Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Arálie mandžuská:
Používaná část z byliny jsou kořeny. Ve srovnání se ženšenem jsou jeho adaptogenní účinky slabší, ale má výraznější excitační účinky na centrální nervový systém. K hlavním účinným látkám patří glykosidy kyseliny oleanolové. K nejvýraznějším účinkům patří již zmíněný účinek stimulační a tonický na centrální nervový systém. Dále pomáhá zvyšovat pohybovou aktivitu a má další klasické adaptogenní účinky jako je zkrácení doby nutné ke spánku, zvýšení práceschopnosti, snížení pocitu únavy a tak dále. Některé zdroje uvádějí, že může snižovat hladinu cholesterolu a pomáhá zvyšovat fyzickou sílu. Používá se jako tonikum při astenii, neurastenii či duševní a tělesné vyčerpanosti. U silových sportů je užíván jako doplněk, který tonizuje příčně pruhované svalstvo. V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkulózy, v Japonsku k léčbě rakoviny zažívacího traktu. Vědecké výzkumy posledních let potvrzují, že preparáty z některých druhů aralek mají adaptogenní efekt, ale rovněž působí jako antidiabetikum, diuretikum, antiseptikum a karminativum. Někdy je dokonce uváděno, že pomáhá při kocovině. K vedlejším poruchám patří ojedinělé poruchy spánku. Přípravky z ní nelze užívat při vysokém krevním tlaku, epilepsii, nespavosti a zvýšené citlivosti nervové soustavy.
Rozchodnice růžová:
Slouží jako prostředek k obnovení fyzických a duševních sil, jeho stimulační účinky v případě fyzické zátěže převyšují účinky ženšenu i eleuterokoku. Droga je vhodná po přestálých infekcích, intoxikaci organismu, fyzických a psychických traumatech, v období po těžkých somatických onemocněních, únavě a při hypotenzi (nízký krevní tlak). Celkově regeneruje, stimuluje a detoxikuje organismus, zlepšuje imunitní systém, pohlavní činnost, chrání játra (hepatoprotektivum) před negativními vlivy prostředí, upravuje a snižuje hladinu krevního cukru, užívá se rovněž při žaludečních potížích.
Slouží při léčbě lehčích forem diabetu (cukrovka 2. typu) a také parkinsonismu (Parkinsonova choroba). Příznivé výsledky byly zaznamenány i u některých forem rakoviny, např. melanomu, Lewisova plicního karcinomu (plicní karcinom Lewisové) apod.
Látky rosavin a salidrosid zvyšují hladinu serotoninu v mozku, a tím zlepšují paměť, spánek i vnímání, léčí neurózy, usnadňují vybavování a tlumí ataky deprese.
Parcha léčivá:
Maralí kořen je typický zástupce rodiny adaptogenů a antistresorů. Posiluje odolnost organismu, působí proti stresu, pomáhá tělu vyrovnat se s náhlými změnami počasí, klimatu, životních podmínek. Hodí se k doléčování pooperačních stavů a dlouhodobých onemocnění. Zvyšuje imunitu (obranyschopnost) organismu. Odstraňuje pocit únavy a dodává tělu energii. Dále snižuje krevní cukr (je to bylinka účinná při cukrovce), cholesterol i tuk (je tedy vhodná při léčbě metabolického syndromu X). Rozšiřuje periferní cévy, zlepšuje krevní oběh. Odstraňuje únavu, zahání spánek. Užívá se i na léčbu neplodnosti a impotence jak u mužů, tak u žen. Je skvělým pomocníkem při doléčování boreliózy.
Klanopraška čínský:
Poměrně pozdě, teprve v třicátých letech minulého století, se vědci začali seriózně zajímat o léčivé vlastnosti schizandry. Nyní moderní výzkumy potvrzují, že její plody vykazují výraznou aktivitu v řadě fyziologicky důležitých funkcí, včetně adaptogenních.
Slouží k léčbě kardiovaskulárních onemocnění, neboť regenerují srdeční sval, stimulují krevní oběh a zlepšují rovnovážné vlastnosti krve, působí antiskleroticky, snižují hladinu cholesterolu v krvi. Mají výrazný hepatoprotektivní efekt na chemické i mikrobiální poškození jater. Likvidují zánětlivá onemocnění jater, a to zvýšením tvorby redukovaného glutationu v játrech. Ten je znám svým regeneračním a ochranným účinkem na jaterní buňku.
