Hledat
Filtrovat
Close

Vivacité(s) de Bach - přírodní parfém 55ml

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Hlodáš:
Hlodaš se používá při extrémní beznaději a zoufalství, když člověk rezignuje a vzdává boj. Postižení mohou trpět pocitem, že všechno je beznadějné a bezvýchodné, a neexistuje již žádná naděje na řešení problému. Je možné, že toto přesvědčení vychází i z toho, že jejich nemoc je dědičná, a proto nevyléčitelná. Věří, že jsou tak odsouzeni k bolesti a utrpení a nezkouší nic dělat, aby se jejich stav zlepši. Aby udělali laskavost své rodině nebo svým blízkým, vyzkouší různé možnosti léčení. Ale nemají ani naději ani víru, že by jim přinesly zlepšení. Dr. Bach k tomu napsal:"Vypadají, jakoby ke svému životu potřebovali slunce, a tak zahnali kalné, temné mraky."
Pozitivní potenciál je nabýt víru a naději navzdory stávajícímu fyzickému nebo duševnímu problému. Pacient je opět plný naděje, štěstí a je schopen přijmout nemoc jako pozitivní zkušenost. V méně těžkých případech dochází i k pocitu, že se člověk cítí na cestě k uzdravení.

Chrpa:
Jako bylinná droga se z rostliny používá květ (latinsky flos cyani) buď samostatně či s kalichem (flos cyani cum calyce). Obsahuje celou řadu složek, hlavně fenylpropanoidní a alkaloidní látky. Z té první skupiny lze uvést jako příklad flavonoidy apigenin a cyanin, z druhé skupiny alkaloidy ze skupiny indolových alkaloidů. Apigenin je rostlinné barvivo, které je ve své krystalické formě žluté barvy (používalo se k barvení vlny). Chrpa polní dále obsahuje hořčiny, saponiny, sliz a minerály (z nich bývá uváděn zejména mangan). Pro obsah hořčin je někdy součástí směsí proti nechutenství. Jako léčivá rostlina se používala v lidovém léčitelství ke zmenšování otoků, pro močopudné a žlučopodné účinky a k čištění krve. Nyní v současnosti se nejčastěji používá při zánětlivých a hnisavých očních nemocech jako součást očních kapek. Využívá se také při potížích v oblasti trávicího ústrojí a močových cest jako součást čajových směsí. Je zajímavé, že někteří odborníci uvádějí, že celá čeleď hvězdnicovitých, kam patří i chrpa polní, má dobré antivirové působení. Některé zdroje uvádějí, že chrpa má pozitivní vliv i na játra. Zajímavé je také, že výrazně modrého barviva se používá k obarvení některých druhů léků a také čajových směsí. Využívá se také v kosmetice do některých přípravků (například do vlasových tonik).

Habr:
Habr obecný, známý také pod německým názvem Habrzettl, je statný listnatý strom dorůstající výšky až 25 metrů. Systematicky se řadí buďto do vlastní čeledi habrovité, nebo zejména ve starších systémech do čeledi lískovité.
Má vysoce klenutou, nepravidelnou korunu. Jeho kůra je šedě hladká, která přechází na větvích do hnědavého odstínu. Listy jsou podlouhle vejčité a mají pilovitý okraj. Plodem je oříšek ukrytý v trojlaločnatém listenovém obalu (křídle). Roste v hájích a smíšených lesích nižších poloh. Jeho uplatnění v alternativní medicíně je zajímavé, používá se jak v gemmoterapii, tak v Bachově terapii. Gemmoterapie je přírodní terapie, kdy se v přípravcích používají čerstvé výtažky z čerstvých rostlinných pupenů (mohou se využít i velmi mladé listy, výhonky či kořínky). Tato metoda vychází z teorie, že rostlina ukládá do pupenu důležité obsahové látky, jako jsou enzymy, minerály, stopové prvky a vitamíny, které se v jiné části rostliny nevyskytují. Název této teorie vychází z latinského názvu pro pupen - gemma. Pochází z Francie, kde tuto metodu rozpracoval lékař, Dr. Flament. Dodnes je to ve Francii jedna z nejrozšířenějších metod alternativní medicíny.
Jako příklady, kde se přípravek s výtažkem z pupenů habru obecného v gemmoterapii používá, lze uvést nemoci jater (má stimulovat jaterní činnost), onemocnění horních cest dýchacích, kloubní onemocnění, snižování hladiny cholesterolu, rýmě a v dalších indikacích. Další alternativní metodou je Bachova terapie. Zde se užívají výtažky z rostlin, tzv. květové esence ve směsi alkoholu a vody. Bachovy květové esence představují systém alternativního léčení, který je založen na tom, že dodává harmonii lidské duši a tím stabilizuje a léčí i tělo. Jedná se o 38 květových esencí, připravených z nejedovatých planě rostoucích rostlin a stromů. Devětatřicátou esencí je Krizová esence (Rescue Remedy), která se skládá z pěti Bachových květových esencí. Výtažek z habru obecného se užívá při Bachově terapii pro jedince, kteří se cítí vyčerpaně a jako vymačkaní, ale spíš na duševní než tělesné úrovni. Tito lidé, jak uvádí charakteristika, se probouzí s pocitem skepse a s pochybnostmi, zda zvládnou úkoly a povinnosti dne. Považují za obtížné čelit problémům nebo zvládnout denní program, i když obvykle všechno zvládají. Samozřejmě typologie je podstatně podrobnější, uvádím jen pro zajímavost základní informace. Výtažek z habru obecného se používá i zevně jako součást přípravků na krvácející hemeroidy a při krvácení z ran.

