Obrázek převzat ze stránky apotekatcm.cz
Dobromysl:
Z mnoha dobrých účinků dobro mysli se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh - to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti. Oregano neboli dobromysl upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospívá však i při revmatismu a kožních onemocněních. Přidává se také doinhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.
Měsíček:
Měsíček lékařský je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Najdeme ho také pod názvem anglický marigold, často se zaměňuje s francouzským marigoldem (Tagetes patula), se kterým ovšem nemá nic společného. Měsíček lékařský je jedlá léčivá rostlina původem z Evropy, přezdívaná jako "šafrán chudáků". Nejčastěji se s měsíčkem můžeme setkat jako s barvivem žluté barvy, bylinkou v podobě čaje nebo koření a olejového či vodného macerátu. Je vhodný i na tu nejcitlivější pokožku, ale nedoporučuje se užívat ho během těhotenství, kojení nebo při užívání léků se sedativními účinky.
Měsíček lékařský vykazuje značné protizánětlivé schopnosti, také je antibakteriální, antiseptický, protivirový, protiplísňový, baktericidní a antioxidační. Na pokožku má extrémně zklidňující, hojivé, léčivé, regenerační a anti-aging účinky, snižuje otoky, pomáhá obnovit kožní tkáň a tvorbu kolagenu, chrání před působením volných radikálů a následným poškozením pokožky. Zastavuje krvácení a ulevuje od bolesti namožených nebo zatuhlých svalů. Jeho využití je tedy velmi širokospektrální: vhodný na ekzémy, lupénku, plísně, drobná poranění, lokální alergické reakce, popáleniny od slunce, opruzeniny, bodnutí hmyzem, popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, teploty nebo krvácení z nosu. Doporučuje se hlavně na dětskou, citlivou, podrážděnou, suchou nebo zánětlivou pokožku.
Malina:
Ostružiník maliník je keř dorůstající do výšky až dvou metrů. V přírodní kosmetice se využívá pro své plody a listy, Z plodů se dále vybírají semínka a lisuje se z nich olej. Plody jsou velmi silnými antioxidanty, také jsou bohaté na vitaminy B7, C a K, minerály (fosfor, meď, draslík, hořčík, vápník) a vlákninu. Regulují hladinu cukru v krvi. Maliny patří mezi AHA kyseliny, mají tak na pleť exfoliační účinky, také ji čistí, zpevňují a rozjasňují. Semínka v sobě nesou vysokou koncentraci všech těchto látek, navíc obsahují spoustu vitaminu E a esenciální mastné kyseliny. Olej z malinových semínek navíc dokáže zastat funkci opalovacího krému s faktorem až 30 SPF. Maliny samotné i malinový olej zpomalují stárnutí organismu, pomáhají hojit různá poranění, zklidňují kožní onemocnění (ekzémy, lupénka apod.) a zlepšují celkový stav pokožky, nehtů i vlasů.
Listy maliníku přijdou vhod hlavně ženám, neboť jejich odvarharmonizuje menstruační cykly, reguluje problémy spojené s menopauzou, zároveň usnadňuje porod a doprovázené bolesti, podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá zavinování dělohy po porodu. Také bojuje proti padání vlasů a problematické pleti způsobené hormonální změnou. Léčí střevní záněty a má protiprojímavé účinky. Je mírně antibakteriální, protizánětlivý a hojivý. Při překročení doporučené denní dávky (tj. 6 šálků denně) se mohou zmírnit účinky některých léků (např. antidepresiva).
Řebříček:
Velmi blahodárně působí při zánětu nervů koupele rukou a nohou s přísadou řebříčku. Většinou pomohou tyto koupele již napoprvé k odstranění bolesti. MUDr. Lutze doporučuje čaj z řebříčku při návalech krve do hlavy, doprovázených bolestmi jako by měla hlava prasknout, při závrati, nevolnosti, chorobách spojených se slzením, připichlavých bolestech očí a při krvácení z nosu.
Záchvat migrény, vyvolaný změnou počasí nebo fénem (pozn. překladatele: fén = jižní suchým a teplým vítr v Alpách), odstraní často již jeden šálek čaje z řebříčku, který pijeme po doušcích velmi vřelý. Když se pravidelně pije čaj z řebříčku, ztratí se migréna úplně.
Řepík:
Řepík má velké léčivé účinky při všechzánětech v krku,ústech, v hrtanu. Měli bychom na tuto rostlinu pamatovat při angíně (zánět mandlí), onemocnění krku, skorbutu (kurděje) a zápalech sliznice dutiny ústní. Lidé, kteří při svém povolání hodně hovoří nebo zpívají a majípřetížené hlasivky, by měli denně preventivně kloktat řepíkem.
Listy dobře účinkují při chudokrevnosti, ranách a s úspěchem se užívají při revmatismu, bolestech v kříži (hexenšus), těžkostech při trávení, tvrdnutí jater a při chorobách sleziny. Denně se pijí až dva šálky čaje.
Oman pravý:
Trávicích potížích, nadýmání, kašli. Oman podporuje střevní činnost, tvorbu žluče a žaludečních šťáv. Je vhodný při problémech sežlučníkem, při tzv. „líném žlučníku“. Zlepšuje vykašlávání a uvolňuje hleny. Obsahuje přírodní inulin, který podporuje trávení, správnou hladinu cukru v krvi. Inulin má pro organismus probiotický efekt – podporuje přirozenou bakteriální mikroflóru ve střevě.
Třezalka tečkovaná:
Psychickém napětí, bolestech, zánětech, alergiích, vředech v trávicím traktu, po mozkové příhodě. Bylina podporuje látkovou výměnu – čistí krev, má silné protizánětlivé účinky, léčí ekzémy,záněty v oblasti gynekologie, poškození slinivky a jater, záněty ledvin, hemoroidy.
Působí při lehkých depresích, psychickém napětí. Účinně napomáhá při doléčování po mozkové příhodě a mozkové obrně.
Olej hojí rány a kožní onemocnění, tlumí bolesti pohybového aparátu.
Velmi silný účinek vykazuje výluh z poupat – gemmoterapie. Mimo jiné dobře tlumí ischiadické bolesti páteře, bolesti vystřelující z páteře do nohou.
Glykosidicky vázané červené barvivo hypericin působí jako sedativum a psychofarmakum, proto se třezalka už staletí používá jako uklidňující prostředek. Hypericin také zvyšuje citlivost na sluneční záření, proto při dlouhodobém užívání třezalky hrozí nebezpečí popálení od slunce.
Popis:
Serafin s pokorou vychází z poznatků přírodní medicíny, tradiční čínské medicíny, hlubokých znalostí bylin a jejich účinků, ale také z neustálého učení se a bádání, hledání nových cest a zpětné vazby. Nabízí prostředky nejstaršího lékaře na světě, který je osvědčený tisíce let – přírody.
Přispívá ke správnému fungování žlučníku a jeho zklidnění.
Dávkování:
Čajový sáček zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, potom scedíme.
Doporučujeme pít 2–3× denně.
Obsah:
15x2,5g