Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Indikace dle TČM:
Rozhání vítr, odvádí horkost, tiší bolest hlavy a sráží horečku. Rozhání jaterní větrnou horkost a rozjasňuje zrak. Zarudnutí očí, slzení, či další projevy nedostatku JINu ledvin.
Chryzantéma vykazuje z pohledu Tradiční čínské medicíny následující vlastnosti:
- rozptyluje vítr a pročišťuje horkost, proto se používá při vnějším postižení větrnou horkostí a při počátečních stadiích teplých nemocí, které se projevují horečkami, bolestmi hlavy, krku a kašlem. Květ byliny je možné použít v počátečních stadiích i u nemocí epidemických, které mají obdobné příznaky. Při těchto indikacích je lepší použít tzv. žlutou formu této květiny.
- vyrovnává játra a pročišťuje horkost, což se využívá u nemocí očí, závratí z větrné horkosti v dráze jater a při vzestupu jaterního jangu. Pro své vlastnosti se tedy může květ chryzantémy použít u očních onemocnění, jakými jsou například záněty a otoky oka, které jsou vyvolané ohněm jater.
- Stejně tak ji lze použít i v případě horkosti z prázdnoty, která je vyvolána nedostatkem jinové energie v játrech a ledvin. Tato nerovnováha se projevuje rozostřeným zrakem, světloplachostí, slzením ve větru, závratěmi, návaly horkosti, či horkostí pěti srdcí. Tedy pocity horka v dlaních, chodidlech a na hrudi. Při všech těchto příznacích se používá spíše bílá odrůda chryzantémy.
- odstraňuje jedovatost – v tomto případě se opět používá bílá forma, která má lepší schopnost pročišťovat horko a odstraňovat jedovatost z různých typů zduřenin a vředů, tedy z míst, kde se akumuluje horkost.
Říká se, že dlouhodobé používání byliny upravuje tok krve a ČCHI, nadlehčuje tělo, (pomáhá) odolávat starobě a prodlužuje věk. Toto tvrzení se však vztahuje spíše k bílé formě rostliny.
Z hlediska moderního výzkumu se zjistily tyto účinky:
Snižování cholesterolu, antivirové, antioxidační, antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, protinádorové, kardioprotektivní a neuroprotektivní.
Upozornění:
Produkt není určený jako náhrada pestré stravy. Nepřekračujete denní dávkování. Nevystavujete přímému slunečnímu záření. Není určeno pro děti. Není určeno pro těhotné a kojící ženy. Skladujte v suchu a temnu při pokojové teplotě mimo dosah dětí.
Původ:
Domovinou této vytrvalé bylinky dorůstající výšky až 1,5 metru je jihovýchodní Asie, zejména Čína a Japonsko. Vědecký název byliny je Chrysanthemum morifolium. Českých názvů má hned několik: podle barvy - zlateň, podle vědeckého názvu - chryzantéma, nebo dle doby květu - listopadka.
Obsahové látky:
Květy obsahují silice, flavonoidy, monoterpeny borneol a kafr, triterpeny, alkaloid stachydrin, provitamin A, cholin, glykosidy a další
Dávkování:
Denně 5 - 15 g v odvaru.
Velmi řídce jsou v literatuře popisovány kontaktní alergické reakce na chryzantému, pokud tedy budete chryzantému užívat poprvé v životě, vyzkoušejte ji nejdříve ve slabší koncentraci
Balení obsahuje:
40 g Zlatene žluté, morušolisté - chryzantémy se žlutým květem - juhua.