Pozitivně ovlivňují centrální nervovou soustavu, především mají stimulační účinek na mozek. Užívají se také v případech úzkosti, přepracování a únavy. Droga (bylina) je rovněž významným adaptogenem, neboť posiluje odolnost organismu vůči nadměrné fyzické a duševní zátěži, působí proti únavě, zrychluje a zlepšuje koordinaci a koncentraci organismu (rekonvalescence). Bylo zjištěno antimutagenní působení a antioxidační aktivita vůči volným radikálům, a tím i určité preventivní působení proti možnému vzniku nádorů. Výsledky byly zaznamenány při léčbě cukrovky (diabetu) i u pacientů HIV pozitivních. Užívá se i při kašli, bronchitidě a astmatu, chronickém průjmu, diabetu, spontánním pocení a nadměrném močení, ale i při léčbě neplodnosti. Má protizánětlivé účinky, úspěšně působí i na vředy zažívací soustavy, ale také na zlepšení zraku a nespavost. Zjištěny byly rovněž antibakteriální a antivirové schopnosti. Léčivé účinky mají i některé další druhy, např. schizandra rudokvětá, Schisandra rubiflora, Schisandra sphaendra a Schisandra propinqua, ale i příbuzná kadsura japonská, Kadsura japonica.
Šišák bajkalský:
Droga snižuje vysoký tlak a může být využita pro prevenci vzniku hypertenze. Používá se při vysokých teplotách k jejich snížení a jako diuretikum. Má též sedativní účinek a tišící účinky na dělohu. Snižuje hladinu cholesterolu a tlumí srdeční arytmie a fibrilace. Mírní bolest hlavy a nervovou podrážděnost. Odstraňuje zarudlé oči, když je v pozadí alergická reakce. Flavonoidy pomáhají při onemocnění jater. Rostlina zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a osvědčila se jako detoxikační prostředek při průjmech a zánětech hltanu. Zklidňuje nervy, a proto také slouží k léčení úzkostných stavů, depresí a nespavosti. Zevně zchlazuje rozpálený obličej. Antibakteriální a antivirová aktivita byla výzkumem též potvrzena a má poměrně široké antimikrobiální spektrum. In vitro má inhibiční účinek proti mnoha patogenním bakteriím, včetně Staphylococcus aureus, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniaea Neisseria meningitidis a léčí bacilární úplavici. Podle jedné zprávy Staphylococcus aureus, který se stal rezistentním vůči penicilinu, zůstal citlivý na tuto bylinu. Extrakt ze Šišáku má také imunomodulační aktivitu. Pomáhá normalizovat počet T obranných lymfocytů u pacientů s rakovinou plic, kteří prošli chemoterapií. Současně zvyšuje počet imunoglobulinu A, podporuje tvorbu krve především v produkci erytrocytů a granulocytů v kostní dřeni a zvyšuje množství prekurzorů (erytroidy, granulomonocytární prekurzory). Fytolátky tak pomáhají obnovovat imunitní systém po velkém zatížení, jakým je například chemoterapie.
Skořicovník cejlonský:
Skořice se získává z kůry stromů skořicovníků. Některé esenciální oleje se vyrábí z listů nebo konce plodů těchto stromů. Existuje několik druhů podle místa výskytu, jejich účinky se ovšem relativně podobají. Skořice ceylonská nebo-li skořice pravá (cinnamomum zeylanicum/verum) je jedna tatáž rostlina, roste na Srí Lance, Madagaskaru a Seychelách a považuje se za tu nejkvalitnější. Skořicovník čínský (cinnamomum cassia) pochází z Číny. Indická skořice (c. tamale) z Indie, indonéská skořice (c. burmannii) z Indonésie a vietnamská skořice (c. loureiroi) z Vietnamu. Skořice v neředěné podobě může silně podráždit pokožku. Své využití nachází v aromaterapii, i jako léčivo, koření, dochucovadlo, konzervant a parfemace. Má silnou kořeněnou vůni, velmi intenzivně prohřívá a chutná lehce do sladka. Mezi její hlavní funkce patří prohřívání, zmírňuje tak svalové tenze, ulevuje od bolesti, pomáhá regenerovat pokožku a také urychluje detoxikační procesy. Má antiseptické a antibakteriální účinky, zbavuje zápach z úst, pomůže v boji proti akné a také uleví od nemocí, jako je chřipka, problémy se zažíváním i dýchacím ústrojím. Její aroma působí afrodiziakálně.
