Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Malina:
Ostružiník maliník je keř dorůstající do výšky až dvou metrů. V přírodní kosmetice se využívá pro své plody a listy, Z plodů se dále vybírají semínka a lisuje se z nich olej. Plody jsou velmi silnými antioxidanty, také jsou bohaté na vitaminy B7, C a K, minerály (fosfor, meď, draslík, hořčík, vápník) a vlákninu. Regulují hladinu cukru v krvi. Maliny patří mezi AHA kyseliny, mají tak na pleť exfoliační účinky, také ji čistí, zpevňují a rozjasňují. Semínka v sobě nesou vysokou koncentraci všech těchto látek, navíc obsahují spoustu vitaminu E a esenciální mastné kyseliny. Olej z malinových semínek navíc dokáže zastat funkci opalovacího krému s faktorem až 30 SPF. Maliny samotné i malinový olej zpomalují stárnutí organismu, pomáhají hojit různá poranění, zklidňují kožní onemocnění (ekzémy, lupénka apod.) a zlepšují celkový stav pokožky, nehtů i vlasů.
Listy maliníku přijdou vhod hlavně ženám, neboť jejich odvarharmonizuje menstruační cykly, reguluje problémy spojené s menopauzou, zároveň usnadňuje porod a doprovázené bolesti, podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá zavinování dělohy po porodu. Také bojuje proti padání vlasů a problematické pleti způsobené hormonální změnou. Léčí střevní záněty a má protiprojímavé účinky. Je mírně antibakteriální, protizánětlivý a hojivý. Při překročení doporučené denní dávky (tj. 6 šálků denně) se mohou zmírnit účinky některých léků (např. antidepresiva).
Černý rybíz:
Listy působí proti revmatu, při cévních onemocněních, podporují funkci ledvin a močového měchýře. Plody obsahují velké množství vitamínů, minerálů a dalších pozitivních látek potřebných k celkové rekonvalescenci těla. Bylina působí proti otokům, podporuje snižování tělesné hmotnosti,snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Zvláštní účinek má výluh z pupenů – gemmoterapie, jeho působení prokazuje kortikoidový efekt. Snižuje záněty v organismu, působí proti alergickým reakcím, svědivému ekzému, silně posiluje imunitní systém. Snižuje otoky, revmatické projevy, záněty v oblasti uší, mandlí a krku.
Kopřiva:
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je vytrvalá, až 2 metry vysoká bylina. Mimo tropických oblastí roste téměř po celém světě. Často vytváří souvislé porosty, kvete od jara do podzimu a patří do čeledi kopřivovitých. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, naplněnými amino acetylcholinem, histaminem a serotoninem, způsobujícími bolestivé puchýře. Kopřiva se od pradávna používá v lidovém léčitelství. Sbírají hlavně mladé listy, někdy i nať, oddenky či květy. Mladé lístky jsou výbornou surovinou k přípravě špenátu či salátu. Kopřiva je rovněž přadnou rostlinou, ovšem poněkud podřadné kvality. Kopřiva obsahuje velké množství chlorofylu, vitaminu C a vitaminy skupiny B. Dále v ní nalezneme karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a minerální látky (především hořčík, vápník a draslík). K vnitřnímu užití se používají odvary z kořenů a nadzemních částí rostliny, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů.
Kopřiva dvoudomá působí pozitivně na celý organismus. Má protizánětlivý, antibakteriální a hojivý účinek. Je vhodná na drobné popáleniny, proleženiny čiodřeniny. Působí proti ekzémům, chudokrevnosti, průjmu, astmatu a revma. Extrakt z kopřivy působí jako diuretikum (močopudně), proto se používá při chronických nemocech ledvin, otocích a dlouhodobých zánětech močových cest. Podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje činnost kostní dřeně a jater. Je proto vhodný k léčbě chudokrevnosti i aterosklerózy. Kopřiva se používá při onemocněních dýchacích cest a při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu krevního cukru. Extrakty z kopřivy dvoudomé jsou součástí řady kosmetických přípravků, zejména šampónů. Působí proti padání vlasů, posiluje je a zamezuje jejich nadměrnému maštění. Potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje. Vlasy jsou po ní husté a poddajné. Kopřiva má schopnost čistit a regenerovat pokožku. Některé velmi citlivé jedince může mírně dráždit. Jinak nejsou známy žádné vedlejší nebo nežádoucí účinky.
