Hledat
Filtrovat
Close

Volnost svobodného poutníka (061)

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Působení dle tradiční čínské medicíny:
Uvolňuje stagnující čchi jater QI ZHI, posiluje slezinu PI QI XU, vyživuje krev XUE XU, harmonizuje játra a slezinu.

 

Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako kupř.:
Gynekologické potíže:
Premenstruační syndrom, bolestivá či nadměrná menstruace, cysty a fibromy v prsou či vaječnících, myomy, gynekologické záněty a výtoky, funkční sterilita u žen, klimakterické potíže.
Trávicí potíže:
Žaludeční neuróza, chronický zánět žaludku (gastritis), žaludeční vředy, zánět jater a žlučníku, cirhóza.
Ostatní potíže:
Neurovegetativní dystonie (porucha rovnováhy vegetativního nervstva charakterizovaná funkčními změnami činnosti různých orgánů – tzv. psychosomatické potíže), deprese, bolesti hlavy, hypertenze, anémie, cukrovka, struma, šedý zákal, zánět očního nervu, zánět rohovky, zelený zákal, srdeční neklid, bušení srdce, schizofrenie.

 

Popis dle tradiční čínské medicíny:
Jedná se o jednu v dnešní době nejčastěji používanou čínskou bylinnou směs. Má velmi široký záběr a možnosti použití. Používá se k vyrovnání energií mezi játry a slezinou, doslova k vybalancování jejich vztahu. Tato nerovnováha vzniká dvěma způsoby:
1. V případě, kdy jaterní čchi stagnuje GAN QI ZHI, tak sekundárně utiskuje čchi sleziny a žaludku GAN YU PI XU, jež nemůže pak produkovat dostatečně energie čchi a krve QI/XUE XU.
2. V případě, že čchi sleziny je slabá PI QI XU a neprodukuje dostatečně krve XUE, tak sekundárně i jaterní krev je slabá a stagnuje, stejně tak i jaterní čchi se dostává do relativního nadbytku a utiskuje slezinu… Oba případy tak vytváří dojem začarovaného kruhu, který je potřeba rozetnout a to zharmonizováním (seřízením a nastavením jemných jazýčků vah) na obou stranách barikády. Tato bylinná směs je variantou bylinné směsi Souznění kouzelné proměny (kód 063), ale oproti ní více posiluje, vyživuje a zpevňuje střední ohniště (slezinu a žaludek) a méně rozptyluje stagnující čchi jater.
Nejčastěji se tento nerovnovážný stav projevuje různými a nejasnými potížemi jako jsou pocit tlaku a stažení na prsou, bolesti a tlak v podžebří, bolesti a napětí v oblasti břicha, škytavka, časté vzdychání, řidší stolice a nechutenství. V gynekologické oblasti se projevuje jako premenstruační syndrom (napětí v prsou, podrážděnost či naopak deprese před menses), bolestivá menstruace, nepravidelná menstruace, cysty a fibromy v prsou, vaječníkové cysty a děložní myomy, gynekologické výtoky a záněty, neplodnost u žen, klimakterické obtíže. Rovněž se objevují další nespecifické příznaky jako jsou únava, spavost, zastřený zrak, bolesti hlavy, závratě apod. Dnes jsou často tyto potíže a nemoci hodnoceny západními lékaři jako tzv. "psychosomatické potíže".

 

Dávkování:
4 tablety 3x denně, děti od 3 let 2 tablety 3x denně, zapít vodou.

 

Balení:
100 tablet / 30 g (koncentrace bylin 1:5)

 

Složení (1 g vyroben z 5 g bylin):
Bai shao (Pivoňka bělokvětá – kořen)
Bai zhu (Atraktylis velkoúborná – zdužnatělý kořen)
Dang gui (Děhel čínský – kořen)
Fu ling (Pórnatka kokosová – plodnice houby)
Chai hu (Prorostlík čínský – kořen)
Sheng jiang (Zázvor obecný – oddenek)
Bo he (Máta – nať)
Zhi gan cao (Lékořice – uprav. kořen)
Mikrokrystalická celulóza (MCC) 1 %