Hledat
Filtrovat
Close

Vrbovková směs

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Vrbovka:
V lidovém léčitelství má vrbovka nezaměnitelnou úlohu. Její účinky lze však užívat samostatně nebo v kombinaci s jinými bylinnými přípravky podobného terapeutického účinku. Účinné látky vrbovky malokvěté příznivě ovlivňují činnost prostaty, což bylo potvrzeno i laboratorními studiemi v případě koncentrovaného a čištěného roztoku aplikovaného přímo na zmíněnou tkáň. V lidovém léčitelství se pokračuje dále, vrbovka má řešit problémy jako je bolestivost při močení, časté nutkání k močení, drobné úniky moči nebo pomáhá zmírnit závažnější inkontinence. Lidoví léčitelé sahají po vrbovce při chorobách ledvin,zánětech močového měchýře a různých onemocnění prostaty zvláště její ochranného působení při benigní hyperplazii prostaty (zbytnění prostaty). Ohledně zánětů urologického traktu se doporučují již zmíněné kombinace, nejčastější bylinné směsi obsahují medvědici lékařskou (v ČR je bohužel sběr volně rostoucího keříku zakázán - chráněná rostlina), brusinku, zlatobýl, truskavec ptačí, blešník, přesličku nebo břízu. Bylinné směsi by měly také upravit pružnost endotelu močové trubice a pomáhat proti vzniku edémů.
Účinné látky vrbovky malokvěté v silné koncentraci vykazujíprotizánětlivý efekt na určité kmeny bakterií, čímž lze předpokládat jeho "úlevový efekt" při zánětech močových cest. Je prokázané, že účinné látky vrbovky vykazují právě antioxidační efekt. Lidová medicína doporučuje vrbovku malokvětou při potřebě pročištění krve, léčitelé ji volí jako vhodný doplněk při dietních opatřeních nebo k celkové očistě organismu (například během jara). Účinné látky v patřičné dávce napomáhají utišovat menopauzální projevy u žen (výkyvy nálad nebo pocitů horka/chladna).
Zevně se užívá odvar z vrbovky malokvěté k podpořehojení mokvavých i suchých nehlubokých ran. Vrbovka by totiž měla urychlit proces hojení. V lidovém léčitelství se dočítáme, že je vrbovka vhodná ke zmírnění potíží zažívacího traktu, při krvácení konečníku, při menstruačních potížích, při poškození sliznice úst nebo proti tvorbě zánětlivých výpotků.

 

Bříza:
Bříza bělokorá je listnatá dřevina z čeledi břízovitých (Betulaceae), která dorůstá do výšky 25 m. Pochází z Evropy a Malé Asiie, u nás se vyskytuje do výšky 1000 m n.m. Kůra břízy je v mládí hnědá, posléze se změní na bílou a příčně rozpraskanou (dřevo břízy velmi dobře hoří, březová kůra hoří dokonce i mokrá). Listy a kůra obsahují flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, vitamin C, minerální látky, organické kyseliny, betulin, cukr a třísloviny. Pupeny břízy se pak využívají v gemmoterapii (obor, který využívá sílu pupenů, v nichž je obsažen genetický potenciál rostliny). Forma užití březových listů je různá: víno, čaj, koupel, březový olej, prášek, tinktura.
Bříza pomáhá při revmatismu, vodnatelnosti, zánětech (kostí, slinivky, ledvin), dně, ledvinových kamenech,obezitě - stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, čímž tělo připravuje k odbourávání tukových zásob. Také detoxikuje a čistí krev. Má dezinfekční, potopudné a močopudné účinky (aniž by docházelo k dráždění ledvin). V kosmetice se využívá březový výluh jako čisticí prostředek, který uvolňuje ucpané póry a podporujeregenerační schopnosti kůže, nebo se používá jako vlasová voda, kterou se oplachují umyté vlasy (posiluje vlasové kořínky a je vhodná pro všechny vlasové odstíny). Nedoporučuje se překračovat doporučené dávkování a dlouhodobě užívat březové listy, neboť může docházet k rozpadu červených krvinek.

