Hledat
Filtrovat
Close

Tulsi - sladká růže

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Tulsi, Ocimum sanctum (bazalka posvátná):
Bazalka posvátná je jedno až víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) dorůstající výšky 30-60 (občas i 100) cm. Podobá se bazalce pravé. Jde o vzpřímenou, větvenou polodřevinu s chlupatým stonkem, jejíž jednoduché, vstřícné listy mají svěží zelenou nebo nafialovělou barvu a příjemnou, charakteristickou vůni.
Plody jsou malá, červená, nebo hnědá semena. Sbírají se všechny části rostliny, vč. kořenů, květů i semen. Tulsi pochází pravděpodobně z jižní Asie. Je rozšířena téměř po celém světě, hlavně v Indii, dále v arabských zemích, Indonésii, Polynésii apod.
Léčivé složky obsahuje především nať. Jedná se o celou řadu silic vonících po hřebíčku a skořici, např. eugenol, citral, metylchavikol, chavikol či chavibetol. Dále jsou přítomny saponiny, taniny, alkaloidy nebo glykosidy, betakaroten a vitaminy A, C a K, z minerálů vápník, železo, měď, zinek aj. látky. Z bazalky se připravuje jednodruhový čaj, popř. se kombinuje s jinými bylinami. Dále se z tulsi vyrábí esenciální olej, tinktura a doplňky stravy. U jedinců se zvýšenou Pitou je na místě opatrnost v užívání, lze kombinovat tulsi s mátou. 
Bazalka posvátná je využívána hlavně v indické ájurvédě. Má významné antioxidační vlastnosti, považuje se za silný adaptogen, který mírní účinky stresu, nadměrné fyzické námahy či dopad různých nemocí na lidský organismus. Bazalka posiluje imunitu, chrání srdce a cévní soustavu a má blahodárné působení na dýchací soustavu, usnadňuje vykašlávání, snižuje horečku a bolesti hlavy, je účinná při astmatu. Rovněž podporuje snadnější vylučování škodlivin z těla, eliminuje alergické projevy, zabraňuje ukládání tuku, podporuje syntézu bílkovin, pročisťuje mysl a mozek a dodává vitální energii.
Má antidepresivní působení, zvyšuje výkonnost a vytrvalost, napomáhá lepší paměti. Tulsi dále snižuje hladinu krevního cukru a je vhodným podpůrným prostředkem v případě onemocnění diabetem 2. typu. Přispívá ke zdravé funkci jater, zlepšuje metabolismus, trávení a vstřebávání důležitých látek ze stravy, dobře působí na zuby a oči. Dokáže neutralizovat záření způsobené UV paprsky, elektromagnetický smog, předchází předčasnému stárnutí a působí protizánětlivě při degenerativních onemocněních nervového systému, artritidě, revmatismu i rakovině.
Četné vědecké studie prokázaly i analgetické, antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Tulsi se hojně používá jako koření v thajské kuchyni a obsažené silice nacházejí uplatnění v parfumerii. Esenciální olej z tulsi se přidává do mýdel, zubních past, krémů, parfémů, šamponů i kondicionerů. Dá se užívat i jako repelent.

Matricaria recutita (heřmánek pravý):
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.