Jinan dvoulaločný:
Ginkgo se užívá zejména při problémech kardiovaskulárních (srdečně-cévních). Poněvadž rozšiřuje a zpružňuje cévy, hodí se jako lék i prevence mozkové mrtvice i infarktu myokardu. Dále se používá při různých mozkových problémech - zlepšuje paměť, dodává psychických sil, při hučení v uších, závratích atd. Zlepšuje neuronové spoje po úrazech mozku atd.
Užívá se i při Alzheimerově chorobě. Rovněž i při nedokrvení končetin, náchylnosti na krvácení z nosu, žilních problémech, praskání cévek (fragilita kapilár), hemoroidech, arteroskleróze, bércových vředech. Semena se taktéž užívají při astmatu, prsním kašli a zahlenění.
Pelyněk pontský:
Pokud pelyněk každý zná, tak právě proto, že patří mezi naše kmenové léčivé rostliny. Sbírají se tenké, ještě ne zcela rozkvetlé stonky. Dá se sehnat i v lékárně či v drogerii.
Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Podle mne je to vůbec nejvíce hořká rostlina, a to ji předurčuje především k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí. Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.
Dobromysl obecný:
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Droga působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti.Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče. Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.
Fenykl obecný:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů. Fenykl se též použív á jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.
Puškvorec obecný:
Puškvorec podporuje trávení v žaludku a ve střevě tak, že povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a všeobecně podporuje látkovou výměnu. Má mírný močopudný účinek. Ovlivňuje křečovité stahy při nadýmání a průjmech. Užívá se také jako prostředek vyvolávající pocení. Pro obsah silice a hořčiny je tato bylina hořká a také výrazně aromatická. Pro své pozitivní účinky na prokrvování by mohl být teoreticky vhodným prostředkem pro stimulaci či posílení růstu vlasů, ale účinky nebyly ještě spolehlivě prokázány.
Popis:
Každý krok, který Energy činí, se opírá o skutečné, smysluplné hodnoty. Respektují vyváženost výsledků, v produktech i obchodnch vztazích. Všechny produkty jsou v maximální míře přírodní. Používají pouze nejvybranější, nejčistší a nejúčinnější dostupné látky, tak aby udrželi vyjímečnost výrobků.
Stimaral je bioinformační přípravek se širokospektrálním účinkem.
Použití:
-usnadňuje přizpůsobení organismu v náročném prostředí (např. stresovému, při prudkém střídání teplot v letním období, nadměrném hluku)
-při zvýšené fyzické a psychické námaze
-tonizuje a zklidňuje organismus
-zlepšuje soustředění, pozitivně podporuje činnost mozku
-příznivě ovlivňuje smysly, paměť, cit
-při astenických syndromech, všeobecné slabosti, nespavosti, podrážděnosti
-při neurózách, hypotenzi a jako stimulans CNS u nemocných s neurastenií, neurózami a depresemi
-odstraňuje podrážděnost a nepříjemných pocity v srdeční oblasti
-v rekonvalescenci po chirurgických zákrocích
-při infekčním onemocnění jater
-působí jako lehké afrodiziakum při pohlavní impotenci psychického původu a při některých problémech v oblasti gynekologické a sexuální
-detoxikuje a harmonizuje tělo při některých onemocněních srdce, cév, štítné žlázy, nadledvinek, jater, očí, sleziny a při snížené imunitě
Dávkování:
Pro dospělé 2-7 kapek 1-3x denně, pro děti od 12 let 7 kapek za den, děti od 3 let 2 kapky za den (7 kapek = 0,35 ml).
Před použitím nutno protřepat.
Balení:
30 ml
Upozornění:
Výrobek není určen dětem do 3 let. Užívání v době těhotenství a kojení konzultujte se svým lékařem. Ukládejte mimo dosah dětí! Doplňky stravy nejsou určeny k používání jako náhrada pestré stravy. Může snižovat srážlivost krve.