Hledat
Filtrovat
Close

Tulsi Brahmi sypaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Pupečník asijský (Centella asiatica, Brahmi, Gotu Kola):
Pupečník asijský, latinsky Centella asiatica z čeledi miříkovitých (Apiaceae) je drobná vytrvalá, bahenní rostlina s plazivým oddenkem, který dorůstá až délky 2 m. Listy pupečníku jsou dlouze řapíkaté, drobné květy mají nejprve zelenou a poté tmavě červenou barvu. Tato léčivá bylina pochází z jihovýchodní Asie, kde se jí daří v bažinatých oblastech hor a je rozšířena v celém vlhkém pásmu tropů a subtropů skoro do celého světa. Vyskytuje se též v Austrálii, Indonésii, na Srí Lance, v jižní Africe a na Madagaskaru, také v Číně a Vietnamu. U nás ji lze pěstovat jako pokojovou rostlinu. Sbírá se nať s listy. Pupečník obsahuje triterpenoidy, zejména asiatikosid, brahmosid, kyselinu asiatikovou, centelovou a madekassovou. Dále jsou přítomny steroly, třísloviny, flavonoidy, saponiny, hořčiny, alkaloidy, glykosidy, silice a další látky. V gotukole je obsaženo vysoké množství minerálů, např. vápník, hořčík a draslík, stopových prvků, jako je selen a chrom a vitaminů - provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B. V některých zemích se nesmí gotukola používat. Z pupečníku se připravuje čaj, tinktura, mast a prášek. V nadměrných dávkách může způsobovat bolesti hlavy, závratě či svědění pokožky. Gotukolu by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Pro děti a starší lidi by se mělo snížit dávkování. U obzvláště citlivých jedinců může její užívání vyvolat světloplachost.
V ájurvédě se pupečník asijský používá odpradávna k léčení vředů, malomocenství a jiných kožních onemocnění. Působí jako omlazující prostředek, pomáhá s prokrvením mozku a posiluje nervovou soustavu. Pupečník má protizánětlivé účinky, ulevuje v případě revmatismu, při revmatické artritidě a při špatném cévním oběhu. Uplatňuje se též jako přírodní léčivo při trávicích potížích, horečkách či úplavici. Gotukola podporuje chuť k jídlu, snižuje riziko vzniku celulitidy, hojí řitní trhlinky a zpomaluje stárnutí kůže. Zlepšuje pružnost pokožky a hojí rány, podporuje tvorbu kloubního maziva. Rovněž stimuluje nadledvinky a zvyšuje odolnost vůči stresu, snižuje únavu. Dále působí proti alergiím, zlepšuje kognitivní funkce, prokrvuje mozek, podpotuje paměť a je dobrou prevencí před vznikem Alzheimerovy choroby. Pupečník je dobrým kardiotonikem a antidepresivem, ničí houby a plísně, hojí křečové žíly, poševní výtoky či svědění v oblasti pochvy a konečníku. Pomáhá též při ekzémech, lupénce, popř. při krvi v moči. V Indii se používá jako účinný prostředek na zvyšování plodnosti.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum):
Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá, aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Laminaceae). Bazalka se používala v minulosti nejen pro léčivé účely, ale také jako součást starých kultů. Botanické jméno bazalky "Ocimum" je odvozeno z řeckého slova "okimon", což znamená zápach. Bazalka byla považována za olej králů (basileus znamená řecky král). Původně pochází Indie, v Evropě se rozšířila v 16. století a stala se součástí bylinkových zahrad, tradičního lidového léčitelství i evropských kuchyní. Dorůstá do výšky 1 metru, kvete od srpna do září bílými až fialovými květy. Bazalka obsahuje prospěšné vitaminy C a A, a minerály hořčík, draslík, železo a vápník. Z aromatických listů bazalky se získává parovodní destilací éterický olej. Éterický olej bazalka má na 36 chemických složek, obsahuje např. linalool (až 45%), methyl-chavikol, eugenol, limonen, citronellol, kafr, naftalen, myrcen, a-pinen, beta-karyofylen, limonen, myrcen, kamfen, naftalen, karyofylen a valencen. Má silný léčivý potenciál pro tělo i ducha. Z důvodu hormonální aktivity není vhodný pro těhotné a kojící ženy a děti do deseti let věku.
V kosmetice se bazalka používá pro ošetření pokožky i vlasů. Napomáhá hojení poškozené a zanícené kůže, zabraňuje šíření infekčních ložisek, snižuje produkci kožního mazu. Podporuje dobré hojení a zajizvení, je vhodná při akné, ekzémech, lupénce nebo dermatitidě. Přirozeně zlepšuje odolnost pokožky proti poškození, v přírodní kosmetice působí jako mírný konzervant a baktericidní přípravek. Ve výrobcích působí protizánětlivě, díky obsahu vitaminu C se podílí na tvorbě kolagenu. Chrání buňky před působením oxidačního stresu a působí preventivně proti projevům předčasného stárnutí. Napomáhá udržet pružnost a pevnost pokožky, odstraňuje černé tečky. Lze ji aplikovat také na opary, včetně pásového. Díky tomu, že stimuluje funkce krevního oběhu je výborná proti padání vlasů, snižuje výskyt lupů a svědění pokožky hlavy, má potenciál pro eliminaci předčasných šedin.
V lidovém léčitelství a aromaterapii se bazalka používá pro snižování stresových stavů a depresí nebo úzkostí, pro posílení paměťových funkcí při Alzheimerově chorobě. Zlepšuje přirozenou imunitní odolnost těla i mysli. Bazalka je vhodná při průjmových onemocněních, pro vyčištění respiračního traktu, protože podporuje vykašlávání a odhlenění. Poskytuje úlevu od bolestí při revmatu nebo DNĚ, napomáhá zachování přirozeného trávení a vylučování, mírní žaludeční potíže, snižuje horečnaté stavy, působí močopudně a potopudně a napomáhá tak vyloučit z těla škodliviny. Je vhodná také pro vyrovnání hormonální hladiny u žen, poskytuje plevu při bolestivé menstruaci a napomáhá celkové pohodě v období klimakteria. Vyvolává opožděnou periodu. Působí proti křečím.

