Hledat
Filtrovat
Close

Trávící směs - tinktura ze směsi pupenů

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.

 

Rozmarýn:
Listy rozmarýnu obsahují řadu účinných látek, mezi něž patří:

  • Silice: V listech rozmarýnu se nachází silice, jako je verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen a další. Tyto složky přispívají k charakteristické vůni a léčivým účinkům rozmarýnu.
  • Flavonoidy: Mezi flavonoidy v rozmarýnu patří luteolin, apigenin, diosmetin a další. Tyto látky mají antioxidantní vlastnosti a přispívají k ochraně buněk před volnými radikály.
  • Diterpenové hořčiny: Rozmarýn obsahuje diterpenové hořčiny, jako je pikrosalvin, rosmanol, rosmadial a další. Tyto látky mají protizánětlivé a antioxidantní účinky.
  • Kyselina ursulová, oleanová, kávová, chlorgenová a rozmarýnová: Tyto kyseliny přispívají k léčivým účinkům rozmarýnu, včetně protizánětlivých a antioxidačních vlastností.
  • Třísloviny: Rozmarýn obsahuje třísloviny, které mají adstringentní a protizánětlivé účinky.
  • Další cenné látky: Kromě výše uvedených složek obsahuje rozmarýn i další cenné látky, které přispívají k jeho léčivým účinkům.

Tyto složky přispívají k rozmanitým zdravotním přínosům rozmarýnu a jeho využití v tradiční a alternativní medicíně.

 

Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.

 

Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.

 

Rakytník:
Vhodný pro regulaci krevního oběhu, při kožních onemocněních, stimuluje činnost jater a plic, čistí organismus, rozpouští hleny, vhodný při revmatismu.

 

Třezalka:
Čaj z třezalky se používá při zranění nervů a nervových obtížích všeho druhu, při zraněních po úderech jakož i při následcích namožení svalů ze zdvihání. Je také výborným prostředkem proti průjmu. Dobře léčí i zánět trojklanného nervu (neuralgie trigeminu), pijeme-li denně dva až tři šálky čaje z třezalky a zevně delší dobu natíráme příslušné místo Janovým olejem (viz níže). Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít přionemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti. Třezalkou vyléčíme poruchy řeči, nepokojný spánek, hysterické záchvaty, náměsíčnictví i noční pomočování a deprese. Moje zkušenosti jsou takové, že při všech těchto chorobách kromě vnitřního užívání čaje účinně pomáhají i sedací koupele z třezalky. Během týdne absolvujeme šest koupelí nohou po sobě. Tuto kúru doporučuji při všech stavech způsobených nervy.
Mladá děvčata by měla pít v čase dospívání po určitou dobu každý den dva až tři šálky čaje z třezalky. Podporuje totiž vývin ženských orgánů a pomáhá vyléčit nepravidelnosti periody (menstruačního cyklu).

 

Jalovec obecný:
Revmatu, bolestech kloubů a páteře. Zlepšuje trávení a vylučování žluče.   Velmi dobře působí ve formě výtažku z mladých výhonů - gemmoterapie, kdy regeneruje játra a jaterní buňku. V této formě má příznivý vliv na ledviny při jejich zánětu. Ve formě bylinného čaje se nesmí používat při potížích s ledvinami. Zevně působí zlepšení prokrvení a urychluje hojivé procesy.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Přispívá k přirozenému trávení, činnosti střev, jater a žlučníku a k emočnímu komfortu.

 

Dávkování:
1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělit na 2–3 dílčí dávky za den

 

Objem:
50 ml