Citronová tráva (Voňatka citrónová, Cymbopogon citratus):
Citronová tráva (voňatka citronová) je druh aromatické traviny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), který se využívá k léčebným i kosmetickým účelům. Dorůstá do výšky 1,5 metru, pochází z Cejlonu a jiždí Indie. Celá rostlina má silně citronové aroma a roste po trsech do dlouhých trávovitých listů, které mají dužnatý základ (podobně jako je tomu u pórku). Pod pojmem citronová tráva najdeme dva snadno zaměnitelné druhy rostlin: Cymbopogon flexuosus a Cymbopogon citratus, druhy se ovšem liší pouze ve výskytu, účinky i aroma mají stejné. Přirozeně obsahují silice citral, geraniol, nerol, limonen a linalool, dále také obsahují flavonoidy a vysoké množství vitamin A, také vitaminy B1, B2, B3, B5, B6 a C. Je zdrojem minerálů, jako je draslík, vápník nebo hořčík. Lemongrass je protizánětlivý, antibakteriální, antimikrobiální, protiplísňový a má konzervační účinky, čímž prodlužuje životnost produktu.
Citronová tráva se používá jako dochucovadlo (hlavně v asijské kuchyni), také v kosmetice a lidovém léčitelství. Z listů a zdřevnatělých částí voňatky citronové se parovodní destilací získává éterický olej, nejčastěji nazývaný pod anglickým názvem lemongrass, který má svěží, mírně sladké a bylinkové, citrusové aroma, díky kterému je často součástí parfémů a deodoratnů. Díky vysokému obsahu vitaminu A má pozitivní vliv na stav pokožky, mírní nadměrnou produkci kožního mazu, pomáhá při akné a problematické pleti. Ulevuje od bolesti svalů, mírní otoky, podporuje činnost lymfatického systému a krevního oběhu, mírní krvácení a snižuje cholesterol v krvi. Pomáhá při žaludečních problémech, jako je nechutenství nebo při zánětech a infekcích zažívací traktu. Lemongrass pomáhá čistit ledviny a podporuje detoxikaci organismu. Na tělo má osvěžující efekt a ulevuje při chřipkách, horečkách nebo maláriích. Jeho aroma odpuzuje hmyz, přidává se proto do repelentů a vonných tyčinek. Působí na nervový systém, uvolňuje napětí, zklidňuje mysl, ulevuje od bolestí hlavy, závratí a migrény, mírní podráždění, zlepšuje náladu a podporuje schopnost koncentrovat se.

Růže stolistá (Rosa centifolia):
Růže stolistá, latinsky Rosa centifolia, je léčivá bylina pocházející z oblasti dnešního Maroka a Turecka, v těchto oblastech díky svým horkým létům stále bohatě kvete i dnes. Má podobu trnitého keře, ze kterého se k léčitelským, aromaterapeutickým i kosmetickým účelům používají okvětní lístky rostliny. Forma použití je různá: nálev, lihová tinktura, odvar, éterický olej (dále jen EO). EO se získává extrakcí za pomocí rozpouštědel, má posilňující charakter a silně pižmovou, sladkou, výrazně květinovou vůni.
Růže stolistá má opravdu širokospektrální působení - pomáhá při chřipce, rýmě, astmatu, střevních a žaludečních onemocněních, zánětu žlučníku, poruchách prokrvení, bušení srdce, menstruačních potížích, bolestech hlavy, kašli, tuberkulóze, posiluje játra, ničí viry a bakterie, čistí krev, zmírňuje stres, deprese, celkově zlepšuje náladu, posilňuje ducha a v neposlední řadě má afrodiziakální účinky. V kosmetickém průmyslu si růže stolistá našla své místo díky svým pečujícím účinkům na pleť. Pomáhá zmírňovat ekzematické projevy pokožky. Účinná je rovněž i na vrásky a je vhodná pro všechny typy pleti. Nemá žádné vedlejší účinky, takže ji mohou používat děti, těhotné ženy i starší lidé.

Popis:
V této směsi najdete známou ájurvédskou bylinu Tulsi, květy heřmánku a okvětní lístky růži stolisté. Byliny pochází z certifikovaného organického zemědělství.

Použití:
Vložte čajový sáček nebo lžičku sypaného čaje do šálku a zalijte vroucí vodou. Nechte vylouhovat po dobu pěti až deseti minut. Pro nejintenzivnější účinek popíjejte tři až pět šálků denně. Není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.

Složení:
Heřmánek lékařský (Matricaria recutita), Bazalka posvátná (Ocimum sanctum), Bazalka pravá (Ocimum basilicum), Voňatka citrónová (Cymbopogon citratus), Růže stolistá (Rosa centifolia)

Obsah:
25 sáčků