Hledat
Filtrovat
Close

Zeměžlučová směs 100ml

Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz

Zeměžluč:
Jméno zeměžluč je odvozeno od výrazně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřídního léku na všechny choroby zažívacích orgánů. Zlepšuje trávení, odstraňuje takzvané pálení žáhy a říhání, zlepšuje chuť k jídlu, léčí zkažený žaludek  a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Tím všestranně posiluje žaludek. Zároveň příznivě ovlivňuje játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus), zvyšuje tonus a peristaltiku střev, vyhání střevní parazity a upravuje stolici.  
Má i jiné dobré účinky. Podporuje činnost sleziny, tvorbu červených krvinek (má tedy vliv na chudokrevnost) a zlepšuje krevní oběh. Mírně zvyšuje krevní tlak, celkově posiluje organismus a uklidňuje. Podává se i při horečkách a infekčních onemocněních, protože podporuje vlastní obranné schopnosti organismu (imunitu a imunitní systém) .
Na všechny tyto neduhy stačí zeměžluč sama, v běžných dávkách se nezjistily žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však intenzivní.  
Pokud máme k dispozici také jiné byliny z rodiny hořkých rostlin, kombinace s nimi posiluje i rozšiřuje léčivé vlastnosti zeměžluči. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití čaje urychluje hojení ran, které je třeba zároveň omývat silným odvarem, ošetřovat čerstvou šťávou nebo na ně přikládat rozdrcenou drogu (bylinu).

 

Hořec:
Hořec je nejhořčejší ze všech tuzemských léčivých bylin. Některé z obsažených hořčin chutnají hořce i pro zředění 1:58 milionům. Povzbuzují látkovou výměnu, podporují tvorbu slin a žaludečních štáv a starají se o lepšíprokrvení celého trávicího traktu. Hořec působí i ve formě čaje.
Obstarejte si malé kousky kořenu hořce v prodejně bylinek a žvýkejte je jako žvýkačku. Nejprve bude chutnat mírně hořce, ale postupně si jeho chut oblíbíte. Na čaj použijte tolik - nebo lépe řečeno tak málo - kořene, kolik budete chtít, a zalijte jej 250 ml studené vody.
Směs nechejte stát 8 hodin, optimálně přes noc. Pak ji sceďte, ohřejte a pijte neslazenou 15-30 minut před jídlem. Čaj můžete okořenit trochou  kardamomu nebo zázvoru. Povzbuzuje funkci žaludku, jater, žlučníku a slinivky. Posiluje takéimunitní systém při zánětlivých onemocněních žaludku a střev.

 

Pampeliška:
Odstraňuje svrbění kůže,lišeje a vyrážky, vylepšuje žaludeční šťávy a pročišťuje žaludek od všelijakých usazených látek. Čerstvé stvoly mohou bezbolestné rozpustit žlučníkové kameny, regulují činnost jater a žlučníku. Pampeliška obsahuje kromě minerálních solí i léčivé látky, které jsou důležité při léčení chorob látkové výměny (metabolismu). Pro své krev pročišťující účinky pomáhá i při dně a revmatismu. Jestliže se kúra s čerstvými stvoly dodrží čtyři týdny, ustoupí i otoky žláz. Pampeliška se s úspěchem užívá i při žloutence a chorobách sleziny.  
Jedí-li se čerstvé kořeny pampelišky nebo se pije čaj z usušených, tak pročišťují krev, napomáhají trávení, podporují pocení a močení, působí povzbudivě. Jsou vynikajícím prostředkem proti husté krvi. Všechny knihy o léčivých rostlinách píší, že ženy používají nálev z kořene a stvolů pampelišky jako zkrášlující prostředek. Umývají si tvář a oči a věří, že se jim tvář zjasní. Pampeliška patří k rostlinám, které ani v zimě neodpočívají a rostou i ve studeném období.

 

Andělika:
Kořen užitý vnitřně tlumí křeče a bolesti břicha. Stimuluje nervovou činnost, působí proti stresu. Pomáhá při látkové přeměně. Reguluje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Tlumí menstruační bolesti. Zpevňuje cévní stěny. Dá použít i v koupelích při bolestech svalů a revmatismu. Působí potopudně a močopudně.

 

Puškvorec:
Puškvorec obecný je léčivá rostlina, která v našich končinách nepatří na první příčky v „hitparádě“ léčivých bylinek. Je však třeba zdůraznit, že puškvorec je přesto jedna z nejúčinnějších léčivých rostlin, která byla dobře známá již před tisíciletími, ve staré Indii a Číně. Zmiňují se o něm dokonce i staré hieroglyfické texty a byl nazýván také jako svatá třtina. Do Evropy ho přivezli pravděpodobně Tataři, kteří ho považovali za rostlinu, která čistí vodu a podle nich ta, v níž roste je zaručeně pitná. Mnozí ho také přirovnávají k ženšenu – kořeni života.
Kořen puškvorce posiluje v mnoha ohledech náš organismus. Pomáhá při špatném trávení, nadýmání žaludku nebo střev, ale také při kolikových záchvatech. Prospěšný je také při dně a nemocech žláz, odhleňuje střeva a napomáhá při poruchách metabolismu.
Tato bylina také pomáhá s nechutenstvím a detoxikuje krev. Odvar z ní léčí omrzliny a špatně se hojící rány. Je také dobrá na zklidnění a relaxaci, proti některým alergiím, astmatu a dokáže pomoci se řadou dalších obtíží.

