Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Šalvěj (Sage):
Působení šalvěje lékařské je široké díky jejím antibiotickým,protivirovým a protizánětlivým účinkům: pomáhá při léčbě různých druhů rakovin a při onemocnění míchy. Harmonizuje trávicí soustavu tím, že ulevuje od nadýmání, zabraňuje průjmům, působí proti křečím a pomáhá při žaludečních, střevních, žlučníkových potížích a při onemocnění jater. Zmírňuje záněty dásní a zubů, celkově pomáhá při zánětech v krku a odhleňuje. Také posiluje dýchací systém. Uplatnění najde i při třesu končetin, pročišťuje krev a zlepšuje činnost nervové soustavy. Povzbuzuje chuť k jídlu. Omezuje noční pocení (zejména nervového původu v období klimakteria nebo pubertě), pomáhá při nepravidelné menstruaci a snižuje produkci mateřského mléka. V kosmetice se šalvěj používá pro své stahující a dezinfekční schopnosti (pleťová voda má výborné účinky na problematickou a aknózní pleť), potlačuje tvorbu lupů (doporučuje se zde používat šalvějový odvar) a pro své účinky při léčbě zánětů v dutině ústní se její výtažky přidávají i do zubních past. Šalvěj by se neměla používat vnitřně ve větším množství, obsažený thujon je totiž jedovatý. Nedoporučuje se ani použití éterického oleje těhotným ženám a dětem do věku 3 let a jeho použití na kůži v neředěném stavu.
Řepík:
Řepík má velké léčivé účinky při všechzánětech v krku,ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a majípřetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.
Heřmánek (Chamomile):
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.
Yzop:
Již ve středověku si yzop získal úctu a vážnost jako léčivá rostlina a koření, s oblibou ho pěstovali v klášterech. Má značně posilující účinky na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Pro toto použití doporučuji připravit si macerát yzopu ve víně. Má příjemnou chuť i vůni, do macerátu můžeme přidat též trochu saturejky a rozmarýnu. Jiné osvědčené použití yzopu - je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.
Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto ho přidávám do čajových směsí, které mají jako nežádoucí vedlejší účinek právě snížení tlaku. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu.Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. Yzop může být prevencí cévní mozkové příhody (mrtvice).
V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se yzop nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
Třapatka:
Echinacea je léčivá květina používaná i domorodými obyvateli střední a severní Ameriky. Existuje několik druhů echinacei- Echinacea Angustifolia/ třapatka úzkolistá, Echinacea Pallida/ třapatka bledá, Echinacea Purpurea/ třapatka nachová. Také se můžeme setkat s názvem terčovka namísto třapatky, jedná se ale o stejnou rostlinu. Zpravidla kořeny třapatky mají silnější koncentraci léčivých látek než její nadzemní části. V užívání nemá žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky, ovšem nedoporučuje se užívat například při cukrovce, roztroušené skleróze nebo autoimunitních onemocněních.
Třapatka bledá výborně funguje na chřipková onemocnění, třapatka nachová spíše na běžné nachlazení (rýma, kašel), onemocnění dýchacích cest ainfekce močových cest. Obecně echinacea výrazně zvyšuje imunitu celého organismu a lidskému tělu dodává sílu. Aktivuje bilé krvinky a podporuje účinnost i množství protilátek bojujících proti infekcím, to jí dodává antibiotické účinky (proti bakteriím i virům). Při zevním užití vykazuje hojivé schopnosti na rány a mírná poranění (postačí mastička s obsahem echinacei).
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Přeslička (Horsetail):
Lze zmínit zejména její mírný močopudný účinek. To je vhodné při infekcích močových cest, při vzniku ledvinových kamenů a kamínků (tzv. písku), kdy pomáhá tím, že vlastně “proplachuje” močové cesty. V lidovém léčitelství se přeslička využívala k zástavě menstruačního krvácení, při křehkých lámavých nehtech, ztrátě vlasů,revmatických onemocněních, dně nebo při špatně se hojících ranách a vředech. Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.
Řebříček:
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, připichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.
Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo fénem (pozn. překladatele: fén = jižní suchým a teplým vítr v Alpách), odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.
Zlatobýl (Goldenrod):
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.
Truskavec:
Tradičně se přidává do směsí na choroby jater, žlučníku a trávicího traktu. Typické je podávání při překrvení trávicích sliznic, zánětech žaludku, dvanáctníku i střeva Crohnově chorobě.
Někreří bylinkáři truskavec doporučují i na zvýšení nízkého tlaku krve. Vzhledem ke schopnosti čistit krev se truskavec využívá i do čisticích čajů, diabetických, antirevmatických a protidnavých čajovin, pro podporu metabolismu při rekonvalescencích, do směsí přikašli, proti ateroskleróze, pro zlepšení dechového objemu plic, při bronchitidách, TBC, astmatu, pro odkašlávání, protože uvolňuje plicní hlen, a tak se podílí na regeneraci plic a průdušek.
Popis:
Šalvějová směs obsahuje byliny, které udržují imunitní systém (šalvěj, řepík, třapatka, heřmánek, kopřiva), působí příznivě na zdravé dýchání a odolnost (přeslička), přispívají ke zdravé funkci horních cest dýchacích (řepík, třapatka) a udržení správné funkce celého dýchacího systému (šalvěj, heřmánek, yzop, řebříček). Příznivě působí na pocení (šalvěj), napomáhají vylučování (šalvěj, kopřiva, přeslička) a přispívají k normální funkci močových cest (třapatka, kopřiva, přeslička, zlatobýl). Působí příznivě na celkový stav organismu a na udržení energie a vitality (kopřiva). Směs je vhodné užívat zejména v chladnějších obdobích a při vodáctví, kdy může snadno dojít k prochladnutí.
Použití:
1–5 ml (1–3 čajové lžičky) rozmíchejte ve 100–250 ml teplé, vlažné či studené vody (může být i perlivá) nebo slabého čaje. Nedoporučujeme používat minerální vodu.
Podávejte 2–4× denně mimo jídlo. Vhodné i pro střednědobé užívání (až 6–8 týdnů).
Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:118. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.
Objem:
100ml
Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.