaterníku penízkovitého se používá k výrobě Bachových květových esencí. Konkrétně se jedná o esenci Rock rose. Léčebnou metodu Bachových květových esencí, tzv. Bachovek vymyslel anglický lékař Dr. Edward Bach. Tato metoda pomáhá lidem zvládnout negativní emoce, harmonizovat mysl a nastavit tak přirozenou obranyschopnost organismu.
Tvoří ji 38 výtažků z květů a rostlin rozdělených do 7 skupin (strach, nejistota, nezájem o okolí, osamělost, skleslost a zoufalství, přecitlivělost, přílišná péče o ostatní). Esence člověku pomáhají zvládnout negativní emoce, harmonizovat mysl a nastavit přirozenou obranyschopnost organismu. Nejsou škodlivé a nemají negativní účinky. Esence Devaterník penízkovitý (Rock rose) se řadí do skupiny "Strach". Je vhodná při náhlých stavech paniky a hrůzy. Může se jednat o panický strach z budoucnosti nebo ze smrti apod. Také se může stát, že neznámá situace jedince zaskočí natolik, že tzv. ztratí hlavu. Tyto představy a situace dokážou člověka zcela ochromit a zakalit jasné uvažování. Rock rose pomáhá na tyto situace nahlížet reálně a najít opět pevnou půdu pod nohama.
Jabloň lesní (Malus Sylvestris Extract):
Jabloň lesní je strom z čeledi růžovitých. Dorůstá obvykle do výšky 5-10 metrů. Má kulovitou, rozložitou rozvětvenou korunu, která bývá nízko nad zemí. Kmen je nízký, často nepravidelný či šikmý. Borka je šedohnědá, rozpraskaná a šupinatá. Oválně vejčité, na konci zašpičatělé listy mají vroubkovaný okraj, na vrchní straně jsou tmavší a matné, zespoda světlejší a lesklé. Květy jsou pětičetné, bílé, z vnější strany narůžovělé, podobné květům jabloně domácí, jen jejich korunní plátky jsou užší. Plodem jsou jablka, žluté nebo nazelenalé kulaté malvice s průměrem 2-4 cm. Jabloň lesní se vyskytuje roztroušeně v listnatých lesích Evropy a západní Asie, nejlépe se jí daří na okrajích lesů a slunných stráních. V České republice patří mezi ohrožené druhy.
Jabloň lesní je planou, nešlechtěnou variantou jabloně domácí. V ovocnářství se někdy používala jako podnož. Je méně náročná, mrazuvzdorná. Patří mezi medonosné dřeviny, bohatě kvete a její květy mají velmi silnou příjemnou vůni, která přitahuje včely. Plody jabloně lesní jsou v porovnání s jabloní domácí menší, tvrdé, mají trpkou, kyselou chuť. Jsou zdrojem potravy pro ptactvo a zvěř. Jabloňové květy se v alternativní medicíně doporučují při vyčerpanosti organismu a rekonvalescenci po nemocích. Pro tonizující účinky se přidávají rovněž do kosmetických přípravků na unavenou pleť. Extrakt z květů jabloně lesní se využívá také v Bachově květové terapii - esence z jabloně lesní (Crab Apple) je jednou ze základních Bachových esencí. Jabloň lesní je obsažena i v některých kombinovaných esencích a kosmetických přípravcích s Bachovými květy. Působí očistně a používá se při přehnaných nárocích na sebe sama.
Slivoň myrobalán (Prunus Cerasifera Extract):
Slivoň myrobalán je opadavý ovocný keř nebo strom z čeledi růžovitých (Rosaceae) dorůstající do výšky 3-10 m. Pochází z Malé Asie a Kavkazu. U nás se pěstuje v parcích a sadech nebo se používá jako podnož pod slívy a meruňky. Není náročný na druh půdy, dobře snáší i větrné stanoviště. Kvete v dubnu červenými či růžovými květy. Plodem je velmi chutná, žlutá až červenomodrá peckovice (v závislosti na kultivarech, kterých je přes 20). Extrakt z tohoto druhu slívy se používá pro výrobu Bachových květových esencí. Bachovy květové esence tvoří 38 výtažků z květů rostlin rozdělných do 7 skupin (strach, nejistota, nezájem o okolí, osamělost, skleslost a zoufalství, přecitlivělost, přílišná péče o ostatní). Z myrobalánu se konkrétně vyrábí esence Cherry plum, která náleží do skupiny „Strach“.
Je vhodná pro všechny, kteří se obávají síly a intenzity vlastních emocí a všeobecně ztráty kontroly sami nad sebou. Většinou se jedná o lidi, kteří drží své emoce a pocity pod pokličkou, jednají hlavně podle své hlavy a rozumu. Ignorování vlastních emocí však vede k problémům v psychické oblasti (výbuchy potlačovaných pocitů). Esence slívy pomáhá mít v rovnováze rozum a pocity a používat je dohromady v přítomném okamžiku. Člověk pak reaguje podle svých pocitů a vnitřního přesvědčení. Bachovy květové esence jsou pojmenovány po svém tvůrci, anglickému lékaři, doktoru Edwardu Bachovi, který si ve své praxi všiml, že psychický stav pacienta úzce souvisí s průběhem nemoci. Vytvořil tedy ucelenou léčebnou metodu pro psychickou podporu pacientů. Esence nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky.
Popis:
Roll-on první pomoc Le Fleurs de Bach je činný pomocník v praktickém balení s jednoduchou aplikací propojuje Bachovu terapii s aromaterapií.
Použití:
Aplikujte v případě potřeby na zápěstí, spánky nebo okraje rtů.
Složení:
Alcohol
Propanediol Dicaprylate
Lavandula Hybrida (Lavandin) Oil
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil
Glycerin
Parfum (Fragrance)
Aqua (Water)
Salvia Sclarea (Clary) Oil
Mentha Viridis (Spearmint) Leaf Oil
Clematis Vitalba Extract
Ornithogalum Umbellatum Extract
Scleranthus Annuus Extract
Helianthemum Nummularium Extract
Impatiens Balsamina Extract
Malus Sylvestris Extract
Prunus Cerasifera Extract
Linalool
Citral
Limonene
Geraniol
Coumarine
Citronellol
Objem:
10 ml esence