 

Pelyněk:
Jako léčivá bylina byl pelyněk dobře známý již ve starověkém Egyptě a Řecku a od té doby se stále využívá jeho hořkosti. Je to vůbec nejvíce hořká rostlina, a to ji předurčuje především k léčení žaludku a celého trávicího ústrojí. Pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém a otráveném žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při poruchách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku. Odstraňuje křeče trávicí soustavy způsobené nadměrnou plynatostí.
Pelyňkový čaj má i protizánětlivé účinky, posiluje při chřipce a prochladnutí, vyhání střevní parazity.

 

Heřmánek (Chamomile):
Heřmánek modrý je považován za jednu z nejléčivějších rostlin. Má sladce bylinné aroma s ovocnými podtóny. Modrý se mu neříká nadarmo, jeho esenciální olej je zbarvený do modra a čím více sytější a tmavší barva je, tím silnější jsou jeho protizánětlivé účinky. Jako esenciální olej může potenciálně podráždit pokožku, ale je spíše nedráždivý, dokonce naopak dokáže rychle zklidnit jakékoliv alergické reakce, které se projevují lokálně nebo na dýchacím ústrojí.
Heřmánek modrý vykazuje velmi silné protizánětlivé účinky, navíc je protialergenní, analgetický a hojivý. Je vhodný na jakékoliv záněty, nejlépe funguje na sliznice střevní, žaludeční a ústní. Uvolňuje hladké i kosterní svalstvo, zvláště při problémech s trávením. Snižuje horečky, podporuje pocení a pomáhá s chudokrevností. Je vhodný i na velmi citlivou pokožku trpící ekzémy a dermatitidou, také urychluje hojení různých poranění a popálenin. Má významně zklidňující efekt na psychiku a celý nervový systém člověka, dá se považovat za lék na špatnou náladu nebo nervozitu, nespavost, mrzutost, podráždění, migrény, bolesti hlavy, závratě, silné výkyvy nálad, pomáhá zapomenout na každodenní starosti a místo toho nastupuje pozitivní pohled na do teď těžké situace, člověk získá motivaci a sebedůvěru, bude schopný jednat a uvažovat v klidu.

 

Libeček:
Při ledvinových potížích se nikdy nepoužívá samostatně, pouze ve směsi, neboť může ledviny dráždit. Libeček má vysoký obsah vitaminů a je močopudný. Tím čistí krev i celý organismus, zlepšuje krevní oběh, léčebně prospívá při srdečních chorobách, dně, revmatismu  a onemocnění ledvin. Působí jako mírné rozpouštědlo žlučových a močových kamenů. Celkově posiluje organismus, hlavně nervovou soustavu a svalstvo, působí též jako  mírné afrodiziakum. Ženám libeček pomáhá při nepravidelné menstruaci.  
Zevně se libeček osvědčuje jako přísada do různých bylinkových koupelí. Jemně roztlučený kořen s troškou oleje se doporučuje přikládat na pigmentové skvrny na pokožce.

 

Fenykl:
Semeno se používá proti nadýmání, ke zlepšení trávení, proti křečím v žaludku a střevech. Fenykl zlepšujetvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporujevykašlávání hlenů. Fenykl se též používá jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu. Zevně se fenykl používá k výplachu unavených a podrážděných očí.

 

Chmel:
Humulus Lupulus, česky chmel otáčivý, je stejná rostlina, ze které se vyrábí i pivo a patří do konopovité čeledi. Z chmelu se do kosmetiky využívají jen jeho šištice, z nich vzniká zpravidla extrakt. Ten má silné konzervační účinky, mohl by proto fungovat i jako antioxidant. Obsahuje spoustu minerálů, vitaminy řady B a látky podobné ženským hormonům, potenciálně tak může pomoci s regulací menstruačního cyklu.
V podobě čaje má mírné sedativní až narkotické účinky, pomáhá s nechutenstvím a nespavostí, je močopudný a uvolňuje svalovou tenzi. Na pleť má zklidňující účinky, je antimikrobiální, protizánětlivý, lehce dezinfekční, tonizující a zjemňující. Pleť je po aplikaci vláčnější a jemnější. Chmel nepatří mezi alergeny a v kosmetickém průmyslu nepředstavuje žádné riziko pro zdraví člověka.

