Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Popis:
Nejmodernější technologie výroby umožňující Kaiseru šetrné zpracování bylin tradičním vodním vývarem jsou vhodně doplněny přímo o Kaiserem vyvinuté a patentované zařízení pro jímání éterických látek během varu. Takto zachycené jemné a prchavé substance se následně vracejí do koncentrátu před prováděním granulace. Samozřejmostí je autentizace surovin pomocí TLC a HPLC.
Šalvěj:
Šalvěj se běžně využívala už ve starověké Persii, v Číně nebo v Egyptě. Své využití nachází nejen v lidovém léčitelství, ale také v naší kuchyni, kde se dá použít při přípravě mnoha různých pokrmů. V našem článku se dozvíte, jaké léčivé látky šalvěj obsahuje, při jakých problémech ji užívat nebo jak si ji doma snadno vypěstovat.
Šalvěj, kterou charakterizuje silná, kořenitá a hořká vůně, se užívá vnitřně i zevně.
Nejznámější je její použití jako vnitřní dezinfekce, kdy je vhodná při zánětech a bolestech krku, ústní dutiny, drobných poraněních v ústech nebo při problémech se zuby. Jelikož se u ní prokázaly antibakteriální a antiseptické účinky, můžete ji v kombinaci s vhodnými léky užívat již při prvních příznacích onemocnění. Bolest krku je typická pro chřipku, angínu i nachlazení. Bolesti zubů akutního charakteru často značí různé záněty v ústech. Spojují se také se stavy po vrtání nebo trhání zubů.
Šalvěj působí nejen jako dezinfekce. Pro vnitřní užívání je vhodná i tehdy, když vás trápí potíže s trávícím traktem. Dokáže zklidnit žaludek, střeva a zamezit nadýmání. Látky obsažené v šalvěji také brání nadměrnému pocení, klidní nervy, pomáhají při problémech se stresem či s nespavostí. Pocení se spojuje nejen s virózami, ale třeba i s menstruačními potížemi nebo s klimakteriem. I zde můžeme šalvěj jen doporučit.
Zajímá vás i zevní použití této léčivky? Zde vám přijde vhod na různé oděrky a špatně se hojící rány na kůži, které mohou velmi potrápit. Řeší také lupy ve vlasech, plísně a mykózy (včetně těch gynekologického charakteru). Zde rovněž působí jako dezinfekce a je báječným podpůrným prostředkem při používání zevních mastí a krémů.
Šalvěj se pro své pozitivní účinky přidává také do různé kosmetiky. Najdete ji například v ústních vodách, zubních pastách a v kosmetice určené pro problematickou pokožku postiženou akné. Přidává se také do mastí na ekzémy nebo na opruzeniny.
Z prospěšných látek šalvěj obsahuje například vitamíny skupiny B, jejichž nedostatek se projevuje únavou, podrážděností, špatnou pokožkou, nechutenstvím nebo třeba i křečemi v dolních končetinách.
Dále obsahuje estrogenní hormony (pro které je vhodná i při gynekologických potížích) nebo salviol, cineol a thujon - jedná se o silice s protizánětlivými a baktericidními účinky. Stejně jako u mnoha dalších bylin se v ní nacházejí třísloviny, které jí propůjčují charakteristickou hořkou chuť. Mají stahující a protizánětlivý účinek. Z dalších látek jsou v šalvěji obsažené kyseliny oxyterpenové a amid nikotinové.
Dávkování:
0,4 g denně koncentrovaný prášek rozpustit ve vlažné vodě a vypít. Ideálně na lačný žaludek nebo alespoň 15-30 minut před jídlem.
Balení:
20 g prášku.
Složení:
Šalvěj červenokořenná
Upozornění:
Není určeno jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě, nevystavujte slunečnímu záření. Uchovávejte mimo dosah dětí.
Neužívat v těhotenství.
Dle TČM neužívat při: krvácivých stavech (např. silná menstruace, kašel se stopami krve, krev v moči atp.); s opatrností při yinxu, pi-wei xuruo.
Bylina má popsané interakce s léčivy protisrážlivými (heparin, warfarin, enoxaparin apod.) a antiagregačními/antitrombotickými (aspirin, dipyridamol, clopidogrel). Může též falešně ovlivňovat měření sérových koncentrací digoxinu.