 

Medvědice:
Medvědice lékařská je zakrslý, v Česku velmi vzácný a zákonem chráněný, stálezelený keř z čeledi vřesovcovitých. Někdy se u nás pěstuje pro léčebné účely, ale většinou je dovážena ze severu. Medvědice prospívá na slunných a vlhkých rašeliništích a vřesovištích, na mírně kyselých, písečnatě hlinitých až kamenitých půdách. Je velice odolná proti vysychání půdy, protože zakořeňuje do hloubky až 1 m. Vyskytuje se také v horských oblastech až do výšky 2500 m n. m. na skalnatých náhorních loukách či ve světlých borových lesích a křovinách, často v porostech brusnice borůvky. Může se dožít až sta let.
Přípravky z medvědice působí diureticky a antisepticky na močové cesty, a proto se užívají zejména při zánětech ledvin a močového měchýře, při ledvinových nebo žlučníkových kamenech a při dně. Medvědice obsahuje látky, které zklidňují sliznice, a tlumí tak projevy zánětu. Látky v ní také působí na pH moči, které zvyšují, a přispívají tak pro prevenci vzniku močových kamenů. V lidovém léčitelství se doporučuje užívat listy medvědice i při hematurii, vodnatelnosti, cukrovce a tuberkulóze ledvin. V důsledku vysokého obsahu tříslovin, účinkuje i adstringentně (má stahující efekt). Medvědici nelze užívat dlouhodobě a ve velkém množství, hrozí nebezpečí poškození jater. Neměli by ji užívat děti do 5 let, těhotné a kojící ženy a lidé s onemocněním jater.

 

Zlatobýl:
Bývá základem ledvinových čajů. Působí močopudně a dezinfekčně. Taktéž rozpouští ledvinové kameny. Léčí zvětšenou prostatu. Celík dále snižuje lámavost cévních kapilár (fragilita kapilár), a proto slouží jako lék stařecké demence a aterosklerózy. Zevně se používá jako obklad na špatně se hojící rány a ekzémy. Z celíku se připravuje i mast na různé kožní problémy. Koupele z nálevu celíku se používají ke zlepšení pohyblivosti po úrazech. V gynekologii se užívá k výplachu pochvy.

 

Rdesno blešník:
Tradičně se přidává do směsí na choroby jater, žlučníku a trávicího traktu. Typické je podávání při překrvení trávicích sliznic, zánětech žaludku, dvanáctníku i střeva Crohnově chorobě.
Někreří bylinkáři truskavec doporučují i na zvýšení nízkého tlaku krve. Vzhledem ke schopnosti čistit krev se truskavec využívá i do čisticích čajů, diabetických, antirevmatických  a protidnavých čajovin, pro podporu metabolismu při rekonvalescencích, do směsí přikašli, proti ateroskleróze, pro zlepšení dechového objemu plic, při bronchitidách, TBC, astmatu, pro odkašlávání, protože uvolňuje plicní hlen, a tak se podílí na regeneraci plic a průdušek.

 

Truskavec:
Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky (bělotok). Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.
Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž  můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči (krvácení do bělimy, bělma oka).  

 

Jehlice:
Jehlice se používá vždy tam, kdy je třeba zvýšit  a urychlit odplavování škodlivin z organismu. Léčí ledviny, močový měchýř, močové cesty. Odvodňuje, čistí krev (detoxikuje), je značně močopudná. Zvyšuje vylučování kyseliny močové. Pomáhá rozpouštět močové a ledvinové kameny, brání jejich vzniku. Užívá se při dně a revmatismu (revmatoidní artritidě) , při problémech s lymfatickými žlázami a látkovou výměnou (metabolismem).  

 

Popis:
Vrbovková směs je určena pro pravidelné užívání nejen mužům. Směs obsahuje byliny, které přispívají k zachování normální funkce prostaty (vrbovka, kopřiva, jehlice), udržují normální činnost močových cest (vrbovka, bříza, kopřiva, medvědice, truskavec, jehlice), normální funkci ledvin (bříza, kopřiva, medvědice, jehlice) a močového měchýře (medvědice, jehlice). Napomáhají vylučování vody z organismu a pročištění těla (kopřiva, jehlice, bříza), udržují přirozenou obranyschopnost a imunitní systém (bříza, kopřiva) a působí jako antioxidant (vrbovka, bříza, medvědice).

 

Použití:
1–5 ml (1–3 čajové lžičky) rozmíchejte ve 100–250 ml teplé nebo vlažné vody či slabého čaje. Nedoporučujeme používat minerální ani perlivou vodu.
Podávejte 2–5× denně mimo jídlo. Vhodné pro dlouhodobé užívání.
Nápoj nedochucujte kyselením.

Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:80. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.

 

Objem:
100ml

 

Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.