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum):
Bazalka posvátná je jedno až víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) dorůstající výšky 30-60 (občas i 100) cm. Podobá se bazalce pravé. Jde o vzpřímenou, větvenou polodřevinu s chlupatým stonkem, jejíž jednoduché, vstřícné listy mají svěží zelenou nebo nafialovělou barvu a příjemnou, charakteristickou vůni.
Plody jsou malá, červená, nebo hnědá semena. Sbírají se všechny části rostliny, vč. kořenů, květů i semen. Tulsi pochází pravděpodobně z jižní Asie. Je rozšířena téměř po celém světě, hlavně v Indii, dále v arabských zemích, Indonésii, Polynésii apod.
Léčivé složky obsahuje především nať. Jedná se o celou řadu silic vonících po hřebíčku a skořici, např. eugenol, citral, metylchavikol, chavikol či chavibetol. Dále jsou přítomny saponiny, taniny, alkaloidy nebo glykosidy, betakaroten a vitaminy A, C a K, z minerálů vápník, železo, měď, zinek aj. látky. Z bazalky se připravuje jednodruhový čaj, popř. se kombinuje s jinými bylinami. Dále se z tulsi vyrábí esenciální olej, tinktura a doplňky stravy. U jedinců se zvýšenou Pitou je na místě opatrnost v užívání, lze kombinovat tulsi s mátou.
Bazalka posvátná je využívána hlavně v indické ájurvédě. Má významné antioxidační vlastnosti, považuje se za silný adaptogen, který mírní účinky stresu, nadměrné fyzické námahy či dopad různých nemocí na lidský organismus. Bazalka posiluje imunitu, chrání srdce a cévní soustavu a má blahodárné působení na dýchací soustavu, usnadňuje vykašlávání, snižuje horečku a bolesti hlavy, je účinná při astmatu. Rovněž podporuje snadnější vylučování škodlivin z těla, eliminuje alergické projevy, zabraňuje ukládání tuku, podporuje syntézu bílkovin, pročisťuje mysl a mozek a dodává vitální energii.
Má antidepresivní působení, zvyšuje výkonnost a vytrvalost, napomáhá lepší paměti. Tulsi dále snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným podpůrným prostředkem v případě onemocnění diabetem 2. typu. Přispívá ke zdravé funkci jater, zlepšuje metabolismus, trávení a vstřebávání důležitých látek ze stravy, dobře působí na zuby a oči. Dokáže neutralizovat záření způsobené UV paprsky, elektromagnetický smog, předchází předčasnému stárnutí a působí protizánětlivě při degenerativních onemocněních nervového systému, artritidě, revmatismu i rakovině.
Četné vědecké studie prokázaly i analgetické, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Tulsi se hojně používá jako koření v thajské kuchyni a obsažené silice nacházejí uplatnění v parfumerii. Esenciální olej z tulsi se přidává do mýdel, zubních past, krémů, parfémů, šamponů i kondicionerů. Dá se užívat i jako repelent.,

Popis:
Směs bazalky posvátné neboli "Tulsi " s bylinou Brahmi (Gotu Kola), které podporují kognitivní funkce, duševní zdraví, imunitní systém v bio kvalitě.

Složení:
Pupečník asijský (Cantella asiatica), Bazalka posvátná (Ocimum sanctum), Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Dávkování:
Vložte jednu lžičku sypaného čaje do šálku a zalijte vroucí vodou. Nechte vylouhovat po dobu pěti až deseti minut. Pro nejin- tenzivnější účinek popíjejte tři až pět šálků denně. Není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.

Není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.

Obsah:
50 g