Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Šalvěj (Sage):
Působení šalvěje lékařské je široké díky jejím antibiotickým,protivirovým a protizánětlivým účinkům: pomáhá při léčbě různých druhů rakovin a při onemocnění míchy. Harmonizuje trávicí soustavu tím, že ulevuje od nadýmání, zabraňuje průjmům, působí proti křečím a pomáhá při žaludečních, střevních, žlučníkových potížích a při onemocnění jater. Zmírňuje záněty dásní a zubů, celkově pomáhá při zánětech v krku a odhleňuje. Také posiluje dýchací systém. Uplatnění najde i při třesu končetin, pročišťuje krev a zlepšuje činnost nervové soustavy. Povzbuzuje chuť k jídlu. Omezuje noční pocení (zejména nervového původu v období klimakteria nebo pubertě), pomáhá při nepravidelné menstruaci a snižuje produkci mateřského mléka. V kosmetice se šalvěj používá pro své stahující a dezinfekční schopnosti (pleťová voda má výborné účinky na problematickou a aknózní pleť), potlačuje tvorbu lupů (doporučuje se zde používat šalvějový odvar) a pro své účinky při léčbě zánětů v dutině ústní se její výtažky přidávají i do zubních past. Šalvěj by se neměla používat vnitřně ve větším množství, obsažený thujon je totiž jedovatý. Nedoporučuje se ani použití éterického oleje těhotným ženám a dětem do věku 3 let a jeho použití na kůži v neředěném stavu.
Chaluha bublinatá:
Snížené činnosti štítné žlázy, jelikož obsahuje velké množství přírodního jódu. Velmi dobře působí na zrychlení metabolismu, takže je vhodná jako podpůrný prostředek při hubnutí. Zlepšuje činnost střev a vyprazdňování. Nedostatek přírodního jódu se velmi často projevuje špatnou kvalitou vlasů, nehtů, zubů a kůže. Velký význam má přírodní jód při těhotenství. Pokud ženy chtějí otěhotnět, a tento prvek jim chybí, většinou se jim to nedaří, anebo dochází k potratům v ranném stádiu těhotenství. Dodávaní jódu v zemích, které nemá moře je důležité i pro vývoj kostí, a to zejména u dětí. U dospělých pak je jód vhodný při chronických bolestech páteře. Dostatek přírodního jódu velmi účinně odstraňuje únavu.
Anýz:
Bedrník anýz je jednoletá, aromatická bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho semena se používají jako kořenící a léčivý přípravek. Destilací se z nich získává éterický olej pro potřeby aromaterapie. Má kořeněnou, jemně nasládlou vůni i chuť. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně, protože je to velmi toxický a nebezpečný nervový jed. V kosmetice se používá hlavně ve výrobcích ústní hygieny, přípravcích proti kandidóze (kožním plísním) a proti vším. Funguje i jako konzervační prostředek a prodlužuje životnost výrobku. Anýzový výtažek bývá častou přísadou lihovin.
Anýz zabraňuje nadýmání, léčí se s ním koliky a křeče břicha. Stimuluje vylučovací funkce, zlepšuje vylučování slin a žaludečních šťáv, posiluje srdce a krevní oběh. Je to skvělé antibiotikum, ničí bakterie včetně obávané E. coli. Uvolňuje hlen z dýchacích cest a působí jako prevence sepsí. Používal se proti melancholii a při morových epidemiích. Mírní projevy otoků těla a odvádí z něho přebytečnou vodu. Funguje jako fytoestrogen, používá se jako přírodní náhrada hormonální terapie.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Obsahuje přírodní minerály, napomáhá správnému fungování štítné žlázy a hormonálního systému.
Dávkování:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut vylouhovat, potom scedíme. Doporučujeme pít 2–3× denně.
Objem:
50 g