Bílý kaštan:
Kaštan bílý pomáhá lidem s tíživými, neklidnými myšlenkami, které se jim stále honí hlavou. Negativní události nebo výměny názorů nemohou zpracovat, takže je v mysli neustále znovu prožívají. Neodbytné, nechtěné myšlenky, vnitřní diskuse a rozhovory se přehrávají dokola jako zaseknutá gramofonová deska, způsobují vnitřní neklid. Během dne je těžké se na něco koncentrovat a v noci je těžké naladit se na spánek. Následně tak může vzniknou dojem, že člověk je nepozorný, například když neodpovídá na položenou otázku (viz též Clematis).
Květová bachova esence bílého kaštanu se hodí pro mysl plnou znepokojujích obav a opakujících se nežádoucích myšlenek. Dr. Bach ho nazval „květ gramofonové desky“, protože úporné myšlenky, vnitřní polemika a konverzace se sebou samým se neustále opakuje jako dlouhohrající deska, je těžké ji zastavit, vyčerpává a znemožňuje koncentraci. Kaštan bílý pomáhá zbavit se tohoto duševního kolotoče a vrací mysli klid. Pomáhá též pri školních problémech, jejichž příčinou je nedostatek koncentrace, neustálém myšlení na své starosti a problémy, únavě, trudnomyslnosti, napětí, především v oblasti hlavy, vyčerpání, potížích s usínáním v důsledku neustálého hloubání a přemýšlení, neustálým zabýváním se jedním problémem, neustále se vracejících myšlenkách, roztržitosti, bolesti hlavy. Bachova esence Kaštanu bílého učí - uvolnit se, uspořádat si myšlenky, zbavit se neustále se opakujících myšlenek, lépe pochopit, proč si nedokážete uvolnit hlavu od určitých problémů a potíží, zamyslit se nad konflikty s druhými a vyřešit je. Pozitivním potenciálem Kaštanu bílého - White Chestnut je vyrovnanost a vnitřní klid. Hlava je jasná, myšlenky jsou opět pod kontrolou a člověk se může věnovat řešení vzniklého problému. Trýznivé starosti jsou nahrazeny uvědoměním si pozitivního výsledku.

