Hledat
Filtrovat
Close

Žaludek a dvanácterník - bylinný čaj porcovaný

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Máta:
Máta peprná je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející pravděpodobně ze západní Evropy, odkud se rozšířila do celého světa. Díky svým blahodárným a všestranným účinkům se používala v mnoha starověkých kulturách (Egypt, Čína). Dnes ji najdeme téměř ve všech zemích mírného klimatu. Máta peprná je přirozeným křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté ( Mentha spicata). Listy máty obsahují silici, jejíž hlavní složkou je menthol a methon. Tyto látky blahodárně působí na trávicí ústrojí. Čerstvé listy máty se používají v potravinářství jako přísada do omáček, salátů, nápojů. Ze sušených listů se pak louhuje čaj, jeden z nejznámějších na světě, který usnadňuje trávení. Mátě peprné by se měli vyhnout lidé alergičtí na menthol a kojící ženy, neboť snižuje tvorbu mateřského mléka. V případě soustavného pití mátového čaje pak může dojít k poruchám krevního obrazu.
Esenciální olej máty peprné (dále jen EO), který se získává destilací, je pro své široké spektrum působení jedním z nejvšestranněji používaných jak v léčitelství, tak v kosmetice. EO podporuje trávení, příznivě působí na dýchací ústrojí a krevní oběh. Má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Používá se při chřipce, nadýmání, při zažívacích potížích, nachlazení,křečových žilách, podráždění kůže, revmatismu, bolestech hlavy a migrénách, ulevuje od bolesti zubů, únavy a stresu. V neposlední řadě odpuzuje blechy, myši a mravence. K nejúčinnějším způsobům použití EO patří inhalace, potírání tělovými oleji a mléky, koupele, vlasové oplachy, parfémy a pokojové spreje. Kosmetické produkty s obsahem máty peprné mají příznivé účinky zejména na mastnou a aknózní pleť, kdy díky svým protizánětlivým účinkům hojí bolestivé pupínky a zabraňuje jejich šíření. Pokožku příjemně chladí, prokrvuje a tonizuje. Pro své jemné a svěží aroma se máta také přidává do zubních past a vod po holení.

 

Sléz přehlížený:
Vředové chorobě žaludku, dvanácterníku a střev. Bylina účinně chrání sliznice v těle.
Velmi dobře působí při zánětech v dutině ústní, krku, podporuje vykašlávání, chrání průdušky. Podává se při zánětech průdušek, angině.
Zevně působí proti svědivému ekzému.

 

Proskurník lékařský:
Onemocnění plic a průdušek, průjmech, trávicích potížích, onemocnění ledvin a močového ústrojí.
Sliz, který bylina obsahuje velmi dobře chrání sliznice před škodlivými vlivy. Velmi dobře tlumí kašel, podporuje vyměšování, hojí sliznice ve střevě, žaludku, působí při ulcerózní kolitidě.

 

Puškvorec:
Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Zmiňují se o něm dokonce i staré hieroglyfické texty a byl nazýván také jako svatá třtina. Do Evropy ho přivezli pravděpodobně Tataři, kteří ho považovali za rostlinu, která čistí vodu a podle nich ta, v níž roste je zaručeně pitná. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.
Kořen puškvorce posiluje v mnoha ohledech náš organismus. Pomáhá při špatném trávení, nadýmání žaludku nebo střev, ale také při kolikových záchvatech. Prospěšný je také při dně a nemocech žláz, odhleňuje střeva a napomáhá při poruchách metabolismu.
Tato bylina také pomáhá s nechutenstvím a detoxikuje krev. Odvar z ní léčí omrzliny a špatně se hojící rány. Je také dobrá na zklidnění a relaxaci, proti některým alergiím, astmatu a dokáže pomoci se řadou dalších obtíží.

 

Třezalka tečkovaná:
Psychickém napětí, bolestech, zánětech, alergiích, vředech v trávicím traktu, po mozkové příhodě. Bylina podporuje látkovou výměnu – čistí krev, má silné protizánětlivé účinky, léčí ekzémy,záněty v oblasti gynekologie, poškození slinivky a jater, záněty ledvin, hemoroidy.

Působí při lehkých depresích, psychickém napětí. Účinně napomáhá při doléčování po mozkové příhodě a mozkové obrně.

Olej hojí rány a kožní onemocnění, tlumí bolesti pohybového aparátu.
Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie. Mimo jiné dobře tlumí ischiadické bolesti páteře, bolesti vystřelující z páteře do nohou.

Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při dlouhodobém užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.

 

Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.

Zklidňuje trávicí trakt, podporuje činnost žaludku a trávení.

 

Dávkování:
Čajový sáček zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, potom scedíme.

Doporučujeme pít 2–3× denně.

 

Obsah:
15x2,5g