Hledat
Filtrovat
Close

Vyprázdnění - bylinný čaj porcovaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Len setý:
Zácpě, zánětech v zažívacím traktu, bolestech páteře, vysoké hladině cholesterolu. Bylina je velmi účinná při zácpě, působí při žaludečních a dvanácterníkových vředech. Je to přirozený zdroj omega 3 kyselin, které udržují správnou hladinu cholesterolu v krvi a chrání kardiovaskulární systém. Lněné semeno také působí protizánětlivě v oblasti páteře a pohybového aparátu. Při zevní aplikaci je vhodné na spáleniny, kožní záněty, bolesti páteře.

 

Čekanka:
Čekanka obecná je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae) dorůstající výšky 15-120 cm. V prvním roce pouze vytváří přízemní růžici řapíkatých listů. Větvená, hranatá, lysá nebo štětinatě chlupatá lodyha s kopinatými listy a zubatým okrajem se objevuje až ve druhém roce. Čekanka má jasně modré květy, jež se objevují od července do září.

Kořen čekanky je dlouhý, vřetenovitý a po naříznutí z něj vytéká mléčná šťáva. Plodem je žlutá až tmavě hnědá, vejčitá nažka. Předmětem sběru je kořen i květ a nať. Čekanka roste téměř po celé Evropě, ale i v Asii a Africe, zplaněla v Severní i Jižní Americe, Austrálii, na Novém Zélandu apod. Využívá se do čajových směsí, tinktur či jako náhražka kávy. Čekanka obsahuje sacharidy, hlavně polysacharid inulin a fruktooligosacharidy.

Dále jsou přítomny polyfenolické sloučeniny, seskviterpenickélaktony, vitaminy, minerální látky, např. vápník, hořčík, fosfor, železo, hořčina intybin, třísloviny, cholin, arginin, silici, sliz aj. látky. Kontraindikace nejsou známy, pouze se nedoporučuje užívat ji ve vysokých dávkách během těhotenství. Extrakty z čekanky neovlivňují běžně užívané léky. Dá se užívat dlouhodobě.

Pražený kořen čekanky se používá jako náhražka kávy, ale i léčivá bylina. Má spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Podporuje látkovou výměnu, trávení a povzbuzuje chuť k jídlu. Podává se při zácpě. Čekanka též detoxikuje a posiluje játra, žlučník a slezinu. Pomáhá při žloutence a působí proti parazitům. V oblasti trávicího ústrojí působí protizánětlivě a antibakteriálně, čistí krev a napomáhá při ledvinových či močových potížích, včetně kamenů.

Působí mírně projímavě a močopudně a podporuje laktaci. Čekanka má významné antioxidační vlastnosti díky inulinu, jenž je vlastně rozpustnou vlákninou a působí jako prebiotikum podporující zdravou střevní mikroflóru. Zvyšuje vstřebávání vápníku z potravy a posiluje imunitu. Vykazuje i protirakovinný a epigenetický efekt, je účinná zejména v případě nádorů tlustého střeva. Čekanka rovněž snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu, krevního cukru, posiluje srdce a cévní systém. Zevně se využívá ve formě obkladů na bolavé klouby hlavně při artróze a dále při vyrážkách, ekzémech, dermatitidě, zánětech kůže, opruzeninách či vředech. Nálev nebo odvar z modrých květů slouží k výplachům při únavě očí, slzení a očních zánětech. Lze ji kombinovat s chrpou. Šťáva z kořene čekanky podporuje růst vlasů.

 

Dobromysl:
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních  nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou  soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá  tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také doinhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.

 

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Truskavec:
Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krvácení. K tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky (bělotok). Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.
Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž  můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči (krvácení do bělimy, bělma oka).  

 

Yzop:
Již ve středověku si yzop získal úctu a vážnost jako léčivá rostlina a koření, s oblibou ho pěstovali v klášterech. Má značně posilující účinky na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Pro toto použití doporučuji připravit si macerát yzopu ve víně. Má příjemnou chuť i vůni, do macerátu můžeme přidat též trochu saturejky a rozmarýnu. Jiné osvědčené použití yzopu - je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.
Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto ho přidávám do čajových směsí, které mají jako nežádoucí vedlejší účinek právě snížení tlaku. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu.Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. Yzop může být prevencí cévní mozkové příhody (mrtvice).
V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se yzop nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Napomáhá správnému fungování střevní peristaltiky a podporuje vylučování.

 

Dávkování:
Čajový sáček zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, potom scedíme.

Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Obsah:
15x2,5g