Olivovník:
Olea europaea je stálezelený strom z čeledi olivovníkovitých (Oleaceae). Je známý pro své plody olivy. V kosmetice se nejčastěji využívá olej lisovaný za studena právě z jeho plodů, případně extrakty z listů nebo květů. Olivy (a olej z nich získaný) jsou bohaté na vitaminy A, E a K, omega-3 mastné kyseliny a kyselinu olejovou. Olivový olej napříč tomu, že má lehkou konzistenci a rychle se vstřebává, také silně promašťuje a značně prokrvuje. Nejvhodnější je na extrémně suchou, popraskanou pokožku se sklony k šupinatění, na své si ovšem příjde i pokožka dětská, citlivá, podrážděná, zralá, problematická i aknózní, mastnější typy by si měly dát pozor, neboť olivový olej se může chovat silně komedogenně.
Olivový olej je antioxidační, protizánětlivý a mírně antimikrobiální. Pokožce díky jeho složení i účinkům dodává intenzivní péči, chrání před působením volných radikálů, udržuje v mladistvém stavu, zvyšuje její elasticitu a posiluje tkáň, ta je pak odolnější vůči kožním poškozením (strie, jizvy). Také pomáhá hojit drobné ranky a akné. Pleť celkově regeneruje, zvláčňuje, pěstí a zklidňuje (vhodný na ekzém a alergické reakce). Olivové listy mají antibakteriální, protivirové (bojuje i proti viru HIV), antimykotické, antimikrobiální a protinádorové účinky, ulevují od bolesti, zvyšují koncentraci a mozkové funkce. Vnitřní užívání oleje i listů (v podobě čajů) snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, snižuje krevní tlak, předchází vzniku osteoporózy a může mít mírný projímavý účinek.

Modřín:
Modřín je v mnoha ohledech jedinečný. Jehličnan, který se na podzim zbarví do zlaté a opadá, na jaře na něm vyraší nové, jasně zelené a hebké jehličky. Vyrůstají ve svazcích na zkrácených větvičkách, brachyblastech. Jsou nabité „lesními“ silicemi, které působí podobně, jako silice borové. Jejich vůně je však jemnější. Užívají k inhalacím při zánětech horních cest dýchacích a průdušek, kůra pomáhá při revmatismu. Vykuřování modřínovými větvičkami bylo ve středověku používáno proti moru. A dokonce i choroši jménem verpánek lékařský (Agaricum officinalis), jež na modřínu často roste, jsou připisovány rozličné léčivé schopnosti.Modřínový balzám obsahuje silici, glykosid koniferin, pryskyřičné kyseliny, terpentýn s borneolem, hořčiny a další látky. Stejné látky v menší koncentraci se nacházejí i v mladém jehličí. Kůra je bohatá především na třísloviny.

Hořčice:
Vedle semen plané formy Sinapis arvensis  se používají i příbuzné vyšlechtěné formy, hořčice bílá (sinapis alba) a hořčice černá (sinapis nigra). Při zevním použití zvyšují prokrvení pokožky, zábaly a obklady z hořčičné mouky  pomáhají při astmatu, revmatismu, dně a ischiasu. V hořčičných semínkách jsou obsaženy bílkoviny, mastný olej, slizy a hořčičný olej glykosid sinigrin. Z toho vzniká allyl - hořčičný olej, který dráždí pokožku, podporuje prokrvení, uvolňuje křeče a tiší bolesti.  
Koupel z hořčičné mouky: naplňte kbelík horkou vodou a ponořte do ní nohy až nad kotníky, jakmile bude teplota vody příjemná. Pak do ní přihoďte 2—3 lžíce hořčičného prášku. Když vás kůže začne pálit, nohy vytáhněte. Může to být už po několika minutách. Opláchněte je teplou vodou, osušte a navlečte si silné vlněné ponožky. Pokud to je možné, 20 minut odpočívejte. Tato koupel nohou přinese úlevu při nachlazení, zánětech vedlejších dutin, astmatu, migréně a při potížích s krevním oběhem a žilami. Osvědčila se i při glaukomu (zelený zákal).

Popis:
Jde o vitální parfém, který šíří vedle radostné a kořeněné vůně i základní shody uvolňující pocity důvěry a jistoty, které podporují podnikavého ducha a podněcují angažovanost.

Parfém je svým složením vhodný pro něj i pro ni, jsou unisex. Lze kombinovat Harmonizující a zklidňující přírodní parfém Présence(s) de Bach s Vitalizujícím přírodním parfémem Vivacité(s) de Bach.

Složení:
Alkohol, parfém, voda, extrakt z květů hlodáše evropského, extrakt z květů zeměžluče lékařské, extrakt z pupenů jírovce maďalu (kaštan), extrakt z květů olivovníku evropského, extrakt z květů habru obecného, extrakt z modřínu opadavého, extrakt z květů hořčice polní, limonene, linalol, lilial, citral, extrakt z větvičníku slívového, extrakt z mechu

Obsah:
55 ml

Produkt byl oceněn certifikátem Ecocert.