Jeřáb ptačí:
Květy obsahují látky podobné ženským pohlavním hormonům. Působí dobře při klimakteriu, poruchách menstruace, nepravidelné menstruaci, neplodnosti. Plod obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, antioxidanty. Působí proti revmatismu, zlepšuje vylučování žluči, podporuje funkci ledvin, rozrušuje a vyplavuje drobné močové kaménky a písek. Velmi dobrou formou je tinktura z pupenů – gemmoterapie, která v sobě obsahuje účinné látky z celé rostliny, z květu i plodu.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Grep:
Citrus paradisi je věčně zelený ovocný strom dorůstající výšky 5-10 m. Tato subtropická dřevina má lesklé, tmavě zelené, oválné listy a silně aromatické, bílé květy. Na dospělém stromě se urodí ročně až 700 ks plodů. Plody - grapefruity mají v průměru 10-20 cm, váží okolo 0,5 kg a jsou zelené, žluté či narůžovělé barvy. Jejich dužina je mírně nahořklá a šťavnatá. Grapefruity byly objeveny na karibském ostrově Barbados, odkud se dostaly do Ameriky. V Evropě jsou známy až od 19. století. Běžně se pěstují v Brazílii, Kalifornii, Texasu, na Floridě, ale též ve Španělsku, Turecku a Izraeli. Plody grapefruitu obsahují draslík, vitaminy skupiny B, vitaminy C, D, E a K, betakaroten, flavonoidy, chinin, karotenoid lykopen, minerály a stopové prvky, například hořčík, vápník, železo, zinek, měď či mangan. Dále jsou přítomny pektin, limonoidy, sacharidy.
Z pupenů grepu se připravuje tinktura, ze semen extrakt a z oplodí se lisuje esenciální olej.
Grapefruity není vhodné konzumovat s cukrem, protože to způsobuje kvašení v žaludku. Grep ve vyšších dávkách může ovlivňovat působení některých léků, je nutná konzultace s lékařem. Jedinci alergičtí na citrusové plody by měli být opatrní. Éterický olej z grepu může zvyšovat fotosenzibilitu.
Grapefruit má velice příznivé účinky na lidský organismus. Používá k přípravě ovocných salátů, šťáv, koktejlů či džemů.
Využívá se při odtučňovacích kúrách, napomáhá snižování nadváhy. Grapefruit posiluje imunitu, dodává energii, zlepšuje chuť k jídlu a zároveň tlumí chuť na sladké.
Má blahodárné účinky na krevní oběh a látkovou výměnu, upravuje hladinu krevního cukru, snižuje hladinu zlého LDL cholesterolu, pozitivně působí nasrdce a čistí cévy. Tento citrus má skvělé detoxikační vlastnosti (hlavně na játra), zmírňuje trávicí obtíže a obnovuje narušenou střevní mikroflóru. Je skvělým pomocníkem přiinfekcích dutiny ústní a dýchacích cest, chřipkách apod. Grapefruit též zmírňuje problémy spojené s křečovými žilami, pomáháředit krev a je výbornouprevencí před vznikem rakoviny, zejména plic a žaludku.
Snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, dny, revmatismu a artritidy, doporučuje se po prodělaném onemonění Lymskou boreliozou. Grapefruitová jadérka působí jako silné přírodní antibiotikum, mají protizánětlivé a protiplísňové účinky.
Extrakt z jader se uplatňuje při různých kožních onemocněních,kvasinkových infekcích a zánětech pochvy. Rovněž se podílí na zlepšení stavu alergií, astmatu nebo ekzémů a zabírá při aftech, akné, bradavicích či lupénce.
Esenciální olej z grepu působí antidepresivně, osvěžuje a čistí lymfatický systém. Extrakt z grepu je součástí růzsných kosmetických přípravků.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Podporuje normální průběh menstruace a klimakteria a přirozenou činnost ženských pohlavních orgánů.
Dávkování:
1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti, rozdělit na 2–3 dílčí dávky za den
Objem:
50 ml