Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Levandule (Lavender):
Levandule lékařská je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která patří mezi neojblíbenější a nejznámější druhy i přesto, že existuje kolem 40 druhů levandulí. Esenciální olej z levandule se může chovat jako alergen a mírně podráždit pokožku citlivějších jedinců. Ti kteří nemají alergii na levanduli, ji mohou naopak využít na zklidnění alergických reakcí (například při štípnutí hmyzem).
Levandule lékařská je známá pro své zklidňující schopnosti, které se projevují i na psychice člověka při bolestech hlavy, nervozitě, závratích, depresích, nespavosti a s tím související snížení krevního tlaku. Člověka zároveň energizuje apozdvihuje ducha celkovým zlepšením nálady. Na pokožku má hojivé účinky, výborně se uplatní naslabší popáleniny (i od slunce), může zabránit vzniku puchýře, minimálně však urychlí dobu hojení a jizvy nebudou tak viditelné. Je antiseptická, antibakteriální a protizánětlivá. Hodí se na všechny typy pleti (i ekzematické, trpící lupenkou nebo dermatitidou). Levandule podporuje tvorbu nových buněk, má regenerativní účinky a je tak vhodná i na starší pleť. Mimo jiné ulevuje od bolesti svalů a revma.
Anýz:
Bedrník anýz je jednoletá, aromatická bylina z čeledi miříkovitých (Apiaceae). Jeho semena se používají jako kořenící a léčivý přípravek. Destilací se z nich získává éterický olej pro potřeby aromaterapie. Má kořeněnou, jemně nasládlou vůni i chuť. Éterický olej se nesmí užívat vnitřně, protože je to velmi toxický a nebezpečný nervový jed. V kosmetice se používá hlavně ve výrobcích ústní hygieny, přípravcích proti kandidóze (kožním plísním) a proti vším. Funguje i jako konzervační prostředek a prodlužuje životnost výrobku. Anýzový výtažek bývá častou přísadou lihovin.
Anýz zabraňuje nadýmání, léčí se s ním koliky a křeče břicha. Stimuluje vylučovací funkce, zlepšuje vylučování slin a žaludečních šťáv, posiluje srdce a krevní oběh. Je to skvělé antibiotikum, ničí bakterie včetně obávané E. coli. Uvolňuje hlen z dýchacích cest a působí jako prevence sepsí. Používal se proti melancholii a při morových epidemiích. Mírní projevy otoků těla a odvádí z něho přebytečnou vodu. Funguje jako fytoestrogen, používá se jako přírodní náhrada hormonální terapie.
Čajovník čínský - zelený čaj:
Potížích s prokrvováním, únavě. Zelený čaj vrací pružnost cévám, působí proti jejich lámavosti, rozšiřuje je, působí proti arterioskleróze.
Bylina pomáhá odbourávat kyselinu mléčnou ze svalů po sportovním výkonu, působí termoregulačně.
Používá se jako účinná prevence a léčba při náhlé mozkové příhodě a jiných potížích s prokrvováním.
Je to silný antioxydant, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a upravuje krevní tlak.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Ostropestřec:
Ostropestřec mariánský je bodlák dorůstající do výšky i přes jeden metr. Má nachové květy a lesklé, hnědě skvrnité plody – nažky. Právě ty se využívají ve fytoterapii. V lidovém léčitelství se pracuje i s listy, kořen naopak zůstává téměř bez povšimnutí. Mezi hlavní účinné látky ostropestřce patří flavonoidy či aminokyseliny. Ostropestřec se řadí mezi silné antioxidanty (je bohatým zdrojem vitamin E) a posiluje činnost imunitního systému. Z ostropestřce se získává také olej, který vyniká vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin. Při vnitřním podávání působí příznivě na stav jater a žlučníku, podporuje tvorbu žluči a správný metabolismus. Nejsou u něj známy žádné kontraindikace, ale obecně se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a při ucpání žlučovodů.
Ostopestřec, jemuž se v Bulharsku přezdívá „dárek od Panny Marie“ je nejen výborným doplňkem stravy, ale také kosmetickým prostředkem. Propéči o pleť se využívá buď olej, nebo výtažek (obojí pochází z plodů). Je vhodný při všech kožních projevech nedostatečné funkce jater. Využijete ho tedy v případě, že vás trápí suchá svědící pokožka, ekzém, či lupénka. Ostropestřcový olej má protizánětlivé a pročišťující účinky, a díky tomu ho využijete také při akné.
Popis:
Šampon proti vypadávání vlasů omezující nadměrné řídnutí a poškození vlasů. Jeho složení kombinuje účinky kofeinu s komplexem Hustoplex, obsahujícím extrakt kopřivy dvoudomé, zeleného čaje a silymarinu. Tato kombinace je navržena pro dosažení hustoty, objemu a kvality vlasů u žen i mužů.
Použití:
Naneste šampon na mokré vlasy a jemně napěňte, zejména na pokožce hlavy a po délce vlasů. Nechte alespoň 3 minuty působit a pak důkladně opláchněte vodou.
Doporučení:
Šampon je vhodné užívat dlouhodobě. Pro ještě výraznější a rychlejší účinek doporučujeme při intenzivním vypadáváním vlasů kombinovat šampon s užíváním doplňku stravy Vlasové hnojivo.
Balení:
150ml