 

Jahodník:
Vitamínu C obsahují 2x více než citróny, dále v nich najdeme vitamín B1, B2, B5, B6, E, provitamín A, kyselinu listovou, zinek, vápník, fosfor, měd, draslík, hodně železa a manganu - to jsou všechno látky, které z jahod dělají úžasný sezónní léčivý prostředek. Nedoporučuje se kupovat jahody kvůli léčení v supermarketu, ale v sezóně, kdy je můžeme sebrat na zahrádce nebo nakoupit od českých pěstitelů, můžeme klidně „zbaštit" až kilogram jahod denně.
Pomáhají vyčistit tělo i klouby při dně a revmatismu, čistí krev a zlepšují její kvalitu, posilují nervy, srdce, cévy, ledviny i trávení.
Pro vysoký obsah zeleza a dalších ucinnych látek se doporučují při chudokrevnosti-anémii, kožních vyrážkách, akné a ekzémech, cévních problémech včetně hemoroidů a arteriosklerózy. Pro silné antioxidační účinky a schopnost zvýšit obnovu buněk jsou jahody považovány i za prevenci proti rakovině a předčasnému stárnutí.

 

Popis:
Zeměžlučová směs obsahuje byliny, které napomáhají k normálnímu trávení (zeměžluč, hořec, puškvorec), ke zdravé funkci žaludku a udržení pH rovnováhy (andělika), působí příznivě na správnou činnost gastrointestinálního traktu a střev (heřmánek, fenykl), na pohyb střev a střevní mikroflóru (fenykl, mochna). Přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti, k chuti k jídlu (fenykl, čekanka), metabolismu tuků (heřmánek) a udržení zdravé hladiny cholesterolu v krvi (pampeliška, chmel). Příznivě působí na metabolismus sacharidů (pampeliška) a udržení zdravé hladinu cukru v krvi (jalovec, čekanka). Zachovávají normální činnost jater a žlučníku (pampeliška, smil, heřmánek), napomáhají vylučování a pročištění těla (pampeliška, jalovec) a mají uklidňující (chmel) a relaxační účinek (zeměžluč).

 

Použití:
1–5 ml rozmíchejte ve 100–250 ml teplé či vlažné vody. Nedoporučujeme používat minerální ani perlivou vodu.
Podávejte 3× denně před jídlem nebo po jídle. Vhodné i pro dlouhodobé užívání. Nápoj nedochucujte kyselením.

Určeno k pití po naředění. Doporučené ředění pro nealkoholický nápoj je 1:156. Sediment bylinného původu je přirozenou vlastností výrobku.

 

Objem:
100ml

 

Upozornění:
Uchovávejte v suchu při pokojové teplotě v dobře uzavřeném obalu mimo dosah dětí. Chraňte před světlem a mrazem. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Přípravek není náhradou pestré stravy. Není určeno dětem do 3 let.

Blogové příspěvky, kde je zmíněn tento produkt
Vysoké teploty u dětí
Článek se zaměřuje na zvýšenou teplotu u dětí z pohledu tradiční čínské medicíny. V článku se také nabízejí doporučení, jak se s tímto stavem vypořádat, včetně pití tekutin, používání studených zábalů a volby ochlazujících potravin. Dále se zdůrazňuje důležitost anamnézy a správného určení symptomů a vrstvy postižení, aby bylo možné volit vhodnou terapii pomocí fytoterapeutických směsí. V článku jsou zmíněny i konkrétní byliny, které podporují obranyschopnost a pomáhají při zvýšené teplotě.
Letní horko a čínská medicína
V letním období podle čínské medicíny platí několik zásad: dbát na zdraví srdce, konzumovat lehčí jídla jako ryby a zeleninu, vyvarovat se přílišného horkého a kořeněného jídla, udržovat dostatečnou hydrataci, omezit konzumaci alkoholu a kofeinu, dodržovat zdravý spánkový režim a cvičit pro udržení harmonie.
Velký seznam bylin a receptů uklidňujících ducha a harmonizujících psychiku
V dnešním světě se stále více obracíme k tradičním metodám léčby a porozumění našemu zdraví. Jedním z takových přístupů je tradiční čínská medicína (TCM), která se zaměřuje na harmonii mezi tělem a duší. V tomto článku prozkoumáme, jak TCM chápe psychiku a jaké strategie nabízí pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Tradiční čínská medicína nabízí bohatou paletu strategií pro udržení a obnovu duševní rovnováhy. Pro dosažení skutečného blahobytu je důležité chápat propojení mezi tělem a duší a pracovat na harmonizaci obou aspektů našeho bytí. S pomocí TCM můžeme dosáhnout nejen fyzického zdraví, ale také klidu a vyváženosti v naší psychice.
Letní harmonie: Posilování srdce podle čínské medicíny
V letním období je důležité pečovat o srdce, které může být ovlivněno zvýšenou jangovou energií. Článek se zaměřuje na praktické tipy pro vyrovnávání této energie, správný odpočinek a výživu srdce podle zásad čínské medicíny. Dozvíte se, jaké potraviny a byliny pomáhají udržovat srdce v harmonii a jak se vyhnout negativním vlivům letního horka.